USA/ Koniec produkcji pojazdów Segway PT

2020-06-24, 13:56 aktualizacja : 2020-06-24, 15:17
Amerykańska firma Segway ogłosiła, że 15 lipca zakończy produkcję dwukołowych, jednoosobowych pojazdów elektrycznych Segway PT, popularnych zwłaszcza wśród turystów i policjantów - poinformowała w środę agencja AP.

Jak przypomina AP, Segway twierdził, że jego pojazdy zrewolucjonizują to, w jaki sposób przemieszczają się ludzie.

Judy Cai, prezes i wiceprezes ds. finansów firmy Segway, poinformowała w oświadczeniu, że w pierwszej dekadzie produkcji pojazdu Segway PT (początkowo Segway HT), zaprezentowany w 2001 r., rozpowszechnił się wśród pracowników ochrony i policji, a w ostatniej dekadzie zyskał popularność wśród urlopowiczów w dużych miastach w Ameryce Północnej, Europie, Azji, Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie.

"Nie było łatwo podjąć tę decyzję i chociaż obecna światowa pandemia wpłynęła na sprzedaż i produkcję, nie była czynnikiem decydującym" - poinformowała Cai. W związku z zakończeniem produkcji firma zwolni 21 osób.

Jak pisze AP, rewolucja transportowa, którą zapowiadał wynalazca Dean Kamen, nigdy nie wybuchła. Agencja przypomina, że niektóre miasta zakazały korzystania z pojazdów Segway PT, ponieważ uznano, że użytkownicy mogą łatwo stracić nad nimi kontrolę.

W 2017 roku Segway, kupiony w 2015 r. przez chińską firmę Ninebot, rozpoczął działalność w branży hulajnóg. W ubiegłym roku Segway PT stanowił mniej niż 1,5 proc. przychodów firmy. (PAP)

kib/ mam/