Wojska rosyjskie w Naddniestrzu w gotowości bojowej. Białoruś wzmacnia granicę z Ukrainą. Wybuchy we Lwowie [RELACJA NA ŻYWO]

2022-05-02 06:45 aktualizacja: 2022-05-04, 06:48
Lwów, Fot. Twitter
Lwów, Fot. Twitter
Wojska rosyjskie w nieuznawanej separatystycznej republice Naddniestrza w Mołdawii są w pełnej gotowości bojowej i trwają przygotowania do ewakuacji stamtąd rodzin rosyjskich oficerów – oznajmił na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Na kierunku wołyńskim, poleskim i siewierskim pododdziały sił zbrojnych Białorusi kontynuują wzmacnianie granicy z Ukrainą w obwodach brzeskim i homelskim, zaś okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w rejonie Morza Czarnego i Morza Azowskiego nadal atakują ogniem rakietowym obiekty cywilne. Rosjanie kontynuują działania ofensywne w celu przejęcia pełnej kontroli nad terytorium obwodów ługańskiego i donieckiego oraz utrzymania korytarza lądowego między tym regionem a Krymem. Nadal ostrzeliwują z artylerii Charków i prowadzą natarcie na kierunku iziumskim. Zakłady Azowstal w Mariupolu atakowane są ogniem artyleryjskim oraz czołgami.

22:24 O ofiarach śmiertelnych, a także o rannych wskutek wtorkowych ataków rakietowych przeprowadzonych przez siły rosyjskie poinformowały władze w kilku ukraińskich obwodach.

22:02 W ramach kolejnej partii pomocy wojskowej Wielka Brytania przekaże Ukrainie od 20 do 30 dronów transportowych Malloy T150, które dopiero od niedawna używane są przez brytyjskie siły zbrojne - podał we wtorek dziennik "The Times".

W przemówieniu wygłoszonym tego dnia do członków ukraińskiego parlamentu brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział, że wśród sprzętu o wartości 300 mln funtów, znajdą się również drony transportowe, ale nie precyzował ich typu ani liczby. Mają one być wykorzystywane do dostarczania zaopatrzenia dla żołnierzy na froncie.

21:59 Co najmniej 17 osób zginęło w wypadku drogowym w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

Około godz. 19.30 (godz. 18.30 w Polsce) na trasie Kijów-Czop w wiosce Sytne w rejonie dubieńskim doszło do zderzenia autobusu z cysterną wiozącą benzynę. Wskutek tego doszło do pożaru. „Według wstępnych danych 17 osób zginęło, sześć zostało rannych” – poinformowano na Telegramie. Jak dodano, pożar został już ugaszony, na miejscu zderzenia pracuje 24 ratowników. 

20:53 Co najmniej 21 cywilów zostało zabitych we wtorek w obwodzie donieckim przez siły rosyjskie, a 27 odniosło obrażenia w wyniku ataków – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

„3 maja Rosjanie zabili 21 cywilnych mieszkańców obwodu donieckiego i zranili 27. To największa liczba ofiar w ciągu jednego dnia od czasu ostrzelania przez Rosjan dworca kolejowego w Kramatorsku” 8 kwietnia – oznajmił Kyryłenko. Jak dodał, 10 cywilów zginęło w Awdijiwce, 5 w Łymanie, 4 w Wuhledarze i po jednym w Wełykiej Nowosiłce i Szandryhołowie.

Telegram

20:26 Na terenie kombinatu metalurgicznego Azowstal w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu, na południu Ukrainy, przebywa ponad 40 ciężko rannych żołnierzy – poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk na briefingu.

„Tam jest teraz ponad 40 ciężko rannych, leżących, i potrzebują oni ratunku. Władze ukraińskie zwróciły się do Rosji z żądaniem podjęcia decyzji i wydania nam tych ludzi, którzy są kombatantami i zgodnie z konwencjami genewskimi powinni zostać przekazani Ukrainie” – oznajmiła Wereszczuk.

20:10 Mer Lwowa Andrij Sadowy poinformował na Facebooku o wybuchach, które było słychać w mieście wieczorem.

„We Lwowie słychać wybuchy. Wszyscy pozostańcie w schronach!” – napisał mer. Z kolei szef władz obwodowych Maksym Kozycki napisał na Telegramie, że według wstępnych informacji Rosjanie przeprowadzili ataki rakietowe. Podał też, że w części miasta są zakłócenia w dostawach prądu. W wyniku rosyjskiego ataku uszkodzone zostały dwie podstacje

Mieszkańcy Lwowa potwierdzili portalowi Ukrainska Prawda, że w mieście słychać odgłosy wybuchów – obecnie wiadomo o co najmniej pięciu. O odgłosach wybuchów w obwodach winnickim i lwowskim poinformowały portale Suspilne i Hromadske. 

19:50 Wojska rosyjskie ostrzelały elewator w mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim, niszcząc zboże, które wystarczyłoby 300 tys. ludzi na rok – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

Jak podkreślił, siły rosyjskie zrzuciły na przedsiębiorstwo rolne Golden AGRO bomby lotnicze o dużej sile, niszcząc całe zboże, jakie tam się znajdowało. Powiedział, że chodzi o 17 tys. ton pszenicy i 8,7 tys. ton słonecznika. „Spłonęła taka ilość ziarna, jaką w ciągu roku można by nakarmić 300 tys. ludzi. A jednorazowo – mniej więcej 120 mln ludzi. Raszyści (Rosjanie) chcą doprowadzić do głodu w obwodzie ługańskim” – napisał Hajdaj.

19:29 Wojska rosyjskie w nieuznawanej separatystycznej republice Naddniestrza w Mołdawii są w pełnej gotowości bojowej i trwają przygotowania do ewakuacji stamtąd rodzin rosyjskich oficerów – oznajmił na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:47 156 osób ewakuowano we wtorek z oblężonego przez Rosjan Mariupola na południu Ukrainy – poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal Hromadske.

„Nie wiemy, ile w sumie autobusów jedzie. Wiemy, że jest w nich 156 osób. Czy ich umieszczono w trzech, czy czterech (autobusach) to nieważne. Ważne, że uratowaliśmy ludzi i daliśmy możliwość przejechania innym osobom przez otwarty korytarz” – oznajmiła Wereszczuk.

18:19 Co najmniej 10 osób zginęło, a 15 odniosło obrażenia na skutek ostrzału przez siły rosyjskie koksowni w Awdijiwce w obwodzie donieckim – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

„To są dane bieżące. Informacja będzie aktualizowana i liczba ofiar może prawdopodobnie wzrosnąć” – napisał Kyryłenko.

17:59 Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła apel do Izby Reprezentantów i Senatu USA o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm – poinformował deputowany frakcji Hołos Jarosław Żelezniak na Telegramie.

Ukraińscy deputowani wezwali obie izby Kongresu USA do zaostrzenia sankcji przeciw Rosji i państwom współpracującym z nią oraz popierającym jej terrorystyczny reżim, w szczególności sankcjami przewidzianymi zgodnie ze statusem państwa sponsorującego terroryzm.

17:22 Oblężony przez wojska rosyjskie Mariupol to wypalone miasto, a w Charkowie wojska rosyjskie zniszczyły 1/5 budynków – zacytowała agencja Ukrinform przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do parlamentu Albanii.

