Polak podejrzany o działalność szpiegowską na rzecz Federacji Rosyjskiej został aresztowany na trzy miesiące

2022-03-23 10:33 aktualizacja: 2022-03-23, 14:14
Fot. PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz
Zgodnie z decyzją sądu, Polak zatrzymany przez ABW, który miał szpiegować na rzecz Rosji, został aresztowany na trzy miesiące - mówił w środę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował w środę rano, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka, który miał szpiegować na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu SWR.

"W dniu 17 marca zatrzymany został obywatel RP, który jest podejrzany o działalność szpiegowską na rzecz Federacji Rosyjskiej" - przekazał dziennikarzom na briefingu prasowym Żaryn. "Materiał zgromadzony przez ABW wskazuje, że mężczyzna był zaangażowany w działalność obcych służb przeciwko Polsce" - dodał.

Żaryn: materiał zgromadzony przez ABW wskazuje, że mężczyzna był zaangażowany w działalność obcych służb przeciwko Polsce

"W związku z tym materiałem agencji, został zatrzymany. W prokuraturze usłyszał zarzut z art. 130 ust. 2 kk, a zgodnie z decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące" - powiedział.

Art. 130. kk § 2 głosi, że "kto, biorąc udział w obcym wywiadzie albo działając na jego rzecz, udziela temu wywiadowi wiadomości, których przekazanie może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3."

Żaryn podkreślił, że sprawa ta jest rozwojowa. "Niewykluczone są dalsze czynności w tym śledztwie" - dodał.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował też, że zatrzymany przez ABW mężczyzna pracował w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy. Jak podkreślił, z uwagi na charakter dokumentacji, do której miał dostęp, "oceniamy, że jego działalność, współpraca ze służbami rosyjskimi była realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa". (PAP)

Autor: Daria Kania, Agnieszka Ziemska

dsk/