O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Afgańscy talibowie zadeklarowali, że wesprą Teheran w przypadku ataku USA

Rządzący Afganistanem talibowie zadeklarowali gotowość wsparcia Iranu, jeśli zostanie zaatakowany przez Stany Zjednoczone, powiedział w niedzielę rzecznik Afganistanu, Zabihullah Mudżahid.

Afgańscy Talibowie. Zdj. Ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/STRINGER
Afgańscy Talibowie. Zdj. Ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/STRINGER

W wywiadzie dla Radia Iran Mudżahid powiedział, że w przypadku amerykańskiego ataku – i jeśli zostanie poproszony o pomoc – Kabul „w miarę swoich możliwości” jest gotów współpracować z Iranem. Dodał też, wbrew faktom, że Teheran odniósł zwycięstwo w czerwcowej 12-dniowej wojnie z Izraelem i również zwycięży w ewentualnym starciu z USA.

Zapewnienia te Mudżahid wygłosił tuż po tym, jak Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, przy sprzeciwie Rosji i Chin, przedłużyła w czwartek o kolejny rok sankcje nałożone na Afganistan.

- Rzeczywistość jest taka, że namacalny postęp w Afganistanie nie jest zgodny z tymi sankcjami, które zostały nałożone w napiętym czasie i nadal obowiązują. Bezpieczeństwo i stabilność w kraju rosną z dnia na dzień. W tych okolicznościach Afganistan potrzebuje współpracy, a nie sankcji i ich przedłużania – krytykował w piątek decyzję RB ONZ Mudżahid na swoim profilu na X. (PAP)

tebe/wr/ kgr/

Zobacz także

  • Według doniesień mediów doszło do starcia zbrojnego między tadżyckimi pogranicznikami a siłami talibów. Fot. Adobe Stock/ zef art (zdjęcie ilustracyjne)
    Według doniesień mediów doszło do starcia zbrojnego między tadżyckimi pogranicznikami a siłami talibów. Fot. Adobe Stock/ zef art (zdjęcie ilustracyjne)

    Na granicy między Tadżykistanem i Afganistanem doszło do strzelaniny. Są ofiary śmiertelne

  • zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/JAWAD JALALI
    zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/JAWAD JALALI

    Afgański minister ds. uchodźców zginął w zamachu bombowym w Kabulu

  • Afgańska dziewczynka (zdjęcie ilustrujące). Fot. EPA/HEDAYATULLAH AMID
    Afgańska dziewczynka (zdjęcie ilustrujące). Fot. EPA/HEDAYATULLAH AMID

    Talibski rząd zapowiedział zbadanie, czy islam zezwala na kształcenie dziewcząt

  • Kampania szczepień. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/STRINGER
    Kampania szczepień. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/STRINGER

    Talibowie ogłosili rozpoczęcie kampanii szczepień przeciw polio

Serwisy ogólnodostępne PAP