Donald Trump poparł Viktora Orbana przed wyborami

2022-01-03 17:58 aktualizacja: 2022-01-04, 08:40
Były prezydent USA Donald Trump wyraził w poniedziałek "całkowite poparcie" dla reelekcji węgierskiego premiera Viktora Orbana przed wiosennymi wyborami na Węgrzech. Dodał, że Orban jest "silnym przywódcą, szanowanym przez wszystkich".

"Viktor Orban naprawdę kocha swój Kraj i chce, by jego naród był bezpieczny. Wykonał potężną i wspaniałą pracę, chroniąc Węgry, zatrzymując nielegalną imigrację, tworząc miejsca pracy i handel i powinien nadal móc to robić po nadchodzących wyborach" - napisał Trump w wydanym oświadczeniu. "On jest silnym przywódcą i jest szanowany przez wszystkich. Ma moje całkowite wsparcie i poparcie dla jego reelekcji jako premiera" - dodał. 

Oświadczenie Trumpa ma związek z planowanymi na wiosnę wyborami parlamentarnymi na Węgrzech. Ich dokładna data nie została ustalona. 

Węgierski premier - jedyny przywódca państwa UE nieobecny podczas grudniowego Szczytu dla Demokracji - cieszy się sympatią części konserwatywnych środowisk w USA. Latem ubiegłego roku z Budapesztu program prowadził najpopularniejszy prawicowy publicysta telewizji Fox News Tucker Carslon, przedstawiając Węgry Orbana jako wzór dla Ameryki. Wiosną tego roku w węgierskiej stolicy odbędzie się też konferencja Conservative Political Action Conference (CPAC), największa impreza skupiająca amerykańskich konserwatystów. Będzie to pierwszy raz, kiedy wydarzenie odbędzie się w Europie. 

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

io/