Chińskie media informują o „specjalnej operacji” na Ukrainie, przekazują narrację Putina

2022-02-24 13:10 aktualizacja: 2022-02-24, 13:14
Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua informuje w czwartek o rozpoczęciu przez Rosję „specjalnej operacji” w Donbasie oraz o odgłosach wybuchów słyszanych w Kijowie. Przekazuje też zapewnienia prezydenta Rosji Władimira Putina, że nie chce okupować Ukrainy.

Xinhua bez komentarza omawia wystąpienie telewizyjne Putina, w którym twierdził on, że przez 30 lat próbował dojść do porozumienia w sprawie powstrzymania ekspansji NATO na wschód, ale był przez Sojusz „oszukiwany, naciskany i szantażowany”.

Chińska agencja podała również informację o ogłoszeniu przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego stanu wojennego w odpowiedzi na rozpoczęcie rosyjskiej operacji zbrojnej przeciwko jego krajowi.

Argumenty strony ukraińskiej przedstawione są ogólnikowo. W depeszy o stanie wojennym Xinhua omawia słowa sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksija Daniłowa, że Rosja „przyjęła szereg dokumentów prawnych dotyczących ukraińskiego terytorium”, na co Ukraina „musi odpowiedzieć”.

Chińskie media w internecie przekazują też doniesienia na temat walk, zarówno za stroną rosyjską, jak i za mediami zachodnimi. Dziennik „Nanfang Ribao” cytuje przerażonych Chińczyków mieszkających w Kijowie i Charkowie, którzy nad ranem słyszeli odgłosy eksplozji i opisują tworzące się na ulicach korki.

Chińska prasa omawia także wystąpienie ambasadora ChRL przy ONZ Zhang Juna, który wzywał wszystkie strony do deeskalacji. Rzeczniczka MSZ w Pekinie Hua Chunying zaapelowała z kolei w środę o dyplomatyczne rozwiązanie sporu i wyraziła sprzeciw wobec sankcji nakładanych na Rosję. (PAP)

lozo/