Kaspersky Lab nie będzie przetwarzać danych w Rosji

2020-11-22, 08:16 aktualizacja : 2020-11-22, 10:49
Kaspersky Lab rezygnuje z przetwarzania danych w Rosji. Wszystkie operacje firmy w tym zakresie właśnie zostały przeniesione do Szwajcarii - informuje serwis Computer Weekly. Decyzja ta to część działań w ramach Globalnej Inicjatywy Przejrzystości spółki.

Przeniesienie operacji rosyjskiej firmy Kaspersky Lab obejmuje nie tylko przetwarzanie danych, ale również ich przechowywanie.

Globalna Inicjatywa Przejrzystości została zainicjowana przez spółkę w wyniku oskarżeń płynących ze strony rządu USA, według którego popularne oprogramowanie antywirusowe produkowane przez Kaspersky'ego zostało wykorzystane przez rosyjskich hakerów do włamania się do rządowych systemów i wykradzenia wrażliwych danych.

W wyniku tych oskarżeń korzystanie z narzędzi Kaspersky'ego zostało w 2017 r. zabronione na wszystkich urządzeniach, które wykorzystywane są do pracy w administracji USA w ramach decyzji podjętej przez prezydenta Donalda Trumpa.

W ostatnich dniach oprócz przeniesienia operacji do Szwajcarii firma Jewgienija Kaspierskiego otworzyła również "Centrum Przejrzystości" w Kanadzie, które jest piątą tego rodzaju placówką spółki. Rozpocznie ono swoje działanie w 2021 roku, a celem jego istnienia będzie m.in. umożliwianie partnerom firmy wglądu w kody źródłowe jej produktów oraz zdobywanie wiedzy na temat procesów inżynieryjnych oraz praktyk wokół przetwarzania danych. (PAP)

mfr/ mam/