„Rosyjska armia atakuje nasze miasta i wioski przy użyciu artylerii, lotnictwa i nie żałuje rakiet. W naszym największym mieście na wschodzie kraju, Charkowie, zniszczono 1/5 budynków. To ponad 2,5 tys. budynków. Zostały one spalone, zburzone rosyjskimi pociskami albo uszkodzone na skutek ostrzałów” – powiedział Zełenski.

Prezydent podkreślił, że półmilionowe miasto Mariupol nad Morzem Azowskim zostało zniszczone do szczętu i nie ocalała tam nawet jedna ulica. Jak zaznaczył, było ono stale ostrzeliwane i bombardowane przez siły rosyjskie od początku marca.

16:49 105 z 290 ciał cywilów zabitych przez Rosjan w Irpieniu pod Kijowem wciąż nie zostało zidentyfikowanych – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Jak dodała, 70 proc. miasta uległo zniszczeniu lub uszkodzeniu w wyniku działań wojennych.

16:27 Słowacki minister obrony Jaroslav Nad’ poinformował, że na Słowacji będzie remontowany i modernizowany ukraiński sprzęt bojowy. Państwowa spółka akcyjna Konstrukta-Defence zawarła kontrakt na naprawę pojazdów opancerzonych BRDM-2.

W pierwszej kolejności na Słowację trafi kilkadziesiąt pojazdów przeznaczonych do remontu i modernizacji.

15:49 101 osób zostało ewakuowanych z kombinatu metalurgicznego Azowstal w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południu Ukrainy – poinformowała koordynatorka ONZ ds. Ukrainy Osnat Lubrani w komunikacie przesłanym mediom.

15:32 Część osób ewakuowanych z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola dotarła we wtorek do Zaporoża – poinformowały ukraińskie władze. Do tego miasta przybyła kolumna transportu prywatnego, na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie dojechały także trzy z 14 autobusów ewakuacyjnych.

14:45 Wielka Brytania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Brimstone i pojazdy opancerzone Stormer z wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych oraz przekaże kolejny pakiet sprzętu wojskowego - ogłosił w przemówieniu do ukraińskiego parlamentu premier Boris Johnson.

14:16 Siły rosyjskie przystąpiły do szturmu na kombinat Azowstal, który jest ostatnim ośrodkiem ukraińskiego oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na zastępcę dowódcy pułku Azow Swiatosława Pałamara.

"Przez całą noc nas bombardowali bombami lotniczymi, zginęły dwie cywilne kobiety, a teraz trwa szturm na Azowstal" – oznajmił Pałamar.

Jak powiedział, wojsko rosyjskie usiłuje się wedrzeć na teren kombinatu.

"Wiemy, że prezydent jest informowany o sytuacji w Mariupolu i trzyma rękę na pulsie. Dlatego oczekujemy od niego zdecydowanych działań, bo sytuacja jest bardzo trudna" – dodał.

13:58 Co najmniej dziewięcioro cywilów zginęło we wtorek w wyniku rosyjskiego ostrzału miast Wuhłedar, Łyman i Awdijiwka w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – przekazała stacja Sky News, cytując szefa władz obwodowych Pawła Kyryłenkę.

Wcześniej władze ukraińskie informowały o trzech ofiarach śmiertelnych porannego ostrzału miasta Wuhłedar.

Potwierdzono dodatkowo śmierć trzech osób w wyniku ostrzału i bombardowania z powietrza miejscowości Awdijiwka. Kolejne trzy osoby zostały zabite w ostrzale Łymanu – napisał Kyryłenko, dołączając zdjęcia przedstawiające skutki ataków

 

Щонайменше 9 людей вбили росіяни сьогодні на Донеччині. Російська авіація зранку бомбить Авдіївку – під ударом житловий...

Posted by Павло Кириленко on Tuesday, May 3, 2022

13:27 Premier Włoch Mario Draghi oświadczył we wtorek w Parlamencie Europejskim, że rosyjska agresja na Ukrainę "zakwestionowała największą zdobycz Unii Europejskiej - pokój na naszym kontynencie". Wyraził opinię, że instytucje UE są niedostosowane do obecnej sytuacji.

13:23 Rosyjskie wojsko w dalszym ciągu ostrzeliwuje zabudowania cywilne w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy; we wtorek w ostrzale wsi Zaliznyczne zginęły dwie osoby, uszkodzonych zostało 13 domów i szkoła – podała agencja Ukrinform, cytując władze obwodowe.

12:40 Kolumna z ewakuowanymi z oblężonego przez Rosjan Mariupola, w tym z około 100 kobietami i dziećmi zabranymi z zakładów Azowstal, powoli zmierza w stronę kontrolowanego przez Ukraińców Zaporoża i może dotrzeć tam w ciągu kilku godzin – podała we wtorek stacja BBC.

By dotrzeć do centrum ewakuacyjnego w Zaporożu autobusy muszą przejechać setki kilometrów przez terytorium opanowane przez wspieranych przez Rosję separatystów. Nie ma pełnej informacji o postępach konwoju i nie wiadomo, czy wjechał on już na obszar kontrolowany przez siły ukraińskie – przyznaje BBC.

11:49 Rosyjskie wojsko zbombardowało nowoczesny elewator zbożowy w Rubiżnem w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; mogło w nim być nawet 30 tys. ton ziarna – ogłosił we wtorek szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Jego zdaniem Rosjanie chcą wywołać klęskę głodu.

"Okupanci zbombardowali elewator zbożowy z samolotu. Zdjęcia satelitarne z Planet Lab pokazują, że potężne rosyjskie bomby zostały zrzucone na teren Golden AGRO sp. z o.o. w Rubiżnem. Elewator, oddany do użytku w 2020 roku, został kompletnie zniszczony" – napisał Hajdaj na Telegramie 

10:49 Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 24,2 tys. żołnierzy i 2567 pojazdów opancerzonych, a także 1062 czołgi, 194 samoloty i 155 śmigłowców – ogłosił we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

🇺🇦 Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 03.05 орієнтовно склали / 🇬🇧 The total combat losses of the enemy from...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Tuesday, May 3, 2022

10:14 W oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wciąż jest około 100 tys. cywilów, a ponad 200 wciąż przebywa w zakładach metalurgicznych Azowstal wraz z ukraińskimi żołnierzami – poinformował we wtorek mer miasta Wadym Bojczenko.

Według stacji Sky News ONZ i Czerwony Krzyż starają się ułatwić ewakuację z rozległego terenu Azowstalu i jest nadzieja, że konwój ewakuacyjny wyruszy we wtorek przed południem.

09:35 Co najmniej troje cywilów zginęło we wtorek rano w rosyjskim ostrzale miasta Wuhłedar w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy; wciąż ostrzeliwane są również inne miasta obwodu – podała agencja Ukrinform, cytując raport o sytuacji w regionach.

09:06 Są dwa scenariusze zakończenia wojny z Rosją: rozpad Federacji Rosyjskiej lub zmiana jej władz - powiedział szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow, cytowany przez agencję Ukrinform.

