W dzień świadomości autyzmu wiele budynków podświetlonych na niebiesko i różowo

2022-04-02 12:19 aktualizacja: 2022-04-02, 17:36
Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, 2 kwietnia, w ramach solidarności z osobami z autyzmem i z ich rodzinami wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki w sobotnim komunikacie.

Resort podał, że przypadający 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiono w 2008 r., a celem akcji jest propagowanie wiedzy o autyzmie i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

Według MEiN autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.

"To choroba nieuleczalna, jednak przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jej nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet" – wskazał resort.

MEiN poinformował, że w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo.

"To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn" – podkreślił MEiN.

Resort wskazał, że organizatorem i pomysłodawcą kampanii propagującej wiedzę na temat autyzmu w Polsce jest Fundacja Jaś i Małgosia, która zrzesza rodziców i opiekunów dzieci z autyzmem, jak również osoby dorosłe z tą diagnozą.

"Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu" – ocenił resort. (PAP)

Fot. PAP/Małgorzata Latos , Maria Samczuk

kgr/