O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

KE zaproponuje cła odwetowe w wysokości do 25 proc. na amerykańskie towary

Komisja Europejska zaproponuje nałożenie ceł odwetowych w wysokości do 25 proc. na amerykańskie towary – wynika z dokumentu, do którego w poniedziałek dotarła PAP. To reakcja na decyzję Waszyngtonu o nałożeniu dodatkowych ceł na stal i aluminium z Unii Europejskiej.

Flagi UE. Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
Flagi UE. Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

Projekt decyzji Komisji zawiera 67 stron, w zdecydowanej większości wypełnionych tabelami z listami dóbr, które mają zostać objęte cłami UE. Propozycja w zdecydowanej większości zakłada 25-procentową taryfę celną, a znacznie rzadziej 10-procentową.

Z dokumentu, który widziała PAP, wynika, że KE nie zaproponowała jednak ceł na amerykańską whisky, mimo, że wcześniej to planowała. Groźba wprowadzenia przez Waszyngton ceł odwetowych na wina zaniepokoiła w szczególności Francję i Włochy ze względu na ich znaczący przemysł winiarski. Na liście znajdują się natomiast cła na jachty sprowadzane z USA do UE. Są tam też produkty spożywcze, np. jajka, drób, soja i wyroby mięsne.

Więcej

Minister finansów Andrzej Domański. Fot. PAP/	Daniel Gnap
Minister finansów Andrzej Domański. Fot. PAP/ Daniel Gnap

Polska zaproponuje "europejski mechanizm obrony"

Ministrowie handlu z państw UE, którzy spotkali się w poniedziałek na nadzwyczajnym posiedzeniu w Luksemburgu, byli zgodni co do tego, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. UE jednocześnie jest gotowa utrzymać swoją ofertę wzajemnych zerowych stawek na towary przemysłowe.

Komisarz odpowiedzialny za negocjacje handlowe z USA, Marosz Szefczovicz, poinformował po spotkaniu w Luksemburgu, że do krajów członkowskich trafi jeszcze w poniedziałek wieczorem propozycja ceł odwetowych w odpowiedzi na amerykańskie cła na stal i aluminium.

Państwa członkowskie będą głosować w tej sprawie w środę (konieczna jest większość 15 krajów, stanowiących 65 proc. ludności UE, by propozycję odrzucić). Nie jest to lista nowa - w czasie pierwszej prezydentury Donalda Trumpa (2017-21) UE nałożyła cła w odpowiedzi na taryfy na stal i aluminium. Teraz tę listę KE odświeżyła.

Z Brukseli Magdalena Cedro i Łukasz Osiński (PAP)

mce/ luo/ mal/ ał/

Zobacz także

  • Prezydent USA Donald Trump i premier Wielkiej Brytanii. Fot. PAP/JIM LO SCALZO/Radek Pietruszka
    Prezydent USA Donald Trump i premier Wielkiej Brytanii. Fot. PAP/JIM LO SCALZO/Radek Pietruszka

    Zerowe cła na leki. Będzie porozumienie między Wielką Brytanią i USA

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/FRANCIS CHUNG
    Donald Trump. Fot. PAP/EPA/FRANCIS CHUNG

    Co dalej z cłami Trumpa? Zapadnie wyrok w przełomowej sprawie

  • Donald Trump i Xi Jinping Fot. PAP/EPA/YONHAP
    Donald Trump i Xi Jinping Fot. PAP/EPA/YONHAP

    Trump ogłosił porozumienie z Chinami. Padła też deklaracja o próbach jądrowych [WIDEO]

  • Jair Bolsonaro Fot. PAP/EPA/ANDRE BORGES
    Jair Bolsonaro Fot. PAP/EPA/ANDRE BORGES

    Więzienie Bolsonaro. Jest wniosek o rewizję wyroku byłego prezydenta Brazylii

Serwisy ogólnodostępne PAP