08:49 Rosjanie przekierowali ruch internetowy w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy przez rosyjskie serwery, co sprawia, że podlega on pod rosyjską cenzurę – podała w poniedziałek agencja Reutera, cytując ustalenia grupy monitorującej NetBlocks.

08:42 Prowadzona przez kilkanaście lat szeroko zakrojona modernizacja sił zbrojnych Rosji nie wystarczyła do tego, by zdominować Ukrainę, a rosyjskie wojsko jest obecnie znacznie słabsze niż było przed inwazją - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Budżet obronny Rosji wzrósł około dwukrotnie w latach 2005-2018, przy czym zainwestowano w wysokiej klasy potencjał lotniczy, lądowy i morski. Od 2008 r. stanowiło to podstawę szeroko zakrojonego programu modernizacji wojskowej Nowe Spojrzenie. Jednak modernizacja sprzętu nie pozwoliła Rosji zdominować Ukrainy. Niepowodzenia zarówno w planowaniu strategicznym, jak i w operacyjnym wykonaniu sprawiły, że nie udało jej się przełożyć siły liczebnej na decydującą przewagę. Siły zbrojne Rosji są obecnie znacznie słabsze, zarówno pod względem materialnym, jak i koncepcyjnym, wskutek inwazji na Ukrainę. Proces wychodzenia z tej sytuacji pogorszą jeszcze sankcje. Będzie to miało długotrwały wpływ na zdolność Rosji do rozmieszczenia konwencjonalnych sił zbrojnych" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

08:35 Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,116 mln osób - poinformowała we wtorek Straż Graniczna. Ostatniej doby z Polski na Ukrainę odprawiono ponad 18 tys. osób.

08:02 Szósty pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji obejmie wycofanie "innych banków" rosyjskich z systemu transakcyjnego SWIFT - zapowiedział przebywający w Panamie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Borrell wyjaśnił, że kolejne sankcje będą dotyczyć "sektora bankowego, a z systemu SWIFT zostaną wyłączone kolejne rosyjskie banki. "W kwestii energetyki pracujemy nad przygotowaniem propozycji, które pozwolą na ograniczenie importu energii z Rosji, w szczególności ropy" - powiedział szef dyplomacji UE.

08:00 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 220 dzieci. 406 zostało rannych - poinformowała we wtorek na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.

07:51 W Polsce przebywa od 1,5 do 1,8 mln uchodźców z Ukrainy - powiedział we wtorek w Polski Radiu 24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, jest przekonany, że powstanie unijny fundusz wsparcia dla krajów, które przyjęły uchodźców z Ukrainy.

07:31 Do Rosji deportowano już z Ukrainy blisko 1,1 mln ludzi, z czego prawie 200 tys. to dzieci; tylko w poniedziałek wywieziono ponad 11,5 tys. osób, w tym 1847 dzieci – podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując dane przedstawione przez stronę rosyjską.

Według agencji Reutera dane przedstawiło rosyjskie ministerstwo obrony. Władze Rosji określają te działania jako „ewakuacje” i utrzymują, że ludzie wywożeni są z Ukrainy na własną prośbę. Strona ukraińska informuje jednak, że najeźdźcy przymusowo deportują ludzi do Rosji.

07:27 Rosyjskie wojska wciąż atakują na wschodzie Ukrainy, starają się opanować Rubiżne i Popasną, ostrzeliwują Charków i jednostki ukraińskie w okolicach Iziumu; na terenach okupowanych rozwija się ruch oporu – podał we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

🇬🇧 ENGLISH VERSION | АНГЛІЙСЬКА ВЕРСІЯ The operational update regarding the #russian_invasion on 06.00 on May 3, 2022. ...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Monday, May 2, 2022

06:51 Podczas gdy Rosja terroryzuje Ukrainę, chiński przywódca Xi Jinping stara się zachować neutralność, podejmując jednocześnie kroki, które ujawniają jego poparcie dla Moskwy. Jednak zamiast być zwodzonymi przez Rosję, Chiny powinny wykorzystać stosunki z Putinem, aby przekonać go do zakończenia wojny. Zaspokajanie zachcianek zadowolonego z konfliktu sąsiada to wielki błąd ze strony światowego mocarstwa - pisze amerykański magazyn "Foreign Affairs".

06:01 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził w nocy z poniedziałku na wtorek, w nagraniu wideo, przekonanie, ze w ramach kolejnego pakietu sankcji należy zablokować wszystkie operacje eksportowe i importowe z Rosją.

"Warto przygotować się do kolejnych posunięć sankcyjnych. Tak czy inaczej będziemy musieli zablokować wszystkie operacje eksportowo-importowe z Rosją ponieważ z nich właśnie Moskwa czerpie zyski. A oni nawet nie rozumieją, że należy przestrzegać prawa międzynarodowego i zachować pokój w Europie" - oświadczył Zełenski w relacji agencji Ukrinform.

03:00 Ambasada Szwecji na Ukrainie wznowi działalność w Kijowie w środę 4 maja - poinformowała na Twitterze minister spraw zagranicznych tego kraju Ann Linde.

"W środę ambasada Szwecji wznowi pracę w Kijowie" - napisała Linde w relacji agencji Ukrinform. Linde podziękowała Polsce za udzielenie czasowej gościny tej szwedzkiej placówce dyplomatycznej.

00:52 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił w poniedziałek wieczorem w nagraniu wideo, że operacja ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola jest kontynuowana. Dodał, że we wtorek powinna rozpocząć się ewakuacja korytarzami humanitarnymi z kilku innych miast.

"Nadal robimy wszystko aby uratować naszych ludzi z Mariupola. Operacja ewakuacyjna trwa. Jutro spodziewamy się uruchomienia korytarzy humanitarnych z Berdiańska, Tokmaku, Wasyljiwki" - powiedział żełenski w relacji agencji Ukrinform. Dodał, że siły zbrojne Ukrainy "heroicznie powstrzymują próby natarć wroga".

"Na kierunku Charkowa, Donbasu, na południu kraju - wszędzie tam sytuacja jest nadal wyjątkowo trudna. Jestem wdzięczny każdemu z naszych obrońców za walkę" - podkreślił ukraiński prezydent.

00:15 Agresja Rosji na Ukrainę to także konsekwencja komunizmu - powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński po wizycie w powstającym w Waszyngtonie Muzeum Ofiar Komunizmu. Jak dodał, właśnie dlatego potrzebne są instytucje mówiące o destruktywnym charakterze komunizmu.

23:42 Brytyjski premier Boris Johnson w przemówieniu, które wygłosi we wtorek do parlamentu Ukrainy, ogłosi przekazanie temu krajowi kolejnej partii sprzętu wojskowego o wartości 300 mln funtów - zapowiedziało w poniedziałek wieczorem jego biuro.

Johnson będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który zwróci się do Rady Najwyższej od czasu, gdy 24 lutego Ukraina została napadnięta przez Rosję. W transmitowanym poprzez łącze wideo przemówieniu, którego fragment ujawniło jego biuro, powie on m.in., że opór Ukrainy wobec tyranii stanowi wzór dla świata, a Wielka Brytania może być dumna z tego, że jest wśród jej przyjaciół.

