„Ta sprawa wstrząsnęła nawet śledczymi”. 14-latek w Niemczech skazany za zabójstwo młodszego kolegi

2021-12-10 13:30 aktualizacja: 2021-12-10, 13:48
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Sąd Okręgowy w Heidelbergu (Badenia-Wirtembergia) skazał w piątek na 9 lat pozbawienia wolności 14-latka, który zabił nożem swego 13-letniego kolegę. Motywem zbrodni najprawdopodobniej była zazdrość. „Ta sprawa wstrząsnęła nawet doświadczonymi śledczymi” – podkreśla portal RND.

Po trwającej ponad sześć tygodni rozprawie Wydział dla Nieletnich Sądu Okręgowego uznał, po rozpatrzeniu obszernych dowodów, że sprawca 24 lutego zwabił ofiarę do lasu w pobliżu Sinsheim-Eschelbach i tam ją zaatakował. 13-latek był na spacerze z 12-letnią dziewczyną.

Po rozmowie ze swym kolegą, 14-latek rzucił się na niego od tyłu i dźgnął go siedem razy nożem. W wyniku ataku 13-latek miał rany klatki piersiowej i szyi, przy czym uszkodzona została główna tętnica szyjna. Zmarł wkrótce po ataku.

„Oficjalnie poinformowano, że motywem tego śmiertelnego ataku nożem była zazdrość. W komunikacie dotyczącym wyroku sąd nie skomentował motywów skazanego” – pisze dziennik „Stuttgarter Zeitung”.

Ze względu na ochronę nieletnich, proces przy udziale trzech biegłych prowadzono przy drzwiach zamkniętych. Przesłuchanych zostało 40 świadków. Akta procesowe w tej sprawie liczyły ponad 4 tys. stron. Rodzice ofiary wystąpili w sądzie w charakterze oskarżycieli posiłkowych.

„Obydwaj chłopcy są narodowości niemiecko-tureckiej” – informuje RND.

Skazany początkowo zaprzeczał stawianym zarzutom o zabójstwo, jednak ostatecznie przyznał się do winy. Prokuratura i oskarżyciele posiłkowi wnosili o skazanie go na 10 lat pozbawienia wolności, co jest maksymalnym wymiarem kary w przypadku umyślnych zabójstw popełnionych przez nieletnich. Wyrok nie jest prawomocny.

Marzena Szulc (PAP)

dsk/