Dostęp do polskiego rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy. Zatrudnienie znalazło już 77 tys. osób

2022-04-21 14:01 aktualizacja: 2022-04-21, 14:09
Min. Maląg: każdego dnia zatrudnienie znajduje kolejnych kilka tysięcy obywateli Ukrainy (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Min. Maląg: każdego dnia zatrudnienie znajduje kolejnych kilka tysięcy obywateli Ukrainy (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Na mocy specustawy zatrudnienie w Polsce znalazło już 77 tys. obywateli Ukrainy – wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najwięcej uchodźców pracuje w magazynach, gastronomii i w hotelarstwie.

Rządowa specustawa ma ograniczyć biurokracje i umożliwić obywatelom Ukrainy pełen dostęp do rynku pracy w Polsce. Zgodnie z obecnymi przepisami nie potrzebują oni żadnych specjalnych zezwoleń, a jedynym wymogiem jest konieczność zgłoszenia przez pracodawcę faktu zatrudnienia obywatela Ukrainy.

Z danych przekazanych w czwartek PAP przez MRiPS wynika, że dotychczas pracodawcy poinformowali o zatrudnieniu 77 tys. osób. Połowa z tej grupy to pracownicy wykonujący proste prace (36,9 tys.).

Obywatele Ukrainy często są również zatrudniani jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (10,8 tys.), pracownicy usług i sprzedawcy (7,9 tys.), a także jako operatorzy i monterzy maszyn (7,6 tys.). Po kilka tysięcy osób zostało zatrudnionych jako pracownicy biurowi, specjaliści, technicy i inny średni personel.

"Każdego dnia zatrudnienie znajduje kolejnych kilka tysięcy obywateli Ukrainy"

"Każdego dnia zatrudnienie znajduje kolejnych kilka tysięcy obywateli Ukrainy, którzy dzięki temu mogą samodzielnie budować swoje życie w naszym kraju. Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra, a pracodawcy z wielu branż nadal poszukują pracowników na stałe lub do rozpoczynających się właśnie prac sezonowych" – podkreśla minister rodziny Marlena Maląg.

"Cieszę się, że rozwiązania wdrożone dzięki rządowej specustawie uprościły proces zatrudniania obywateli Ukrainy i ułatwiły polskim pracodawcom uzupełnianie braków kadrowych w firmach" – dodaje szefowa MRiPS.

Z danych ministerstwa wynika, że obywatele Ukrainy najczęściej znajdują pracę w magazynach, gastronomii i hotelarstwie, a także jako pracownicy zajmujący się sprzątaniem. Wielu Ukraińców pracuje również w branży budowlanej i rolnictwie. Niektórzy znajdują także zatrudnienie w placówkach takich, jak np. szkoły, przedszkola, szpitale.

Resort zwraca uwagę, że obywatele Ukrainy powinni pamiętać, aby nie zgadzać się na podjęcie pracy bez podpisania umowy na piśmie. "Przed podpisaniem należy zapoznać się z warunkami w umowy, ewentualnie poprosić o wyjaśnienie jej zapisów – wskazuje.

Pomoc dla obywateli Ukrainy

Osoby, które z różnych powodów nie potrafią samodzielnie znaleźć pracy, mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Dzięki temu będą mogły skorzystać z pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i szkoleń (również z języka polskiego).

Obywatele Ukrainy mogą także szukać pracy przez stronę internetową www.pomagamukrainie.pl, przez portal zielona linia – https://zielonalinia.gov.pl/ oraz infolinię 19-524, a także portal Publicznych Służb Zatrudnienia www.psz.praca.gov.pl. (PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

gn/