22:38 Czy po słowach rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, oskarżających Żydów o antysemityzm, stosunki Izraela z Rosją pozostaną niezmienione? Czy izraelski ambasador pozostanie w Moskwie? - pyta prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w poniedziałek wieczorem nagraniu.

 

Найближчим часом очікуємо на новий санкційний пакет від Євросоюзу. У цьому пакеті мають бути чіткі кроки для блокування доходів Росії від енергоресурсів. Щоб державі-терористу не передавали мільярд євро щодня за викопне паливо. Але також уже зараз варто готуватися до наступних санкційних кроків. У будь-якому разі доведеться блокувати всі експортно-імпортні операції з Росією. Бо без цього у Москві так і не зрозуміють, що міжнародне право та мир у Європі потрібно поважати.

Posted by Володимир Зеленський on Monday, May 2, 2022

22:26 Wypowiedzi rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa sugerujące, że Adolf Hitler miał żydowskie korzenie są niedorzeczne i nieakceptowalne - skomentował w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau. Odniósł się do słów Ławrowa m.in. zarzucających Żydom antysemityzm.

22:12 Cybernetyczna ofensywa Ukrainy przeciw Rosji i obrona przed rosyjskimi hakerami jest skuteczniejsza niż przewidywano, o czym przekonał się nawet jej inicjator, wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow - pisze portal technologiczny Wired.

22:07 Premier Włoch Mario Draghi nazwał "aberracją" słowa szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa, który w wywiadzie dla włoskiej telewizji odnosząc się do rzekomej "denazyfikacji" Ukrainy przez Rosję mówił : "To, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miałby być Żydem, nie ma żadnego znaczenia. Według mnie także Hitler miał żydowskie pochodzenie". Zarzucił też Żydom antysemityzm.

22:02 Każda wojna, jako akt agresji, jest działaniem przeciwko życiu ludzkiemu, a zatem działaniem świętokradczym. Ewangelia jest zawsze słowem życia, a nie słowem śmierci – mówił w poniedziałek na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

21:55 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ponownie wezwał byłego kanclerza Gerharda Schroedera do rezygnacji ze stanowisk w rosyjskich firmach. To całkowicie nieuzasadnione, "najpóźniej od początku wojny niemożliwe, aby były kanclerz nadal pełnił te obowiązki” - powiedział Scholz w poniedziałek w wywiadzie dla ZDF.

21:44 W Kalinówce w pobliżu Makarowa w obwodzie kijowskim znaleziono grób z ciałami dwóch mężczyzn ze śladami tortur – poinformowało w poniedziałek Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Zabici mieli związane ręce, wyrwane paznokcie.

21:35 Mamy doniesienia, że Rosja planuje anektowanie tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych oraz przeprowadzenie referendum na temat utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej" - powiedział w poniedziałek ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter. Na pytanie PAP dodał, że nie wiadomo, czy Rosja będzie w stanie te plany zrealizować.

21:28 Rozmawiałem z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock i podziękowałem jej za wsparcie embarga na dostawy rosyjskiej ropy naftowej - przekazał w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

21:24 15-letni chłopiec zginął w poniedziałek w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę – poinformowała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. Niepełnoletnia dziewczynka została ranna, jest w szpitalu.

21:02 Z Rosją możemy podpisać tylko jej kapitulację – powiedział w poniedziałek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

20:58 W trwającej wojnie "Rosja nie może wygrać, a Ukraina nie może przegrać" - powiedział w  poniedziałek wieczorem w programie telewizji ZDF kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

20:53 Rządząca w Polsce partia PiS odetchnęła i zyskała więcej prestiżu dzięki twardej polityce wobec Rosji, po latach bycia pod lupą Brukseli za ataki na niezależność sędziów. Pomogła w tym wojna na Ukrainie i rola Warszawy w tym konflikcie - ocenia hiszpański dziennik „El Confidencial”.

20:41 Gdyby Rosja zaatakowała również Mołdawię, oznaczałoby to rozlanie wojny na cały region i wymagało nałożenia całkowitego embarga na handel z Rosją – powiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

20:37 Reprezentacja Rosji i kluby z tego kraju zostały wykluczone ze wszystkich europejskich rozgrywek piłkarskich w przyszłym sezonie. To kontynuacja decyzji podjętych 28 lutego tuż po agresji militarnej na Ukrainę - poinformowała w poniedziałek UEFA.

20:21 Rosjanie kontynuują ostrzały Charkowa, Mikołajowa, a także obiektów cywilnych w obwodach dniepropietrowskim, zaporoskim, ługańskim, charkowskim.

20:08 Władze Danii oskarżane są przez działaczy praw człowieka o rasizm po umożliwieniu uchodźcom wojennym z Ukrainy osiedlania się w tzw. gettach imigranckich.

19:50 Austria jest gotowa konsekwentnie wspierać embargo na import ropy naftowej z Rosji, jeśli Komisja Europejska i państwa członkowskie UE podejmą decyzję w tej sprawie - powiedziała w poniedziałek minister energetyki Austrii Leonore Gewessler na marginesie specjalnego spotkania unijnych ministrów ds. energii w Brukseli.

19:34 W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zagrożenia ze strony Rosji państwa europejskie powinny zacząć działać w sposób solidarny oraz zdecydowany - napisał prezydent RP Andrzej Duda w tekście opublikowanym w poniedziałek na łamach hiszpańskiego dziennika "El Mundo".

19:23 Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że siły ukraińskie prowadzą działania w granicach swojego państwa, a na temat operacji na terytorium wroga „nic mu nie wiadomo”.

 

Розмова з грецьким суспільним мовником ΕΡΤ про евакуацію людей з «Азовсталі», двосторонні відносини з Грецією та міфи російської пропаганди.

Posted by Володимир Зеленський on Monday, May 2, 2022

18:47 Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson ostrzegła w poniedziałek, że przerwanie przez koncern Gazprom dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii to sygnał, że w dowolnej chwili to samo może spotkać każde inne państwo członkowskie UE.

18:32 Rząd Portugalii nakazał w poniedziałek Generalnej Dyrekcji ds. Podatkowych (IGF) wszczęcie kontroli w gminach, w których doszło do zatrudniania Rosjan, w tym osób związanych z Kremlem, przy przyjmowaniu ukraińskich uchodźców. W kilku gminach miało dojść do złamania prawa przez Rosjan.

18:25 Rosjanie przygotowują się do epidemii cholery w regionach graniczących z Ukrainą – utrzymuje ukraiński wywiad wojskowy, dodając, że Rosja może planować prowokację, by oskarżyć Kijów o „użycie broni biologicznej”.

18:06 Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk wezwał pracowników portu w Rostocku, na północnym wschodzie Niemiec, aby nie rozładowywali zakotwiczonego tam tankowca z produktami naftowymi z Rosji.

17:54 Ukraińscy żołnierze broniący Mariupola nie mogą być pozostawieni na pastwę rosyjskiej armii - oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Kijowie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

17:46 Nikt nie przyniósł mieszkańcom Donbasu tylu cierpień, co Rosja od 2014 roku, a zwłaszcza dzisiaj – napisał na Twitterze w poniedziałek Mychajło Podolak, doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

17:33 W rosyjskim mieście Perm, na Przeduralu, doszło do wybuchu w zakładach produkujących amunicję; zginęły dwie osoby, jedna została ciężko ranna.

