O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Komisja Europejska przyjęła umowę z Mercosurem. Zapowiedziała hamulec bezpieczeństwa

Komisja Europejska przyjęła w środę umowę handlową z Mercosurem. Zaproponowała też porozumienie tymczasowe, które mają zaakceptować europarlament i państwa członkowskie UE. W odpowiedzi na obawy o sektor rolny, KE zapowiedziała hamulec bezpieczeństwa w przypadku nadwyżki produktów oraz możliwość rekompensat.

Ursula von der Leyen Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
Ursula von der Leyen Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Decyzję o przyjęciu ostatecznego tekstu umowy, która została zawarta w grudniu 2024 r. z Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem, podjęło w środę kolegium komisarzy.

Image
Autorzy: PAP/Maciej Zieliński, Mateusz Krymski
Autorzy: PAP/Maciej Zieliński, Mateusz Krymski

Jak przekazało PAP źródło unijne, kilku z nich, w tym Polak Piotr Serafin oraz Francuz Stephane Sejourne, zabiegało o dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla rolników w związku z otwarciem unijnego rynku na produkty rolne z krajów bloku Mercosur. W efekcie KE podjęła zobowiązanie polityczne, że wprowadzi hamulec bezpieczeństwa, który pozwoli reagować, gdy z krajów Mercosuru napłynie za dużo wrażliwych produktów rolnych.

- Przedsiębiorstwa z UE oraz unijny sektor rolno-spożywczy natychmiast odczują korzyści z niższych ceł i niższych kosztów, co przyczyni się do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy - oświadczyła szefowa KE Ursula von der Leyen.

Decyzja KE kończy trwający od dziewięciu miesięcy proces szlifowania tekstu porozumienia pod kątem prawnym oraz tłumaczenia go na języki narodowe UE.

Więcej

Gmach Komisji Europejskiej Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Gmach Komisji Europejskiej Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Umowa UE z Mercosurem. Kosiniak-Kamysz: walczymy o mniejszość blokującą

Kolegium zdecydowało w środę także o ścieżce ratyfikowania umowy. Zanim całość zostanie ratyfikowana przez parlamenty wszystkich krajów członkowskich, KE proponuje porozumienie tymczasowe, które obejmie część handlową umowy. Jego przyjęcie będzie wymagać zgody Parlamentu Europejskiego oraz krajów członkowskich w Radzie UE. Rada UE podejmie decyzję większością kwalifikowaną, co oznacza, że musi się za nią opowiedzieć 15 państw stanowiących 65 proc. ludności UE. Głosowanie przeciw umowie zapowiedział już polski rząd.

Hamulec bezpieczeństwa i rekompensaty dla rolników

Jak podało w środę źródło unijne, zobowiązanie KE dotyczące hamulca bezpieczeństwa zostanie następnie przełożone na akt prawny, który zostanie przyjęty przez UE. Jego częścią będzie mechanizm monitorowania rynku najbardziej wrażliwych produktów. KE będzie informować co pół roku kraje członkowskie i PE o tym, co na tym rynku się dzieje. Jeśli dojdzie do zaburzeń - zareaguje.

Image
Autor: PAP/Mateusz Krymski
Autor: PAP/Mateusz Krymski

Źródło UE powiedziało też dziennikarzom, że KE uznaje mechanizm za dodatkową polisę ubezpieczeniową, która odpowiada na wątpliwości części państw członkowskich. Przewiduje jednak, że zapisane w umowie kontyngenty dotyczące sprowadzania niektórych produktów rolnych z krajów Mercosuru do UE stanowią wystarczające zabezpieczenie dla unijnego rolnictwa.

Przykładem jest wołowina - cło na 99 tys. ton tego mięsa rocznie zostanie obniżone do 7,5 proc. Stanowi to 1,5 proc. spożycia wołowiny w UE, a więc - jak podał unijny urzędnik - dwa hamburgery na głowę. Ilość dozwolonego drobiu stanowić będzie z kolei 1,3 proc. rocznego unijnego spożycia. - To bardzo mały wycinek rynku, który otwieramy. Dodatkowo, wołowina ta nie zostanie zwolniona z ceł, ale jedynie stawka na nią zostanie obniżona - powiedział.

Więcej

Protest francuskich rolników przeciw umowie z Mercosurem Fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO
Protest francuskich rolników przeciw umowie z Mercosurem Fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

KE zaakceptuje umowę z Mercosurem. Polski komisarz forsuje hamulec bezpieczeństwa

Ponadto KE umożliwi wypłacanie ewentualnych rekompensat dla rolników z rezerwy rolnej w kolejnym budżecie po 2027 roku, która wyniesie 6,3 mld euro.

W środę KE przyjęła także nowe porozumienie z Meksykiem.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

mce/ ap/ amac/ know/ ał/

Zobacz także

  • Ursula von der Leyen Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
    Ursula von der Leyen Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

    Źródła: podpisanie umowy z Mercosurem opóźnione do stycznia

  • Protest rolników w Brukseli Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
    Protest rolników w Brukseli Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

    Protest rolników w Brukseli. Hetman: to smutna konsekwencja polityki KE

  • Sala plenarna PE w Strasburgu Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE KARABA
    Sala plenarna PE w Strasburgu Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE KARABA

    PE przyjął klauzulę ochronną do umowy z Mercosurem

  • Prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/Guillaume Horcajuelo
    Prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/Guillaume Horcajuelo

    Umowa z Mercosurem. Macron oczekuje odpowiedzi na żądania Paryża

Serwisy ogólnodostępne PAP