O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Korea Płd. To on jest faworytem na tydzień przed wyborami prezydenckimi. Sondaż [WIDEO]

Kandydat liberalnej Partii Demokratycznej Li Dze Mjung jest faworytem wyborów prezydenckich w Korei Płd. z poparciem wynoszącym 49,2 proc. - wynika z opublikowanych w środę rezultatów sondażu Realmeter, ostatniego przed zakazem publikacji badań opinii publicznej. Wybory odbędą się 3 czerwca.

Li, który od początku kampanii prowadził w sondażach, umocnił się na pozycji lidera, zyskując 2,6 pkt proc. w stosunku do wyników badania przed wtorkową debatą prezydencką.

Najnowszy sondaż, przeprowadzony 27-28 maja na zlecenie "Energy Business Newspaper" na próbie 1003 osób dorosłych, daje drugiemu w wyścigu o prezydenturę Kimowi Mun Su z konserwatywnej Partii Władzy Ludowej 36,8 proc. poparcia. Na początku kampanii przewaga Li nad Kimem wynosiła ok. 20 pkt proc. Li Dzun Sok z Nowej Partii Reform zajmuje trzecie miejsce z poparciem 10,3 proc.

Margines błędu w sondażu wynosi 3,1 pkt proc.

Zgodnie z południowokoreańskim prawem, od środy publikacja i cytowanie wyników sondaży dotyczących wyborów prezydenckich jest zabronione.

Wcześniejsze głosowanie rozpocznie się w czwartek. Koreańczycy przebywający poza granicami kraju mogli oddać głosy w 223 lokalach w 118 krajach w dniach 20-25 maja.

Więcej

Jun Suk Jeol. Fot. PAP/PAP/Piotr Nowak
Jun Suk Jeol. Fot. PAP/PAP/Piotr Nowak

Odsunięty od władzy prezydent Korei Południowej przeprasza

Przedterminowe wybory w Korei Płd. mają wyłonić następcę byłego już prezydenta Jun Suk Jeola, który w kwietniu został formalnie usunięty ze stanowiska z powodu próby wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 2024 r.

Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ ap/ sma/kgr/

Zobacz także

  • Donald Trump z delegacją, z którą przybył na szczyt APEC Fot. PAP/EPA/YONHAP
    Donald Trump z delegacją, z którą przybył na szczyt APEC Fot. PAP/EPA/YONHAP

    Trump na szczycie APEC. Priorytetem negocjacje handlowe z Chinami i Koreą Płd.

  • Prezydent Korei Płd. Li Dze Mjung, fot. PAP/EPA/YNA POOL/YONHAP / POOL
    Prezydent Korei Płd. Li Dze Mjung, fot. PAP/EPA/YNA POOL/YONHAP / POOL

    Korea Południowa. Prezydent przeprosił za nadużycia związane z wysyłaniem dzieci do adopcji w innych krajach

  • Sztuczna inteligencja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ETIENNE LAURENT
    Sztuczna inteligencja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ETIENNE LAURENT

    Hakerzy z Korei Płn. wykorzystują obrazy AI do wyłudzania danych wojskowych

  • Amerykański lotniskowiec. Fot. PAP/ROLEX DELA PENA
    Amerykański lotniskowiec. Fot. PAP/ROLEX DELA PENA

    Korea Południowa, USA i Japonia rozpoczęły manewry wojskowe Freedom Edge

Serwisy ogólnodostępne PAP