17:19 Napaść Rosji na Ukrainę i dramat milionów ludzi nie pozwalają obchodzić majowych świąt w oderwaniu od tych wydarzeń – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau w przesłaniu z okazji Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

17:15 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego w wyniku działań wojennych zginęło 3153 cywilów - przekazało w poniedziałek Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR). W poprzednim komunikacie, wydanym w piątek informowano o 2899 cywilnych ofiarach wojny.

16:56 W weekend zakończyła się operacja przenoszenia węgierskiej ambasady na Ukrainie z powrotem ze Lwowa do Kijowa; placówka już wznowiła działalność w ukraińskiej stolicy - poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

16:39 W parlamencie Ukrainy został zarejestrowany projekt uchwały wzywającej Kongres USA do uznania Rosji za państwo będące sponsorem terroryzmu - poinformował w poniedziałek na Facebooku przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk.

16:32 W 1991 r. ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl  chciał zapobiec ekspansji NATO na wschód i niepodległości Ukrainy oraz krajów bałtyckich. Upadek Związku Radzieckiego nazwał "katastrofą" - pisze tygodnik "Spiegel", powołując się na dokumenty Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

16:18 Szef dyplomacji Danii Jeppe Kofod składa wizytę na Ukrainie. "Mój duński kolega zobaczy na własne oczy" okrucieństwa popełnione przez Rosjan - napisał w poniedziałek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

16:12 Zawodowy żołnierz z Ukrainy i lekarz pogotowia ratunkowego trafił do ostrowskiego szpitala z amputowaną ręką. Pokój dzieli z czwórką innych żołnierzy, którzy także zostali ranni na wojnie w Ukrainie. ”Wszyscy się nimi opiekujemy najlepiej, jak potrafimy” – powiedział dyrektor szpitala w Ostrowie Wlkp. Dariusz Bierła.

15:58 To co dzieje się na Ukrainie, gdzie giną dzieci, gwałcone są kobiety, strzela się w tył głowy zwykłym przechodniom, powinno pozostawić nam jeszcze większe zobowiązanie, aby dbać o prawdę historyczną i o pamięć o Katyniu - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas wręczania nagród konkursu katyńskiego.

15:56 Od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę do 2 maja br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono ponad 757 tys. osób podróżujących koleją - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Infrastruktury (MI).

15:43 Władze Kijowa zwracają się do właścicieli samochodów osobowych z prośbą o niekorzystanie z nich bez szczególnej potrzeby, gdyż ze względu na liczne powroty mieszkańców do miasta, w Kijowie zaczyna brakować paliwa. Wielu ludzi wyjechało ze stolicy Ukrainy w czasie zagrożenia ze strony wojsk rosyjskich.

15:36 Mamy nadzieję powrócić do Kijowa przed końcem maja - powiedziała w poniedziałek amerykańska charge d'affairs amerykańskiej misji dyplomatycznej Kristina Kvien. Placówka niedawno wznowiła działalność we Lwowie.

15:19 Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak powiedział w wywiadzie dla znanego komentatora CNN Fareeda Zakarii, że za postęp w negocjacjach Kijów uzna koniec okupacji kraju. "Nie jesteśmy gotowi do kompromisu w sprawie niepodległości" - dodał.

15:17 Podczas konfliktu ukraińskiego to Polska przejęła rolę przywódczą w UE, bardziej oczekiwaną ze strony innych krajów, np. Niemiec - napisał hiszpański dziennik „ABC” w niedzielę.

15:02 W Rosji trwa nabór żołnierzy do walki na Ukrainie, którego normy przewidują, że okręgi federalne (oprócz Moskwy) mają dostarczać po 200 „ochotników” tygodniowo – informuje w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy.

14:55 To co widzimy na Ukrainie, to tragiczne ziszczenie się słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego, dlatego że jest taki naród, który uważa, że inne powinny być mu podporządkowane, na co my - wolny świat  - mówimy zdecydowanie nie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów święta Polonii i Polaków za Granicą.

14:47 Wojska rosyjskie niszczą historyczne dziedzictwo Ukrainy. 

14:30  Finlandia. W południowo-zachodniej części kraju rozpoczęły się w poniedziałek ćwiczenia zmechanizowanych wojsk lądowych Arrow 22. Razem z Finami biorą w nich udział oddziały z USA, Wielkiej Brytanii oraz Łotwy i Estonii.

14:14 Rosja nie zamierza zatrzymać się na Ukrainie, lecz użyć jej terytorium, jako trampoliny do ataku na inne kraje - oceniła w poniedziałek wiceszefowa ukraińskiego resortu obrony Hanna Malar, cytowana przez portal informacyjny RBK.

"Jeśli chodzi o Mołdawię. Z całej strategii ich wojny jasno wynika, że Ukraina nie jest punktem końcowym, ani celem ostatecznym; że pójdą dalej, a Ukraina jest przygotowywana właśnie jako trampolina, by stąd ruszyć. Świat zachodni również to zrozumiał i widać, że polityka międzynarodowa i międzynarodowe podejście do sytuacji na Ukrainie zmieniły się bardzo poważnie" – powiedział Malar.

13:26 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował Turcję w wywiadzie dla greckich mediów opublikowanym w poniedziałek za przygotowywanie szlaków turystycznych specjalnie dla Rosjan, mówiąc, że jeśli Turcja i Ukraina mają zachować przyjazne stosunki, Ankara nie może podejmować takich działań.

"Z jednej strony Turcja działa jako pośrednik i wspiera Ukrainę, ale z drugiej widzimy jednoczesne przygotowywanie szlaków turystycznych specjalnie dla Rosjan. Jeśli chcemy zachować przyjazne relacje, to jako prezydent, muszę o tym mówić. Nie powinno tak być" - wyjaśnił Zełenski, cytowany przez Interfax-Ukraina.

13:24 Rosjanie wywożą z Mariupola zwłoki mieszkańców tymi samymi ciężarówkami, którymi wwożą "pomoc humanitarną" - informuje w poniedziałek doradca mera tego oblężonego przez Rosjan miasta Petro Andriuszczenko.

12:54 Mieszkańcy obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy nie chcą się ewakuować - alarmował w poniedziałek we wpisie opublikowanym na Facebooku szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Ostrzegł jednocześnie, że ostrzały przybierają na sile.

"Ludzie odmawiają ewakuacji! Dziś tylko 20 osób zostało wywiezionych z obwodu ługańskiego! Osiemnastu mieszkańców Lisiczańska i dwóch mieszkańców Siewierodoniecka wybrało dziś bezpieczeństwo i już zmierza do spokojnego życia. Tylko nieliczni odpowiadają na wezwanie do ewakuacji, a ostrzały tylko się nasilają" - ubolewał Hajdaj.

 

‼️Люди від евакуації відмовляються! Сьогодні з Луганщини вивезли лише 20 людей‼️ 18 лисичан та двоє сєвєродончан обрали...

Posted by Сергій Гайдай on Monday, May 2, 2022

12:43 Rosjanie nie zdołają zająć Siewierodoniecka, ale miasto może zostać oblężone; może być to "drugi Mariupol" - alarmuje szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

12:33 Rosyjscy żołnierze ukradli w okupowanym Melitopolu maszyny rolnicze warte 5 mln dolarów i część z nich wywieźli do Czeczenii, tam jednak odkryli, że sprzęt został zdalnie zablokowany - podaje stacja CNN, powołując się na miejscowego biznesmena.

