Zełenski: jeśli Rosjanie zabiją ludzi w Azowstalu rozmowy staną się niemożliwe [RELACJA NA ŻYWO]

2022-05-06 06:42 aktualizacja: 2022-05-07, 09:35
Fot. Twitter/ Tim White
Fot. Twitter/ Tim White
Jeśli żołnierze rosyjscy zabiją ludzi w kombinacie metalurgicznym Azowstal dalsze rozmowy staną się niemożliwe - powiedział w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.

09:24 Rosjanie często nie pozwalają zabrać rannych i zabitych z pola walki, co jest złamaniem wszelkich norm międzynarodowego prawa humanitarnego – poinformowały w sobotę władze obwodu zaporoskiego.

Rosjanie rozpowszechniają przy tym nieprawdziwe informacje, że to ukraińskim dowódcom zabroniono zabierać ciała zabitych, by ukryć informacje o stratach.

„Jest dokładnie na odwrót” – podano w komunikacie.

Władze obwodu powiadamiają, że Rosjanie prowadzą w regionie zmasowany ostrzał artyleryjski pozycji ukraińskich, a także atakują cele cywilne.

09:07 Rosjanie w ciągu minionej doby 24-krotnie ostrzeliwali osiedla mieszkaniowe w miejscowościach obwodu ługańskiego, zniszczyli lub uszkodzili 36 budynków – poinformował w sobotę rano szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Rosjanie ostrzeliwali m.in. Zołote, Popasną, Siewierodonieck, Rubiżne, Lisiczańsk, Hirske, Orichowe.

„W Siewierodoniecku uszkodzony został szpital w starej części miasta. Trwa ostrzał artyleryjski zakładów Azot” – napisał Hajdaj.

08:48 Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Karliwkę, trafili w obiekt infrastruktury – poinformował rano w sobotę w Telegramie szef administracji obwodowej Dmytro Łunin.

08:12 Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,212 mln osób - poinformowała w sobotę Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 24,5 tys. osób.

08:01 Kilkadziesiąt rodzin, które uciekły przed rosyjską inwazją znalazło schronienie w nowym miasteczku kontenerowym utworzonym we Lwowie. W piątek nowy ośrodek, który może pomieścić 320 osób, otworzył mer miasta Andrij Sadowy. Kontenery dla uchodźców stanęły dzięki pomocy polskiego rządu.

07:57 Rosjanie wysadzili trzy mosty samochodowe w obwodzie charkowskim, prowadzili ostrzał rakietowy i artyleryjski Mikołajowa, szturmowali zakłady Azowstal w Mariupolu – podaje w sobotę w porannym podsumowaniu operacyjnym Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Оперативна інформація станом на 06.00 07.05.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Friday, May 6, 2022

07:52 Co najmniej 14 kolejnych rosyjskich dronów zwiadowczych typu Orłan-10 zestrzeliła minionej doby ukraińska obrona przeciwlotnicza – poinformowały w sobotę ukraińskie siły powietrzne. Według agencji Ukrinform każda z takich maszyn kosztuje 80-120 tys. dolarów.

 

День 72-й героїчного протистояння Українського війська рашистським окупантам! Окрім ювелірної роботи авіації Повітряних...

Posted by Командування Повітряних Сил ЗСУ / Air Force Command of UA Armed Forces on Friday, May 6, 2022

07:32 Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi poparła wniosek Rady Najwyższej Ukrainy skierowany do amerykańskiego Kongresu o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm - podaje w sobotę agencja Ukrinform. "Od dawna jestem zwolenniczką takiego rozwiązania" - powiedziała Pelosi.

06:39 Amnesty International zebrała relacje świadków o dokonywanych przez Rosjan zabójstwach cywilów w Buczy; w ogłoszonym w piątek raporcie organizacja odtworzyła, jak w zaledwie jednym miejscu w Buczy zginęło w marcu pięciu mieszkańców sąsiednich domów.

AI, której pracownicy prowadzili badania w Buczy w kwietniu, zebrała relacje o zabójstwach cywilów w rejonie skrzyżowania dwóch ulic w Buczy: Jabłuńskiej i Wokzalnej. W domu przy Jabłuńskiej 203A zginął 4 marca Jewhen Petraszenko, zastrzelony w swoim mieszkaniu. Pociski i łuski, które znaleźli tam pracownicy AI mogły należeć tylko do broni używanej przez rosyjskie wojska powietrzno-desantowe i specnaz: karabinków AS Wał i Wintoriez.

