Co dalej z małopolską kurator oświaty? Czarnek zdradził, kiedy zapadnie decyzja

2022-01-10 08:58 aktualizacja: 2022-01-10, 10:29
Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, fot. PAP/Łukasz Gągulski
Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, fot. PAP/Łukasz Gągulski
Cieszę się, że pani Barbara Nowak wycofała się ze swoich słów. Ocena jej zachowania będzie analizowana przez wojewodę małopolskiego. Decyzja ws. zachowania przez nią stanowiska będzie dziś, jutro najdalej - zapowiedział w poniedziałek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Rzecznik rządu Piotr Müller ocenił, że wypowiedź Nowak o szczepieniach była nieodpowiedzialna. Dodał jednocześnie, że żadne decyzje personalne nie zapadły. Wiem, że wojewoda małopolski ma w tym tygodniu, może nawet dzisiaj, spotkać się z kurator - powiedział.

"Liczę przede wszystkim, że taka sytuacja się nie powtórzy i liczę, że każdy, kto chodzi do mediów ze strony urzędników, ze strony przedstawicieli instytucji państwowych, będzie bardziej frasobliwie się zachowywał" - zaznaczył Müller.

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak pytana w piątek w Radiu Zet o to, czy szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe odpowiedziała, że absolutnie nie zgadza się z pomysłem, żeby kogokolwiek do czegokolwiek zmuszać. "To jest wolna decyzja każdego wolnego człowieka" – oceniła. Jak dodała, "konsekwencje tego eksperymentu nie są do końca stwierdzone".

Jej stanowisko spotkało się z krytyką m.in. ministra edukacji Przemysława Czarnka i szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego. "Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki" - napisała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak w późniejszym piątkowym wpisie w mediach społecznościowych.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział w poniedziałek w RMF FM, że natychmiast po piątkowym wywiadzie Barbary Nowak w Radiu Zet zatelefonował do niej.

"Skrytykowałem jej wypowiedź dotyczącą 'eksperymentu'. Szczepionki nie są eksperymentem, pani Barbara Nowak przyznała mi rację, że nie powinna zabierać głosu w tej sprawie, uznała to również w mediach społecznościowych. Dalsze czynności trwają - teraz spotyka z się wojewodą małopolskim, który jest jej bezpośrednim zwierzchnikiem i nadzoruje sprawę" - poinformował Czarnek.

Dopytywany o to, czy Nowak powinna stracić stanowisko, odpowiedział: "to nie jest tylko decyzja ministra edukacji".

"Pani Barbara Nowak przede wszystkim nie powinna się wypowiadać na temat szczepionek i tematy medyczne, bo nie jest medykiem i nie jest ekspertem w tej sprawie (...). Co będzie dalej, pokaże ten tydzień" - powiedział.

Czarnek przyznał, że cieszy się z faktu, iż Nowak wycofała się ze swoich opinii i stwierdziła, że nie jest ekspertem w tej dziedzinie. "Dobrze, żeby jako nie-ekspert nie zabierała głosu w tej sprawie. Ocena jej zachowania będzie analizowana przez wojewodę małopolskiego. (...) Myślę, że decyzja będzie dziś, jutro najdalej" - zapowiedział Czarnek. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

jjk/