12:29 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę z kraju uciekło ponad pięć i pół miliona osób; najwięcej osób udało się do Polski - podano w poniedziałek w statystykach prowadzonych przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UNHCR).

Jeszcze w czwartek liczba uchodźców z Ukrainy wynosiła 5 372 854 osoby. Wedle aktualnych danych wzrosła ona do 5 563 959. Statystyki UNHCR są kompilowane na podstawie wielu źródeł i uzyskiwane głównie od przedstawicieli władz na przejściach granicznych.

11:59 Zwłoki zabitych na Ukrainie Rosjan wywożone są małymi partiami i tylko nocą, co ma pomóc ukryć duże straty wojsk rosyjskich na wojnie - podaje w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powołując się na przechwyconą rozmowę rosyjskich żołnierzy w obwodzie zaporoskim.

11:34 Rosyjska okupacyjna administracja w Chersoniu na południu Ukrainy odcięła wszystkie drogi prowadzące z miasta na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie. Półki w lokalnych sklepach są puste, a mieszkańcy opierają się próbom wprowadzenia do obiegu rosyjskiego rubla – pisze portal BBC.

Znaki z literą „Z” – symbolem rosyjskiej inwazji – można zobaczyć w Chersoniu wszędzie. Odkąd Rosjanie zajęli strategicznie położone miasto, na budynkach administracyjnych wiszą także rosyjskie flagi. W mieście pojawiły się posterunki kontrolne, a rosyjscy żołnierze patrolują ulice w transporterach opancerzonych. Odbiór większości ukraińskich stacji telewizyjnych został wyłączony – opisuje BBC.

11:28 W nocy z poniedziałku na niedzielę siły rosyjskie po raz kolejny przeprowadziły atak na przedmieścia portowego miasta Mikołajów na południu Ukrainy przy użyciu amunicji kasetowej - podaje agencja Ukrinform za władzami wojskowymi miasta.

"Ubiegłej nocy rosyjskie siły okupacyjne po raz kolejny ostrzelały przedmieścia Mikołajowa. Amunicja kasetowa ponownie trafiła w podwórza (budynków zamieszkanych przez) cywilów. Uszkodzone zostały prywatne domy i podwórka" - napisał w oświadczeniu rzecznik wojskowy dowództwa obrony Mikołajowa Dmytro Płetenczuk.

11:00 Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar powiedziała w poniedziałek, że celem Rosji jest odcięcie Ukrainy od Morza Czarnego i Azowskiego. Wypowiedź Malar przytoczył portal informacyjny RBK-Ukraina.

"Rosja nie rezygnuje z planów zajęcia obwodów donieckiego i ługańskiego w ich granicach (administracyjnych), a teraz próbują to samo zrobić z obwodem charkowskim i chersońskim. Ich celem jest odcięcie Ukrainy od mórz" – powiedziała wiceszefowa ukraińskiego resortu obrony.

10:59 Zniszczone istnienia ludzkie i spalony, skradziony majątek niczego nie dadzą okupantom; to jedynie zwiększy toksyczność Rosji - ocenił w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Zniszczone życia ludzi i spalony albo skradziony majątek niczego nie dadzą okupantom. To tylko zwiększy toksyczność rosyjskiego państwa i liczbę na świecie tych, którzy będą działać na rzecz jej izolacji" - napisał Zełenski w komunikatorze Telegram.

10:42 W poniedziałek rozpoczęła się kolejna ewakuacja cywilów z Mariupola - poinformował doradca mera tego oblężonego przez Rosjan ukraińskiego miasta Petro Andriuszczenko. Dzień wcześniej z zakładów Azowstal udało się ewakuować ponad 100 osób.

"Według naszych informacji autobusy wyruszyły z Mariupola. Zgodnie z pierwotnymi uzgodnieniami autobusy zabiorą ludzi w miejscowości Manhusz i w Berdiańsku. Do kolumny można też dołączać się własnymi środkami transportu" - powiedział Andriuszczenko, cytowany przez Radio Swoboda.

"Mamy nadzieję, że tysiące naszych mieszkańców Mariupola, którzy utknęli w drodze z Mariupola do Zaporoża (nie przepuszczali ich okupanci), dziś wieczorem albo jutro rano dotrą do Zaporoża" - dodał.

Andriuszczenko napisał w komunikatorze Telegram, że w miejscowości Manhusz ewakuowani będą poddani "filtracji", ale, jak dodał, Rosjanie "obiecują, że przeprowadzą ją szybko".

Doradca mera poinformował, że rosyjskie siły nocą znów ostrzeliwały zakłady Azowstal. Rano ostrzały ucichły. Zdaniem Andriuszczenki ma to związek z ewakuacją.

10:28 Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 23,8 tys. żołnierzy - poinformował w poniedziałek rano na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 2 maja to według ukraińskich danych: około 23,8 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 1048 czołgów, 2519 bojowych pojazdów opancerzonych, 459 systemów artyleryjskich, 152 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 80 systemów obrony przeciwlotniczej, 194 samoloty, 155 śmigłowców, 1824 pojazdy kołowe i cysterny, osiem jednostek pływających, 271 bezzałogowców, 84 pociski manewrujące.

Ukraińskie dowództwo podkreśliło, że najcięższe straty nieprzyjaciel poniósł w walkach na kierunku iziumskim

 

🇺🇦 Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 02.05 орієнтовно склали / 🇬🇧 The total combat losses of the enemy from...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Monday, May 2, 2022

10:26 Węgry nadal sprzeciwiają się jakimkolwiek sankcjom na import rosyjskiego gazu i ropy - przekazał w poniedziałek rzecznik rządu Zoltan Kovacs.

"Stanowisko Węgier dotyczące jakiegokolwiek embarga na gaz i ropę nie zmieniło się: nie popieramy go" - napisał Kovacs w odpowiedzi na zapytanie agencji Reutera.

W połowie kwietnia węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto poinformował, że Węgry nie poprą sankcji obejmujących ropę i gaz. Jak argumentował, ważnym aspektem bezpieczeństwa kraju jest bezpieczeństwo energetyczne, a obecny rząd robi wszystko, aby Węgrzy nie musieli płacić ceny za "wojnę między Ukrainą a Rosją".

10:20 Szef duńskiej dyplomacji Jeppe Kofod, który przebywa z wizytą na Ukrainie, ponownie otworzył w poniedziałek ambasadę Danii w Kijowie. Placówka po wybuchu wojny tymczasowo działała z Polski.

Otwarcie duńskiej ambasady Kofod nazwał "mocnym symbolem wsparcia dla Ukrainy i narodu ukraińskiego". "Dyplomaci będą zajmować się bliskimi duńsko-ukraińskimi relacjami, w tym szeroką pomocą dla Ukrainy. Natomiast pomoc konsularna będzie świadczona w ograniczonym zakresie" - oświadczył.

10:14 W części Białorusi wyłączany jest internet, by ukryć informacje o przemieszczaniu się rosyjskich wojsk na terytorium tego kraju - podaje w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy.

