Przewoził nielegalnych imigrantów. Udawał, że jest taksówkarzem. Grozi mu do 8 lat więzienia

2022-04-15 12:08 aktualizacja: 2022-04-15, 12:16
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Policja zatrzymała pod Białymstokiem kolejnego kierowcę podejrzanego o pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy. Ukrainiec przewoził pięciu obywateli Afganistanu.

Jak poinformował w piątek rzecznik prasowy podlaskiej policji Tomasz Krupa, samochód oznakowany jako taksówka został zatrzymany do kontroli drogowej. Okazało się, że kierowca przewozi nielegalnych imigrantów. Ukrainiec został zatrzymany, zabezpieczono też jego auto. Obywatele Afganistanu zostali przekazani Straży Granicznej.

Od początku kryzysu migracyjnego przy polsko-białoruskiej granicy, czyli od sierpnia 2021 roku, policja zatrzymała w województwie podlaskim ponad 400 tzw. kurierów, którzy przewozili łącznie ponad 1,5 tys. osób.

Zatrzymań dokonują też patrole Straży Granicznej. Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku tego roku było to ok. stu osób podejrzanych o pomocnictwo, w kilku przypadkach doszło do pościgów, bo kierowcy próbowali uciekać.

Za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy grozi do ośmiu lat więzienia

Wobec cudzoziemców zatrzymywanych pod takim zarzutem, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce, oprócz postępowania karnego zostaje wszczęte równolegle postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu do kraju pochodzenia. Dodatkowo tacy cudzoziemcy dostają zakaz wjazdu do Polski i krajów Schengen na 5 lat.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

mar/