Mila Kunis i Ashton Kutcher zebrali 30 mln dolarów na pomoc Ukrainie

2022-03-18 20:36 aktualizacja: 2022-03-18, 20:40
Ashton Kutcher (L) Mila Kunis (P). Fot. PAP/ EPA/MICHAEL NELSON
Ashton Kutcher (L) Mila Kunis (P). Fot. PAP/ EPA/MICHAEL NELSON
Pochodząca z Ukrainy Mila Kunis i jej mąż Ashton Kutcher kilka dni temu założyli zbiórkę funduszy na rzecz dotkniętej wojną Ukrainy. Planowali zebrać 30 milionów dolarów i żeby zachęcić ludzi do przekazywania darowizn, sami na początek wpłacili 3 miliony dolarów. Zachęta okazała się skuteczna. Para pochwaliła się właśnie na Instagramie, że udało się zebrać planowaną kwotę, dzięki której będzie można zapewnić zakwaterowanie i wyżywienie ukraińskim uchodźcom.

Kunis i Ashton Kutcher należą do grona gwiazd, które nie ograniczają się do wspierania mieszkańców Ukrainy słowami, ale angażują się też w realne działania mające na celu zaspokojenie podstawowych potrzeb uchodźców z tego kraju. Dla aktorki sprawa ta ma wymiar osobisty – Kunis urodziła się w Czerniowcach i wyemigrowała z rodziną do USA, gdy miała osiem lat. Choć aktorka nigdy nie chwaliła się swoim pochodzeniem, to teraz deklaruje, że jest bardzo dumna z tego, że jest Ukrainką. Na deklaracjach nie poprzestała. Wraz z mężem uruchomiła niedawno zbiórkę funduszy dla ukraińskich uchodźców. I ogłosiła, że sami przekażą sporą sumę.

„Dzięki GoFundMe zbiórka ta będzie miała natychmiastowy wpływ na działania związane z pomocą humanitarną dla uchodźców. Fundusz wesprze Flexport.org i Airbnb.org, dwie organizacje, które aktywnie działają w terenie, zapewniając pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Flexport.org organizuje dostawy zaopatrzenia do ośrodków dla uchodźców w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, Słowacji i w Mołdawii. Airbnb.org zapewnia bezpłatne, krótkoterminowe wynajmy mieszkań osobom uciekającym z Ukrainy. Ashton i ja postanowiliśmy przekazać na ten cel 3 mln dolarów. Mamy nadzieję zebrać łącznie 30 mln. Ukraińcy to dumni i odważni ludzie, którzy zasługują na naszą pomoc” – powiedziała Kunis w opublikowanym na Instagramie filmiku.

Plan się powiódł. Gwiazdorska para pochwaliła się właśnie, że darczyńcy stanęli na wysokości zadania – zebrana kwota przekroczyła planowane 30 mln dolarów. „Chcemy tylko powiedzieć, że osiągnęliśmy nasz cel. Jesteśmy oszołomieni i niesamowicie wdzięczni za wasze wsparcie. Chociaż nie jest to rozwiązanie problemu, jesteśmy przekonani, że nasz wspólny wysiłek zapewni miękkie lądowanie wielu ludziom, którzy starają się przetrwać podążając ku niepewnej przyszłości” – ogłosiła Kunis w zamieszczonym na Instagramie nagraniu.

Na tej zbiórce Kunis i Kutcher nie kończą działań na rzecz ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę. „Nasza praca na tym się nie kończy. Obiecujemy, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby maksymalnie pomóc potrzebującym. Każdego podarowanego nam przez was dolara potraktujemy tak, jakby był przekazany z naszej kieszeni. To dopiero początek długiej podróży” – dodał Kutcher. (PAP Life)