Po raz pierwszy całościowe i częściowe ograniczenie dostępu białoruskich użytkowników łączności mobilnej do internetu odnotowano 1 kwietnia - pisze w komunikacie wywiad. W ciągu miesiąca całe regiony kraju miały ograniczony dostęp do sieci - dodaje.

09:43 Ukraińskie siły zniszczyły w poniedziałek dwa rosyjskie kutry patrolowe w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym - poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

"Dziś o świcie w pobliżu Wyspy Węży zniszczono dwa rosyjskie kutry typu Raptor. Działa Bayraktar" - napisał Załużny w komunikatorze Telegram.

09:14 Rosja chce całkowicie zablokować naszą gospodarkę: nie pozwala na przepływ statków, kontroluje Morze Czarne - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wyemitowanym w poniedziałek wywiadzie, którego udzielił australijskiej telewizji Nine Network.

09:09 Rosjanie uniemożliwiają przedstawicielom ONZ udzielenie pomocy ukraińskim cywilom uwięzionym w oblężonych miastach, takich jak Mariupol, Mikołajów czy Chersoń, co grozi masowym głodem - przekazał szef Światowego Programu Żywnościowego (WFP) David Beasley. Należy założyć, że na Ukrainie głodują obecnie "miliony ludzi" - dodał.

08:56 Dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne w niedzielę w rosyjskim ostrzale bloków mieszkalnych w mieście Orichiw w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformowały w poniedziałek lokalne władze.

W niedzielę siły rosyjskie uderzały w cywilną infrastrukturę miasta Orichiw - czytamy w komunikacie władz obwodu zaporoskiego. Jak przekazano, trafiono w wielopiętrowe budynki.

 

Вчора, російські військові гатили по цивільній інфраструктурі Оріхова Oкупанти влучили у багатоповерхові будинки....

Posted by Запорізька обласна державна адміністрація on Sunday, May 1, 2022

08:41 Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,097 mln osób - poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. Ostatniej doby z Polski na Ukrainę odprawiono ponad 23 tys. osób.

"Od 24.02 #funkcjonariuszeSG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,097 mln os." - podała w poniedziałek na Twitterze Straż Graniczna. Jak dodano, w niedzielę do Polski wjechało 19,6 tys. osób, a do godz. 7 w poniedziałek 4,5 tys. osób.

08:33 Trzy osoby zginęły i trzy zostały ranne minionej doby w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy wskutek rosyjskiej agresji zbrojnej - poinformował w poniedziałek szef władz tego regionu Serhij Hajdaj. Wśród rannych jest dziecko.

08:24 Sojusznicy powinni pomóc Ukrainie w utworzeniu korytarza, który umożliwi jej eksport żywności do innych krajów – powiedział amerykański senator Jim McGovern, członek parlamentarnej delegacji USA, która w niedzielę spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

08:14 Nie można sobie wyobrazić grozy, której doświadczyliśmy - powiedziała jedna z kobiet ewakuowanych w niedzielę z zakładów Azowstal w Mariupolu, w których przed rosyjskimi wojskami wciąż ukrywają się setki Ukraińców.

"Bałam się, że bunkier tego nie przetrwa, byłam przerażona. Kiedy bunkier zaczynał się trząść, wpadałam w histerię, mój mąż może to potwierdzić. Bałam się, że bunkier się zapadnie" - opisała 37-letnia Natalia Usmanowa, cytowana w poniedziałek przez BBC.

Jak powiedziała, kiedy Rosjanie zrzucali bomby na zakłady, a cementowy pył spadał na ukrywających się ludzi, czuła, że jej serce może się zatrzymać.

08:10 Wojna na Ukrainie wpłynęła na francuskie wybory prezydenckie, ale nie wpłynie na wybory parlamentarne w czerwcu, ponieważ wyborców interesuje zaangażowanie kandydatów w sprawy lokalne. Jest miejsce na sojusz Marine Le Pen oraz Erica Zemmoura na prawicy – mówi PAP prof. Luc Rouban z Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Paryżu.

08:05 Wieczór na przemyskim dworcu to czas powrotów. Ukraińcy wracający do kraju powtarzają, że są tam potrzebni. A to szefowa dzwoniła, że trzeba do pracy. A to rodzina potrzebuje pomocy. Miasta też się same nie odbudują. Wśród nich są jednak i tacy, którzy jadą pochować swoich bliskich.

07:50 To, dlaczego przed inwazją na Ukrainę rosyjskie służby wywiadowcze popełniły tak katastrofalne błędy w ocenie sytuacji trudno wyjaśnić i będzie to w przyszłości fascynującą analizą - mówi PAP Paul Rimmer, były zastępca szefa brytyjskiego wywiadu wojskowego (DI).

07:43 W dniach 5-9 maja pierwsza dama USA Jill Biden zamierza odwiedzić Rumunię i Słowację, gdzie spotka się z uchodźcami z Ukrainy, amerykańskimi żołnierzami, dyplomatami, pracownikami organizacji humanitarnych i nauczycielami – poinformowało jej biuro.

W najbliższą niedzielę 8 maja, gdy w USA obchodzony jest Dzień Matki, Jill Biden spotka się z ukraińskimi matkami i dziećmi, które uciekły ze swoich domów w wyniku rosyjskiej agresji – przekazało w poniedziałek biuro żony prezydenta USA Joe Bidena.

07:35 W Rosji zatrzymano w niedzielę ponad 200 osób pikietujących w związku z 1 maja i przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę - pisze w poniedziałek Radio Swoboda. Najwięcej zatrzymań przeprowadzono w Moskwie i Petersburgu - po ok. 80 osób.

07:24 Ambasador Korei Południowej na Ukrainie Kim Hyung-tae powrócił wraz z częścią personelu placówki do Kijowa, z którego wcześniej ewakuowali się w związku z zagrożeniem spowodowanym rosyjską inwazją na Ukrainę - poinformowało koreańskie ministerstwo spraw zagranicznych, cytowane w poniedziałek przez dziennik "Korea Herald".

Koreańscy dyplomaci od początku marca wykonywali swoje obowiązki w tymczasowej siedzibie w mieście Czerniowce na zachodzie Ukrainy niedaleko granicy z Mołdawią. Ambasada wznowi pracę w Kijowie w poniedziałek.

Ambasady ponad 20 krajów wróciły dotąd do stolicy Ukrainy. Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział podczas zeszłotygodniowej wizyty w tym kraju stopniowy powrót amerykańskich dyplomatów do Kijowa.

07:09 Prawdopodobnie ponad jedna czwarta jednostek zaangażowanych przez Rosję do inwazji na Ukrainę stała się niezdolna do dalszej walki, a odbudowa niektórych z nich zajmie lata - przekazało w poniedziałek rano brytyjskie ministerstwo obrony.

"Na początku konfliktu Rosja zaangażowała ponad 120 batalionowych grup taktycznych, co stanowiło około 65 proc. jej wszystkich lądowych sił bojowych. Prawdopodobnie ponad jedna czwarta tych jednostek stała się obecnie nieefektywna bojowo. Niektóre z najbardziej elitarnych jednostek rosyjskich, w tym Siły Powietrznodesantowe, WDW, poniosły największe straty. Odbudowa tych sił zajmie Rosji prawdopodobnie lata" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

06:54 Siły ukraińskie w ciągu minionej doby odparły 10 ataków wroga w Donbasie na wschodzie kraju - podał w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak dodano, wojska rosyjskie prowadzą ofensywę praktycznie wzdłuż całej linii rozgraniczenia na kierunku donieckim.