03:05 Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres z zadowoleniem przyjął w piątek wydane przez Radę Bezpieczeństwa po raz pierwszy oświadczenie w sprawie Ukrainy. Dokument nie wspomina o "wojnie", "konflikcie" czy "inwazji", ani też o – jak to określa Kreml – "specjalnej operacji wojskowej."

Dotychczas projekty rezolucji RB dotyczące sytuacji na Ukrainie po agresji rosyjskiej blokowała mająca prawo weta Rosja.

"Jak często powtarzałem, świat musi się zjednoczyć, aby uciszyć broń i stać na straży wartości Karty Narodów Zjednoczonych" – podkreślił Guterres. Zapewnił, że "nie będzie szczędził wysiłków", aby chronić życie, zmniejszać cierpienie i znaleźć drogę do pokoju. Wcześniej wojnę Rosji z Ukrainą określał jako „absurdalną”.

00:02 Prezydent USA Joe Biden ogłosił w piątek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w skład którego wejdą m.in. dodatkowe pociski artyleryjskie i radary. Prezydent nie poinformował o wartości pakietu, lecz według mediów wynosi on ok. 150 mln dolarów.

"Dziś Stany Zjednoczone kontynuują nasze silne wsparcie dla dzielnych Ukraińców, broniących swojego kraju przed agresją Rosji. Ogłaszam kolejny pakiet pomocy wojskowej, który przewiduje dostarczenie dodatkowej amunicji artyleryjskiej, radarów i innego sprzętu dla Ukrainy" - napisał w oświadczeniu Biden. Nie wymienił w nim ani wartości, ani szczegółów dotyczących sprzętu. Według Reutersa i CNN, ich łączna wartość wynosi ok. 150 mln dolarów.

23:53 Jeśli żolnierze rosyjscy zabiją ludzi w kombinacie metalurgicznym Azowstal dalsze rozmowy staną się niemożliwe - powiedział w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.

Jak relacjonuje agencja Ukrinform Zełenski oświadczył, że "jeśli oni (Rosjanie) zabiją ludzi, którzy mogą być wymienieni jeśli są żołnierzami, lub wypuszczeni jeśli są cywilami, albo potrzebującymi pomocy niezależnie od tego czy są żołnierzami albo cywilami, to nie będzie z nimi o czym rozmawiać na szczeblu dyplomatycznym".

22:44 Do Berlina przyjechały pierwsze "Nocne Wilki" - pisze w piątek dziennik "Bild". Członkowie nacjonalistycznego klubu są uważani za gang motocyklowy Putina. Chcą wziąć udział w obchodach rocznicy kapitulacji Niemiec w II wojnie światowej.

22:16 MSW Ukrainy oświadczyło w piątek, że przed 9 maja, obchodzonym w Rosji jako Dzień Zwycięstwa w rocznicę zakończenia II wojny światowej, spodziewa się uaktywnienia dywersantów i innych "elementów kryminalnych" i prowadzi operacje, by zapobiec prowokacjom.

21:18 "Widzieliśmy doniesienia o ukraińskim uderzeniu na rosyjską fregatę i przyglądaliśmy się temu przez cały dzień, ale nie możemy potwierdzić tych informacji" - powiedział w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby odnosząc się w ten sposób do informacji - podanych m.in. przez ukraińskiego posła Ołeksija Honczarenkę - o tym, że rosyjska fregata Admirał Makarow płonie nieopodal Wyspy Węży na Morzu Czarnym.

Ukraińskie media informowały, że okręt został prawdopodobnie trafiony ukraińskim pociskiem manewrującym R-360 Neptun.

20:57 Prezydent USA Joe Biden wkrótce zatwierdzi kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, o wartości 100 mln dolarów - informuje agencja Reutera, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji. W skład nowego pakietu ma wejść m.in. dodatkowa amunicja artyleryjska.

20:37 Z Azowstalu ewakuowano 25 osób na tereny kontrolowane przez Rosjan - podała agencja Reutera. Korespondenci Reutersa widzieli, jak pod kombinat podjeżdżają dwa autobusy, a osoby ewakuowane są prowadzone przez przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i ONZ, które pomagały zorganizować ewakuacje.

20:11 "Ponad 500 tys. obywateli Ukrainy zostało wywiezionych przez rosyjskich okupantów do odległych rejonów Rosji" – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do parlamentu Islandii.

