Premier Morawiecki złoży wizytę w Budapeszcie. Szczyt V4 z udziałem prezydenta Francji

2021-12-13 07:44 aktualizacja: 2021-12-13, 15:25
Fot. PAP/Albert Zawada
Fot. PAP/Albert Zawada
Omówieniu sytuacji geopolitycznej w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z nielegalną migracją i kryzysem wywołanym cenami energii będzie poświęcony poniedziałkowy szczyt Grupy Wyszehradzkiej z udziałem prezydenta Francji. Polskę będzie reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

Rzecznik rządu Piotr Müller wskazał, że spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem będzie okazją do rozmów m.in. na temat polityki klimatycznej i energetycznej w kontekście obecnego kryzysu cen energii.

"Poruszone zostaną także tematy bezpieczeństwa i obrony oraz migracji oraz ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej" - przekazał Müller.

Jak dodał, podczas wizyty w Budapeszcie odbędzie się spotkanie premierów państw V4, następnie sesja plenarna z udziałem prezydenta Francji. Po jej zakończeniu zaplanowano spotkanie z mediami oraz obiad roboczy liderów.

Premier Morawiecki podczas wizyty w Budapeszcie odwiedzi również Dom Terroru, placówkę muzealną upamiętniającą ofiary totalitaryzmu na Węgrzech i bohaterów powstania węgierskiego 1956 r.

Grupa Wyszehradzka to zrzeszenie czterech państw: Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które funkcjonuje od 1991 r. Spotkanie 13 grudnia organizowane jest w ramach węgierskiej prezydencji w V4, która rozpoczęła się 1 lipca br. i potrwa do 30 czerwca 2022 r.

Ostatnie spotkanie w formacie V4+Francja odbyło się 28 maja 2019 r. w Brukseli przy okazji szczytu Rady Europejskiej. (PAP)

Autor: Rafał Białkowski

mmi/