W niedzielę w obwodzie donieckim i ługańskim odbito 10 ataków Rosjan, zniszczono dwa czołgi, 17 systemów artyleryjskich, 38 jednostek bojowego sprzętu opancerzonego i 10 pojazdów. Ukraińcy strącili też 10 bezzałogowców przeciwnika - czytamy.

 

Оперативна інформація станом на 06.00 02.05.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Sunday, May 1, 2022

06:42 Podlegający Norwegii arktyczny archipelag Svalbard może zostać wykorzystany przez Rosjan do wzniecenia konfliktu. Przez lata Norwegia na północy Półwyspu Skandynawskiego obok bliskiej współpracy z NATO, ograniczała swoją obecność wojskową, aby zachować dobre stosunki z Rosją – mówi PAP prof. Katarzyna Zyśk z Norweskiego Instytutu Studiów Obronnych.

05:58 Przewodniczący Komisji Wywiadu amerykańskiej Izby Reprezentantów Adam Schiff w rozmowie ze stacją CNN opisał rozmowę, jaką członkowie delegacji Kongresu odbyli w niedzielę w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i oświadczył, że jego zdaniem "to tylko kwestia czasu", zanim prezydent USA odwiedzi Ukrainę.

"Myślę, że wizyta prezydenta jest brana pod uwagę, ale to tylko kwestia tego, jak szybko będzie to wykonalne" - powiedział Schiff telewizji CNN.

05:22 Według brytyjskiego dziennika "The Times" rosyjskie władze opracowały misterny plan inwazji, zgodnie z którym Mołdawia zostanie wkrótce zaatakowana według tzw. "donbaskiego" scenariusza.

Według cytowanych przez dziennik ukraińskich źródeł wywiadowczych istnieje "szereg przesłanek", które wskazują na to, że w bliskiej perspektywie może dojść do ataku na to byłe państwo radzieckie, w którego armii służy zaledwie 3250 żołnierzy.

02:48 Dwie eksplozje miały miejsce we wczesnych godzinach porannych w poniedziałek w Biełgorodzie, południowym regionie Rosji graniczącym z Ukrainą, poinformował w mediach społecznościowych gubernator regionu Wiaczesław Gładkow.

"Nie było żadnych ofiar ani zniszczeń" - oświadczył Gładkow.

02:43 Przy Sztabie Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy do niedawna działał rosyjski szpieg poinformował doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

Według Arestowycza, oprócz wrogiego agenta w Sztabie Generalnym, ujawniono siatkę szpiegowską, która nie miała związku z dowództwem wojskowym.

01:25 Ukraińskie siły zbrojne ogłosiły, że odparły serię rosyjskich ataków na położone na południu miasto Zaporoże. Według ukraińskiej armii, linia frontu ustabilizowała się na południowy wschód od miasta.

Przerwa w walkach jest wykorzystywana do wzmocnienia pozycji obronnych - podała w niedzielę wieczorem agencja informacyjna Unian, cytując szefa rządu obwodu zaporoskiego Ołeksandra Starucha.

Według agencji , rosyjskie oddziały podjęły kilka nieudanych prób okrążenia ukraińskich wojsk na wschód od Zaporoża. W wyniku tych działań uszkodzonych zostało wiele budynków mieszkalnych, a także sieci energetyczne i komórkowe.

23:27 W swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił znaczenie wizyty delegacji amerykańskiego Kongresu w Kijowie.

Ukraiński prezydent poinformował, że jego spotkanie ze spikerką Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi obejmowało rozmowy na temat dostaw broni dla Ukrainy, wsparcia finansowego i sankcji wobec Rosji.

 

Zełenski stwierdził, że Ukraińcy "są wdzięczni wszystkim partnerom, którzy wysyłają tak ważne i silne sygnały wsparcia, odwiedzając naszą stolicę w tak trudnym czasie."

 

Ponadto ukraiński przywódca ocenił, że ponad 350 tysięcy osób zostało ewakuowanych ze stref walk dzięki korytarzom humanitarnym uzgodnionym z Moskwą od początku inwazji Rosji na Ukrainę pod koniec lutego. Ponad 100 cywilów ewakuowano w niedzielę z huty stali Azowstal w zbombardowanym mieście Mariupol. Według Zełenskiego, jeśli warunki będą odpowiednie, ewakuacja z Mariupola będzie kontynuowana w poniedziałek od godz. 8.00.

22:40 Rosyjskie ostrzały nasiliły się w Charkowie i obwodzie charkowskim, celując w obszary mieszkalne - powiedział Ołeh Synehubov, szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej - podał The Kyiv Indepedent. Zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych.

22:10 Rosyjscy okupanci wznawiają ostrzał Azowstalu - podał The Kyiv Indepedent. 

22:02 Władze obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy podały, że kierowca jednego z autobusów ewakuacyjnych, który zaginął dwa dni temu został uprowadzony przez Rosjan i następnie zmuszony do propagandowego wystąpienia w telewizji rosyjskiej.

Kierowcą jest Mychajło Pankow, który 29 kwietnia zaginął w drodze do Popasnej. Mężczyzna jest w niewoli i Rosjanie wykorzystują go w celach propagandowych - oświadczył szef obwodu ługańskiego, Serhij Hajdaj.

21:54 Wynikające z "niesamowitego braku kompetencji" straty wśród rosyjskich generałów nie mają precedensu w najnowszej historii - powiedział cytowany przez portal The Hill były naczelny dowódca wojsk NATO w Europie admirał James Stavridis.

"W nowoczesnej historii nie ma sytuacji, do której można by porównać skalę obecnych strat wśród rosyjskich generałów; ani jeden generał amerykański nie zginął w trakcie walk toczonych w Iraku czy Afganistanie" - zaznaczył Stavridis.

21:13 Zgoda na wydanie przez prezydenta rozkazu użycie sił zbrojnych nie oznacza, że USA zamierzają ich użyć na Ukrainie, ale da on Joe Bidenowi środek nacisku, będzie też działaniem odstraszającym Rosję - powiedział republikański kongresman Adam Kinzinger.

20:44 Proces negocjacyjny z Rosją jest "bardzo trudny", ale dzięki uruchamianym na Ukrainie korytarzom humanitarnym uratowano, od początku inwazji rosyjskiej, ponad 350 tys. ludzi - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo.

20:02 Wojska rosyjskie ostrzelały gminę Bohoduchiw w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Ostrzał uszkodził samochód i ranił dwie jadące nim osoby, trzecia pasażerka auta zmarła na miejscu - poinformowała prokuratura regionu. Komunikat prokuratury przekazał portal Hromadske. Do ostrzału doszło przed południem w niedzielę. Ranni to kobieta i mężczyzna. Prokuratura rozpoczęła dochodzenie dotyczące pogwałcenia praw i zwyczajów wojny oraz umyślnego zabójstwa.