19:51 "W atakowanym przez rosyjskie wojska Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy wciąż pozostaje ponad 15 tys. mieszkańców; ludzie nie chcą opuszczać swoich domów, w piątek ewakuowały się zaledwie trzy osoby" - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

19:25 "W ukraińskich portach znajduje się obecnie 70 zablokowanych statków, z czego w samym Mariupolu sześć jednostek pod zagraniczną banderą" - oznajmili w piątek wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow i dyrektor Mariupolskiego Morskiego Portu Handlowego Ihor Barski.

19:15 Pięć miejscowości w obwodzie charkowskim wyzwoliły siły ukraińskie, a wojsko rosyjskie doznaje poważnych strat w ludziach i sprzęcie – poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:30 "W okupowanym przez rosyjskie wojska mieście Kreminna na wschodzie Ukrainy przebywa obecnie ponad 3,5 tys. mieszkańców. Najeźdźcy terroryzują cywilów w każdy możliwy sposób: od sprawdzania telefonów po porywanie ukraińskich patriotów" - przekazał w piątek na Telegramie szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj.

18:17 "Trzynaścioro ukraińskich cywilów i 28 wojskowych wraca do domu po kolejnej wymianie jeńców z Rosją" - poinformowała w piątek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wśród osób uwolnionych z rosyjskiej niewoli jest 11 kobiet - przekazała.

17:56 "Estonia chce pomóc Ukrainie w odbudowie obwodu żytomierskiego na zachodzie kraju" – poinformowała w piątek estońska minister spraw zagranicznych Eva-Maria Liimets na briefingu w Kijowie. Poinformowała też, że Estonia zamierza wysłać na Ukrainę zespół pirotechników do pomocy w rozminowywaniu terenów, gdzie trwały walki.

17:42 Prezydent USA Joe Biden wraz z przywódcami pozostałych państw G7 weźmie udział w niedzielę w wideokonferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformował w piątek Biały Dom.

17:22 Zdjęcia satelitarne wskazują, że z powodu wojny zbiory zbóż na Ukrainie mogą spaść w tym roku o 35 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - poinformowała w piątek firma Kayrros specjalizująca się w geolokalizacji i obserwacji satelitarnej na potrzeby przedsiębiorstw.

17:03 Od początku rosyjskiej inwazji Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała ponad 140 wrogich grup dywersyjnych i wykryła 4 tys. osób współpracujących z najeźdźcą - przekazała w piątek SBU. 

16:39 "Blisko 500 osób jest torturowanych przez rosyjskich okupantów w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy" – oznajmiła w piątek przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie Tamiła Taszewa, cytowana przez agencję UNIAN.

16:05 "Rosja uważa, że może uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie wojenne popełniane na Ukrainie ze względu na groźbę ataku nuklearnego" - powiedział  ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z brytyjskim think tankiem Chatham House.

15:58 Dwie osoby zginęły, a osiem odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek rano – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.

W nocy i rano siły rosyjskie ostrzeliwały dzielnicę Północna Sałtiwka w Charkowie, w ciągu ostatniej doby atakowane były także Złoczów, Czuhujew, hromada (gmina) łozowska i Dergacze.

15:28 Ukraina straciła 90 proc. morskiego obrotu towarowego z powodu rosyjskiej agresji, gdyż większość portów kraju jest zamknięta lub zablokowana – poinformował wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow na briefingu. Zaznaczył, że w czasach pokoju 75 proc. obrotu towarowego Ukrainy odbywało się drogą morską.

15:24 Co najmniej pięciu obywateli Białorusi z ochotniczego batalionu im. Kastusia Kalinowskiego wciąż walczy u boku ukraińskich żołnierzy w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, atakowanych przez rosyjskie wojska - przekazał Biełsat.

Żołnierze z batalionu wysoko ocenili przygotowanie bojowe ukraińskich obrońców Azowstalu - pułku Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej. "Oni potrafią dobrze walczyć. Nie tylko utrzymują obronę fabryki, ale też przeprowadzają operacje zaczepne przeciwko wrogowi. To nie tylko wojna pozycyjna, lecz również realizowanie zadań taktycznych, łącznie z likwidowaniem przeciwników na ulicach Mariupola" - powiedział jeden z białoruskich ochotników

15:05 Rosyjskie siły pogwałciły zawieszenie broni i ostrzelały samochód wykorzystywany do ewakuacji ludzi z obleganych zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. Jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych - poinformowały władze miasta, cytowane przez Reutersa.

"Podczas rozejmu na terenie zakładów Azowstal samochód został trafiony przez Rosjan sterowanym pociskiem antyczołgowym. Samochód przewoził cywilów, by ewakuować ich z fabryki" - poinformowała rada miejska Mariupola.

