Ukraińskie władze: rosyjskie wojska po raz kolejny użyły amunicji fosforowej

2022-04-27 12:58 aktualizacja: 2022-04-27, 15:58
Użycia broni fosforowej zabrania konwencja genewska. Fot. Twitter/@Pavlo_Kyrylenko
Użycia broni fosforowej zabrania konwencja genewska. Fot. Twitter/@Pavlo_Kyrylenko
We wtorek wieczorem i w środę rano rosyjskie wojska użyły w Awdijiwce w obwodzie donieckim zabronionej amunicji fosforowej - poinformował na Telegramie szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. W wyniku tych ataków w mieście wybuchło kilka pożarów - dodał.

Przewodniczący regionalnej administracji przekazał też doniesienia o rosyjskim ataku lotniczym, w wyniku którego co najmniej jeden mieszkaniec Awdijiwki został ranny.

Wojska najeźdźcy nie zdołały osiągnąć postępów na polu walki w pobliżu tego miasta. "Nasze siły zbrojne skutecznie przeciwstawiły się rosyjskiej próbie ofensywy na tym odcinku frontu. Ukraińskie wojska utrzymują swoje pozycje, a wszelkie zbrodnie wroga na ludności cywilnej są skrupulatnie odnotowywane" - poinformował Kyryłenko 

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego) pojawiają się liczne doniesienia o używaniu przez agresora broni fosforowej. Wcześniej takie przypadki odnotowano w innych miejscowościach w Donbasie, w tym w oblężonym mieście Mariupol nad Morzem Azowskim, a także m.in. w obwodach charkowskim i zaporoskim.

Protokół III konwencji genewskiej z 1977 roku zabrania wykorzystywania białego fosforu jako broni na terenach zamieszkanych przez cywilów. Pociski te można stosować tylko jako amunicję oświetlającą lub znaczniki celów z dala od budynków mieszkalnych. (PAP)

an/