O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

MSZ Ukrainy: Rosja naruszyła już rozejm energetyczny ponad 30 razy

Rosja od marca naruszyła rozejm energetyczny ponad 30 razy - poinformowałrzecznik MSZ Ukrainy Heorhij Tychyj, podkreślając, że Rosjania nadal naruszają rozejm i uszkadzają ukraińskie sieci energetyczne.

Słup energetyczny (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Leszek Szymański
Słup energetyczny (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Leszek Szymański

"Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano trzy takie naruszenia. W szczególności uszkodzony został transformator w obwodzie mikołajowskim. Transformator został również uszkodzony w wyniku ostrzału w okolicach Chersonia. Trzeci przypadek to uszkodzenie linii przesyłowej w obwodzie połtawskim" - powiedział Tychyj.

Rzecznik zaznaczył, że wszystko to jest uważane za naruszenie rozejmu energetycznego. "Przekazujemy te informacje naszym partnerom. Nawiasem mówiąc, Rosja naruszyła rozejm energetyczny w sumie ponad 30 razy w czasie jego obowiązywania" - zaznaczył.

Więcej

Ukraińska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/MARIA SENOVILLA
Ukraińska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/MARIA SENOVILLA

Siły ukraińskie zaatakowały rosyjską brygadę rakietową, która w niedzielę uderzyła w Sumy

Według rzecznika Ukraina regularnie wysyła szczegółowe informacje o wszystkich naruszeniach do stolic państw partnerskich i siedzib organizacji międzynarodowych.

Wcześniej w środę Siły Powietrzne Ukrainy powiadomiły, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła ostatniej nocy 57 z 97 rosyjskich dronów atakujących na wschodzie, północy, w centrum i na południu kraju.

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w analizie, którą przedstawił we wtorek, stwierdził, że Rosja może wkrótce uznać 30-dniowy rozejm dotyczący ataków na infrastrukturę energetyczną za zakończony i zintensyfikować ataki dalekiego zasięgu przeciwko Ukrainie, ponieważ dokładne parametry zawieszenia broni - w tym data jego zakończenia - pozostają niejasne.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow twierdził we wtorek, że Kreml wyjaśni sprawę daty zakończenia 30-dniowego rozejmu energetycznego z rosyjskim ministerstwem obrony, i zauważył, że "wszystko będzie zależeć od dalszych rozkazów naczelnego wodza", czyli Putina.

Jak zauważył ISW, rosyjscy urzędnicy rutynowo twierdzili prawie codziennie od 18 marca, nie przedstawiając dowodów, że Ukraina naruszyła tymczasowe zawieszenie broni w infrastrukturze energetycznej.

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

ira/ kar/

Zobacz także

  • Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy (The Ukraine Recovery Conference URC 2026). W pierwszym rzędzie: premier RP Donald Tusk (C-P), przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen (C-L) oraz premier Ukrainy Julia Swyrydenko (C) na zbiorowym zdjęciu uczestników plenarnej sesji otwarcia w Amber Expo w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa
    Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy (The Ukraine Recovery Conference URC 2026). W pierwszym rzędzie: premier RP Donald Tusk (C-P), przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen (C-L) oraz premier Ukrainy Julia Swyrydenko (C) na zbiorowym zdjęciu uczestników plenarnej sesji otwarcia w Amber Expo w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Podczas URC Gdańsk podpisano blisko 200 porozumień dotyczących odbudowy Ukrainy

  • Ukraińscy żołnierze. Fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV
    Ukraińscy żołnierze. Fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

    Nowa decyzja Zełenskiego. 40-dniowa operacja przeciwko Rosji

  • Minister kultury Marta Cienkowska. Fot. PAP/Marcin Gadomski
    Minister kultury Marta Cienkowska. Fot. PAP/Marcin Gadomski

    Cienkowska: tożsamości i zaufania społecznego nie da się odbudować w kilka lat [WIDEO]

  • Szef MSZ Radosław Sikorski. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
    Szef MSZ Radosław Sikorski. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

    Sikorski: Rosja może przeprowadzić operację pod fałszywą flagą

Serwisy ogólnodostępne PAP