14:52 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z szefami dyplomacji państw bałtyckich. Podziękował im za wsparcie dla jego kraju i podkreślił, że należy wzmacniać sankcje przeciw Rosji. Nagranie z fragmentu spotkania zamieścił na Facebooku.

„Ważne jest nie tylko wzmacnianie presji poprzez sankcje, ale też utrzymanie ich spójności. Nie możemy dawać agresorowi możliwości ich unikania i dalszego finansowania zbrodniczej wojny przeciw Ukrainie” – podkreślił.

 

Країни Балтії із самого початку війни першими підтримали Україну як зброєю, так і діями в дипломатії. Дякую міністрам закордонних справ Естонії Еві-Марії Лійметс, Латвії – Едгарсу Рінкевичсу та Литви – Габріелюсу Ландсбергісу за візит до Києва! Важливо не лише посилювати санкційний тиск, а й зберігати цілісність санкцій. Не маємо давати агресору змоги їх уникати та продовжувати фінансувати злочинну війну проти України.

Posted by Володимир Зеленський on Friday, May 6, 2022

14:51 Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o "desowietyzacji" ustawodawstwa - poinformował w piątek portal Ukrinform.ua, powołując się na wpis na Facebooku przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka.

14:31 Ukraińscy mieszkańcy w separatystycznych "republikach" ługańskiej i donieckiej są zmuszani do wyrabiania paszportów tych pseudorepublik pod groźbą represji – poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

„W okupowanym mieście Sorokyne w obwodzie ługańskim rozpoczęto procedurę wyrabiania paszportów Ługańskiej Republiki Ludowej ukraińskim obywatelom przemieszczonym z niedawno zajętych terenów. Ludzie nie mają domów, majątku ani pieniędzy. Są więc zmuszeni się na to godzić, bo tylko tak mogą otrzymać wypłaty w rublach, artykuły spożywcze i pomoc lekarską” – napisano w komunikacie wywiadu.

14:11 Piloci rosyjskich samolotów bojowych nie ryzykują podejmowania działań w przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez Ukrainę. Wróg obawia się dalszych strat i operuje tylko tam, gdzie czuje się wystarczająco bezpiecznie - poinformował rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

"Rosyjskie wojska nie prowadzą operacji na terenach, które znajdują się w polu rażenia naszej obrony przeciwlotniczej. Unikają też starć z ukraińskimi myśliwcami. Działają tylko tam, gdzie zdołali rozmieścić środki własnej obrony powietrznej, czyli w obwodach donieckim, ługańskim czy chersońskim" - przekazał Ihnat, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

14:04 Rosyjskie wojska nie mają sukcesów na froncie przed Dniem Zwycięstwa, dlatego rośnie ryzyko zmasowanego ostrzału rakietowego ukraińskich miast 8 i 9 maja – uprzedziło centrum ds. walki z dezinformacją przy ukraińskiej radzie bezpieczeństwa narodowego i obrony.

Centrum wezwało obywateli, by nie ignorowali w tych dniach sygnałów alarmu przeciwlotniczego i przestrzegali godziny policyjnej tam, gdzie będzie ona obowiązywać.

13:34 Mam dzisiaj wielki zaszczyt i doskonałą okazję podziękować wolnemu narodowi polskiemu, kierownictwu państwa polskiego, kierownictwu PSP oraz wszystkim funkcjonariuszom PSP i druhom z OSP za natychmiastowe i wymierne wsparcie od pierwszych dni wojny - powiedział szef państwowej służby Ukrainy ds. sytuacji nadzwyczajnych generał Siergiej Kruk podczas piątkowych centralnych obchodów Dnia Strażaka.

13:33 Ranna 15-latka uratowała czworo cywilów, w tym dwóch ciężko rannych mężczyzn - dziewczynka kierowała samochodem, który mimo rosyjskiego ostrzału zdołał wyjechać z Popasnej w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek na Telegramie szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj.

13:21 Austria odmawia wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu – informuje w piątek portal dziennika „Kurier”, powołując się na wypowiedź minister gospodarki Margarete Schramboeck (OeVP). „Embargo na gaz to wyraźna czerwona linia dla Austrii” - skomentowała Schramboeck dla mediów z grupy Funke.

13:10 Jesteśmy gotowi na wariant zaostrzenia konfliktu na Ukrainie po 9 maja - zadeklarował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Podobnie jak byliśmy ostrzegani przez służby o możliwości wybuchu tego konfliktu, tak samo teraz istnieje ryzyko jego zaostrzenia - przyznał.

