Koniec obowiązku noszenia maseczek, izolacji i kwarantanny. Minister zdrowia wskazał datę

2022-03-24 09:00 aktualizacja: 2022-03-24, 18:44
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Paweł Supernak
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Paweł Supernak
Od 28 marca zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust, z wyjątkiem podmiotów leczniczych - powiedział podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia od poniedziałku zniesione zostaną również: izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników i kwarantanna graniczna.

"Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania – pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych" – powiedział szef MZ.

Powiedział, że bez względu na to, czy mówimy o pracownikach, czy o pacjentach podmiotów leczniczych, jest tam obowiązek zakrywania twarzy.

"W pozostałych miejscach takiego obowiązku już od 28 marca nie będzie" – powiedział.

Minister zdrowia zastrzegł, że maseczki powinny być używane jednak w sytuacjach, które sami identyfikujemy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia – chodzi np. o duże skupiska ludzi.

"Wtedy rekomenduję, by używać maseczek" – powiedział Niedzielski.

Niedzielski: znosimy izolację domową i kwarantannę

Od poniedziałku znosimy izolację domową, kwarantannę dla współdomowników i kwarantannę graniczną – poinformował Niedzielski. "Zakażeni pacjenci będą otrzymywać zwolnienia i będą musieli sami się izolować, mając świadomość zagrożenia. Nie będzie tym zarządzał sanepid" – dodał.

"Znosząc te rozwiązania, mówię o izolacji i o kwarantannie, również chciałbym powiedzieć o dwóch ostrzeżeniach" – zaznaczył.

Wyjaśnił, że pacjenci, u których test wykryje zakażenie koronawirusem, "będą na zwykłych zasadach otrzymywali zwolnienia lekarskie" i "będą, mając świadomość zagrożenia, musieli sami izolować się w domu".

"Tymi izolacjami nie będzie już zarządzał sanepid" – podkreślił Niedzielski.

Drugie zastrzeżenia, jak dodał, jest związane z działalnością sanepidu.

"Jeżeli będą pojawiały się ogniska, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimiś lokalnymi zjawiskami epidemicznymi, to oczywiście sanepid cały czas posiada uprawnienia do tego, żeby nakładać kwarantannę i decydować o izolacji" – zaznaczył minister zdrowia.

Dodał, że stosowanie tych narzędzi będzie ograniczone do szczególnych przypadków.

Niedzielski: Bezpłatne testy na wykrycie SARS-CoV-2 od 1 kwietnia tylko na zlecenie lekarza

Na pytanie, czy będzie można nadal wykonywać bezpłatnie testy diagnostyczne na wykrycie wirusa SARS-CoV-2, minister powiedział, że zmieni się polityka testowania. Od 1 kwietniu testy będą wykonywane tylko i wyłącznie na zlecenie lekarskie, co będzie oznaczało, że lekarz zawsze będzie uczestniczył w tym procesie. Po pozytywnym wyniku lekarz będzie decydował o zwolnieniu lekarskim.

"Testy będą dostępne w zasadzie na zlecenie lekarskie, ale będą w ramach tego zlecenia lekarskiego oczywiście bezpłatne" – zaznaczył minister.

Wyjaśnił, że obowiązują tutaj te same reguły jak w wypadku innych chorób.

"To jest rozwiązanie stosowanie od wielu lat w przypadku innych chorób zakaźnych jak np. grypa. Człowiek, który ma infekcję, zostaje w domu, otrzymuje zwolnienie lekarskie i też dokonuje pewnego rodzaju samoizolacji" – powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia: W czwartek mamy 8994 nowe przypadki zakażenia koronawirusem

"Dzisiaj mamy 8994 nowe przypadki zakażenia, to blisko 26 proc. mniej niż tydzień temu (...) Tempo spadku, które w ostatnich tygodniach nieco zmalało i faktycznie mogliśmy mówić o pewnej stabilizacji liczby zakażeń znowu obserwujemy, że od kilku dni, dokładnie od czterech dni, mamy takie przyspieszenie, gdzie to tempo spadków jest większe niż 10, a nawet niż 20 proc." – zaznaczył szef resortu.

Dodał, że do końca kwietnia przewidywany jest zdecydowana redukcja hospitalizacji i zakażeń.

Autorzy: Klaudia Torchała, Aleksandra Kiełczykowska, Agata Zbieg, Agnieszka Ziemska, Paweł Auguff

dsk/