Wywiad wojskowy Ukrainy: rosyjskie służby werbują Białorusinów na wojnę z Ukrainą. Obiecują pieniądze i wykształcenie

2022-03-23 11:20 aktualizacja: 2022-03-23, 14:49
Fot. Facebook/Wywiad Wojskowy Ukrainy
Fot. Facebook/Wywiad Wojskowy Ukrainy
Rosyjskie służby próbują werbować indywidualnie białoruskich wojskowych do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie; w zamian oferują im pieniądze i darmową edukację wojskową - podał w środę Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO).

Jak ustalił GUR, Rosjanie prowadzą indywidualne rozmowy z żołnierzami armii białoruskiej w celu nakłonienia ich do udziału w wojnie, m.in. w ramach sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

"Za wykonywanie zadań specjalnych Białorusinom oferuje się wynagrodzenie w wysokości 1000-1500 dolarów miesięcznie, a oprócz tego edukację na rosyjskich uczelniach wojskowych, jak np. Riazańska Wyższa Szkoła Dowódcza Wojsk Powietrznodesantowych, na preferencyjnych warunkach. W szczególności takie przypadki zostały odnotowane w jednostkach 103. Dywizji Powietrznodesantowej Sił Zbrojnych Białorusi (...)" – czytamy w komunikacie na Facebooku.

 

❗Гроші та навчання у РФ – Путін шукає нові методи для втягування білорусів у війну ▪️Співробітники російських спецслужб...

Posted by Головне управління розвідки Міністерства оборони України on Wednesday, March 23, 2022

Jednocześnie według wywiadu wśród białoruskich wojskowych motywacja do udziału w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie jest bardzo niska.(PAP)

dsk/