Prezes IPN: dzięki "Przewodnikowi po historii Polski" po ukraińsku uchodźcy poznają naszą historię

2022-05-04 13:07 aktualizacja: 2022-05-04, 13:26
Warszawa. Uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa. Uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Fot. PAP/Radek Pietruszka
"Przewodnik po historii Polski" opowiada o duchu polskiego narodu. Jest przygotowany w języku ukraińskim. Dzięki niemu uchodźcy z Ukrainy będą mogli poznać historię Polski – powiedział w środę na konferencji prasowej prezes IPN Karol Nawrocki.

Poinformował, że dzięki współpracy z MEiN 8 tys. egzemplarzy przewodnika trafi do kuratoriów oświaty.

W środę w Warszawie odbywa się konferencja prasowa MEiN i IPN, podczas której inaugurowana jest akcja przekazania kuratorom oświaty podręczników do historii Polski w języku ukraińskim.

"Serca i umysły rosyjskich żołnierzy wypełnione są ideologią, której szczęśliwie nie ma już w tej części Europy"

"Jesteśmy narodem, który dał światu Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność. Wielki ruch społeczny, który, jak mieliśmy wszyscy nadzieję, zlikwidował komunizm w Europie i na całym świecie. Ten wielki sukces Solidarności i wolna Polska, wolna od komunizmu Europa, dzisiaj powraca ze Wschodu. Serca i umysły rosyjskich żołnierzy wypełnione są ideologią, której szczęśliwie nie ma już w tej części Europy" – powiedział prezes IPN.

Przypomniał, że Polska przyjęła 3 mln uchodźców z Ukrainy. "Wszystkie agendy rządowe państwa polskiego były gotowe, aby dla Ukraińców Polska stała się nowym domem, a także bezpiecznym schronieniem" – wskazał. Dodał, że to "wymaga także zabiegów edukacyjnych i adaptacyjnych wokół oświaty".

Podziękował ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi za to, że "w zakresie edukacji i oświaty uchodźcy z Ukrainy mogą zapoznać się z polskim dziedzictwem kulturowym i historycznym".

"Przewodnik po historii Polski opowiada o duchu polskiego narodu"

Przekazał, że przygotowany przez IPN "Przewodnik po historii Polski" "dotyka historii Polski od roku 966, przez I i II Rzeczpospolitą aż do strasznych czasów II wojny światowej. Kończy się na wydarzeniach współczesnych, na wejściu Polski do NATO, do UE, największej współczesnej tragedii w polskiej historii, czyli na tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. śmierci prof. Lecha Kaczyńskiego, małżonki pana prezydenta i elity polskiej klasy społecznej i politycznej".

Jak mówił, "w sposób bardzo syntetyczny Przewodnik po historii Polski opowiada o duchu polskiego narodu". "Jest przygotowany w języku ukraińskim. Dzięki niemu uchodźcy z Ukrainy będą mogli poznać historię Polski" – podkreślił.

Poinformował, że dzięki współpracy z MEiN w środę 8 tys. egzemplarzy przewodnika trafi do kuratoriów oświaty w całej Polsce. (PAP)

Autorki: Katarzyna Krzykowska, Magdalena Gronek

gn/