Katar zaopatrzy Europę w gaz? Joe Biden omówi z emirem kwestię dostaw w razie konfliktu z Rosją

2022-01-26 19:59 aktualizacja: 2022-01-26, 20:29
Joe Biden. Fot. Leigh Vogel PAP/EPA
Joe Biden. Fot. Leigh Vogel PAP/EPA
Prezydent USA Joe Biden przyjmie 31 stycznia emira Kataru szejka Tamima ibn Hamad Al-Saniego w Waszyngtonie, by omówić m.in. kwestię zaopatrzenia Europy w gaz na wypadek konfliktu rosyjsko-ukraińskiego - poinformował Biały Dom.

Jak pisze Reuters, przedstawiciele amerykańskiego rządu już odbyli w bieżącym miesiącu rozmowy z kilkoma międzynarodowymi przedsiębiorstwami energetycznymi, w tym z katarskimi, dotyczące ewentualnego zaopatrzenia Europy w gaz.

"Ad-Dauha będzie mogła pomóc w przypadku większych globalnych zakłóceń (w dostawie energii), tak jak miało to miejsce w 2011 roku po katastrofie (w elektrowni atomowej) w Fukushimie" - przekazało źródło proszące o anonimowość.

Katar jest największym eksporterem gazu LNG na świecie oraz jednym z jego największych producentów - przypominają AFP i Reuters. Dostawy tego surowca z Kataru nie byłyby jednak w stanie pokryć w 100 procentach zapotrzebowania na gaz w Europie w przypadku wstrzymania dostaw z Rosji.

W dłuższej perspektywie UE musiałaby zapewnić sobie dostawy LNG zawierając kontrakty długoterminowe, by uniknąć potencjalnych braków w zaopatrzeniu - wskazało anonimowe źródło cytowane przez agencję Reutera. (PAP)

dsk/

TEMATY: