Zwłoki w Łodzi. Wychłodzenie możliwą przyczyną zgonu
Wychłodzenie organizmu mogło być przyczyną zgonu dwóch osób, których ciała odnaleziono w mieszkaniu przy ul. Kaliskiej w Łodzi – podała policja. Dzień wcześniej służby przekazały informację o odnalezieniu zwłok kobiety i mężczyzny w komunalnym budynku przy ul. Malinowej.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka komendanta miejskiego policji w Łodzi asp. Kamila Sowińska, około godz. 11.00 we wtorek wpłynęło zgłoszenie od pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi o dwóch osobach w mieszkaniu przy ul. Kaliskiej, z którymi nie można było nawiązać kontaktu.
– Po wejściu do lokalu, w czym pomogła straż pożarna, odnaleziono zwłoki 64-letniej kobiety i 74-letniego mężczyzny. Wezwany na miejsce lekarz wykluczył, że z ich śmiercią miały udział osoby trzecie. Wyraził natomiast podejrzenie, że do zgonu mogło doprowadzić wychłodzenie. Przyczyny śmierci obu osób wyjaśni sekcja zwłok – podkreśliła policjantka.
Łódzka prokuratura wyjaśnia także okoliczności śmierci dwóch osób, których ciała odnaleziono w dwóch lokalach kamienicy przy ul. Malinowej. W ich przypadku również zachodziło podejrzenie, że przyczyną zgonu było wychłodzenie.
Ciało 56-latki leżące pod kołdrą i kocami w wyziębionym mieszkaniu ujawniono w poniedziałek. We wtorek pracownik MOPS-u odwiedzający swojego podopiecznego również stwierdził, że 55-latek nie żyje.
Według opublikowanego we wtorek dobowego raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa od 1 listopada 2025 r. w Polsce z powodu wychłodzenia zmarły 42 osoby (najwięcej w woj. lubelskim – 6 oraz w łódzkim – 5). To najwięcej ofiar zimna w ostatnich czterech sezonach zimowych. Zimą 2024/2025 zmarło z tego powodu 14 osób, w sezonie 2023/2024 było to 28 osób, a rok wcześniej – 21 osób. (PAP)
agm/ joz/ know/