Prezydent Duda na Szczycie dla demokracji: Białoruś leży 180 km od Warszawy. Tam jest granica demokracji

2021-12-09 16:57 aktualizacja: 2021-12-09, 17:00
Prezydent Andrzej Duda, fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent Andrzej Duda, fot. PAP/Leszek Szymański
Apeluję o solidarność z Białorusią. Dziś to jedno z najważniejszych wyzwań demokratycznego świata - powiedział podczas Szczytu dla demokracji prezydent Andrzej Duda. Zapewnił też białoruskich braci, że Polska pozostanie promotorem demokracji.

Prezydent Andrzej Duda swoje przemówienie, wygłoszone podczas organizowanego przez prezydenta USA Joe Bidena Szczytu dla demokracji, poświęcił sytuacji na Białorusi. "Białoruś leży 180 kilometrów od Warszawy. Tam jest granica demokracji, a może nawet więcej – to przepaść między demokracją a jej brakiem" - ocenił prezydent RP.

Jak wskazał, na Białorusi nie ma dyskusji o systemie wyborczym, o polaryzacji, o mniejszościach i o ideologiach. "To luksus nas, ludzi Zachodu. Tam troską jest, jak wyciągnąć z więzień 900 osób, których jedyną winą było pragnienie wolnych wyborów. I jak odsunąć od władzy rządzącego od 27 lat dyktatora, który łamiąc wszelkie cywilizowane zasady, sfałszował głosowanie i spacyfikował protesty" - podkreślił Duda.

Andrzej Duda: Polska wzięła na siebie zobowiązanie, by być wsparciem dla demokracji w Europie Wschodniej. Jesteśmy przez to na celowniku propagandy Kremla

Prezydent przyznał, że mówi o Białorusi, ponieważ Polska wzięła na siebie przed laty zobowiązanie: być wsparciem dla demokracji w Europie Wschodniej. Wskazał, że jest to "piękne zadanie", ale ma ono swoje konsekwencje. "Jesteśmy przez to na celowniku propagandy Kremla, a od niedawna płacimy cenę w postaci operacji hybrydowej na naszej granicy, którą wywołał dyktator Aleksander Łukaszenka" - zauważył.

"Byłem proszony o zobowiązania, więc składam solenną deklarację naszym białoruskim braciom i chcę, by usłyszano ją wszędzie na wschód od Polski: Polska pozostanie promotorem demokracji, bo uważam, że moja urodzona w 1995 roku córka, która nie żyła ani sekundy w dyktaturze i jej białoruska rówieśniczka, która nigdy nie widziała wolnych wyborów, to dwie równe sobie osoby o takich samych prawach" - oświadczył Duda.

"Deklaruję jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, że Białorusinki i Białorusini, których 180 tysięcy znalazło pracę lub schronienie w Polsce, będą traktowani przez nas jak bracia i jak najmilsi goście" - zapewnił.

Prezydent oświadczył, że Polska jest świadoma, że wspieranie demokracji ma swoją cenę, choćby tę cenę, którą płaci dziś, gdy straż graniczna, policja i wojsko strzegą wschodniej granicy Unii Europejskiej "przed zemstą dyktatora, przed tyranią i pogardą dla człowieka".

"Mówię to nie tylko jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Mówię to jako Andrzej Duda, który w 2025 roku skończy swoją prezydenturę i odda władzę demokratycznie wybranemu następcy lub następczyni. A potem z dumą na powrót stanie się zwykłym obywatelem, po prostu wyborcą" - dodał.

Prezydent przyznał, że wierzy, iż Białorusini i Białorusinki zobaczą kiedyś tę samą demokratyczną normalność, w której prezydenci się zmieniają, a pozostają oni – wolni obywatele, wolni i swobodni wyborcy.

"Apeluję do wszystkich z Państwa o solidarność w tej sprawie, apeluje o solidarność z Białorusią. Dziś to jedno z najważniejszych wyzwań demokratycznego świata" - oświadczył Duda. (PAP)

Autorka: Aleksandra Rebelińska

js/