Atak w austriackiej szkole. MSW: 10 osób zginęło
Dziesięć osób zginęło we wtorek w zamachu w jednej ze szkół w Grazu na południowym wschodzie Austrii – poinformowało austriackie MSW. Media podają, że rannych zostało co najmniej 30 osób, a kilka z nich jest w stanie krytycznym i walczy o życie. Policja oświadczyła, że zamachowiec popełnił samobójstwo.
Około godz. 10 policja w Grazu otrzymała informacje o strzałach w budynku szkoły średniej przy Dreierschuetzengasse. Do akcji skierowano specjalną jednostkę antyterrorystyczną COBRA oraz służby ratunkowe. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze rozpoczęli ewakuację szkoły oraz poszukiwanie zamachowca.
MSW poinformowało, że w wyniku ataku życie straciło 10 osób. Jak przekazał rzecznik miejscowej policji Fritz Grundig, wśród zabitych jest zamachowiec, który popełnił samobójstwo.
🔵#Sparatoria in una scuola a #Graz, in Austria: uno studente ha ucciso almeno 5 persone. Secondo il portavoce della polizia, il ragazzo si sarebbe tolto la vita. Chiesto alla popolazione di evitare l'area.pic.twitter.com/U39onsiSXV
— Rai Radio1 (@Radio1Rai) June 10, 2025
Portal oe24.at podaje powołując się na swoich informatorów, że ciało mężczyzny znaleziono w szkolnej toalecie, gdzie miał odebrać sobie życie w momencie, gdy zbliżali się do niego antyterroryści. Z informacji zdobytych przez portal wynika również, że w czasie strzelaniny rannych zostało co najmniej 30 osób, z czego cztery – ciężko. Osoby poszkodowane zostały przetransportowane do pobliskich szpitali zarówno karetkami pogotowia jak i ratunkowymi śmigłowcami.
Według portalu lokalnej gazety „Salzburger Nachrichten” zamach przeprowadził 22-letni mężczyzna, były uczeń szkoły, który otworzył ogień w dwóch pomieszczeniach lekcyjnych, przy czym jedno z nich miało być jego dawną klasą. Podejrzany miał mieć przy sobie dwie sztuki broni – pistolet i strzelbę, na które posiadał pozwolenie.
W związku z zamachem w Grazu, rząd Austrii odwołał wszystkie zaplanowane na wtorek wydarzenia związane ze 100 dniami od jego powołania. Do Grazu pojechał minister edukacji Christoph Wiederkehr.
W specjalnym oświadczeniu kanclerz Christian Strocker stwierdził, ze „strzelanina w szkole w Grazu to narodowa tragedia, która głęboko wstrząsnęła całym krajem”. Szef rządu przekazał rodzinom ofiar wyrazy współczucia, a także podziękował policji i ratownikom za sprawne przeprowadzenie akcji.
Do wydarzenia odniósł się też prezydent Austrii Alexander Van der Bellen. W opublikowanym na platformie bluesky wpisie stwierdził, że atak w Grazu ugodził w samo serce Austriaków. „To byli młodzi ludzie, którzy mieli przed sobą całe życie (...) Austria jest w żałobie” - napisał prezydent.
Szefowa KE wyraziła solidarność z ofiarami ataku
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wyraziła solidarność z ofiarami strzelaniny, do której doszło tego dnia w szkole w Grazu w Austrii. Trudno znieść, gdy szkoły, symbol młodości, nadziei i przyszłości, stają się miejscem śmierci i przemocy - napisała na X.
"Myślami jestem z ofiarami, ich rodzinami i przyjaciółmi" - zapewniła polityczka.
Deeply shocked by the news of the school shooting in Austria.
Every child should feel safe at school and be able to learn free from fear and violence.
My thoughts are with the victims, their families and the Austrian people in this dark moment.— Kaja Kallas (@kajakallas) June 10, 2025
Do sprawy odniosła się w serwisie X szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas, która stwierdziła, że "każde dziecko powinno czuć się bezpiecznie w szkole i powinno móc uczyć się bez strachu i przemocy". (PAP)
mws/ akl/ tdj/ ap/ know/ grg/