13:07 Papież Franciszek powiedział w piątek, że wojna na Ukrainie "zagraża całemu światu" i musi "przemówić do sumienia każdego chrześcijanina i każdego Kościoła". Zaapelował o głoszenie "Ewangelii pokoju".

12:47 W piątek około godz. 11 (12 czasu polskiego - PAP) doszło do znacznej intensyfikacji rosyjskich działań bojowych w obwodzie zaporoskim; miasta Orichiw i Hulajpole zostały ostrzelane ogniem artyleryjskim i rakietowym oraz zbombardowane z powietrza - poinformowała w piątek na Telegramie zaporoska regionalna administracja.

"Jeszcze do niedawna wróg nie prowadził aktywnych operacji wojskowych na kierunku zaporoskim, starając się raczej ograniczać działania sił ukraińskich i niszczyć pododdziały naszej artylerii. Dzisiaj doszło jednak do ostrzałów lotniczych i artyleryjskich w Hulajpolu. Ponadto rosyjskie wojska przypuściły zmasowany atak powietrzny, artyleryjski i rakietowy w Orichiwie, niszcząc cywilną infrastrukturę miasta" - relacjonował rzecznik zaporoskich władz obwodowych pułkownik Iwan Arefjew

12:35 Z powodu problemów z infrastrukturą i blokady portów nad Morzem Czarnym z Ukrainy nie można wyeksportować prawie 25 mln ton zboża – zaalarmował w piątek przedstawiciel Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Josef Schmidhuber.

12:26 Siewierodonieck w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, jest prawie otoczony przez siły rosyjskie i tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej; wokół miasta trwają zacięte walki – poinformował przedstawiciel lokalnych władz, cytowany w piątek przez portal Suspilne.

„Sytuacja jest ciężka. Okupanci próbują otoczyć miasto, szturmować je z przylegających wsi. Toczą się walki o Wojewodiwkę” położoną na północ od Siewierodoniecka – powiadomił Ołeksandr Striuk, kierujący miejscową administracją.

„Próbują też przerwać (obronę) z innej strony. Nasi wojskowi odpierają ataki. (Rosjanie) próbują ich obejść. Miasto jest prawie otoczone przez wojska ŁNR i Rosji” – dodał urzędnik.

12:16 W pobliżu ukraińskiej Wyspy Węży na Morzu Czarnym płonie rosyjska fregata typu Petrel - poinformował w piątek portal dumskaya. Według tego źródła okręt mógł zostać trafiony ukraińskim pociskiem rakietowym.

11:47 Trwają ciężkie walki na terenie zakładów Azowstal.

11:31 Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 24,9 tys. żołnierzy, 502 systemy artyleryjskie i 2686 pojazdów opancerzonych, a także 1110 czołgów, 199 samolotów i 155 śmigłowców – ogłosił w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby Rosja straciła około 200 żołnierzy, 35 pojazdów opancerzonych, osiem czołgów, trzy systemy artyleryjskie, dwie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 19 innych pojazdów i cystern, jednostkę pływającą, trzy samoloty, rakietę manewrującą i 12 dronów – zaznaczono w zestawieniu.

 

Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 06.05 орієнтовно склали / The total combat losses of the enemy from 24.02...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Friday, May 6, 2022

11:17 Niemcy dostarczą Ukrainie siedem samobieżnych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000, pochodzących z zasobów Bundeswehry – potwierdziła w piątek minister obrony RFN Christine Lambrecht podczas wizyty na Słowacji. W przyszłym tygodniu ma odbyć się szkolenie z obsługi tego systemu dla pierwszych 20 żołnierzy ukraińskich.

11:13 Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk zarzuca Niemcom niewystarczającą pomoc w porównaniu z innymi krajami. Rząd niemiecki dostarczył do tej pory broń o wartości nieco poniżej 190 mln euro, podczas gdy mała Estonia wartą ponad 200 mln euro. Niemieckich czołgów, wbrew obietnicom, wciąż nie ma na linii frontu - powiedział w piątek w radiu Deutschlandfunk.

10:48 Narastają spekulacje, że 9 maja przy okazji tzw. Dnia Zwycięstwa prezydent Rosji Władimir Putin może ogłosić powszechną mobilizację, by nasilić ofensywę na Ukrainę. Niezależny analityk Kamil Galejew ocenia, że byłby to poważny błąd, który mógłby nawet wywołać rewolucję w Rosji.

10:34 W obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, walki toczą się wzdłuż całej linii frontu – podała w piątek rano agencja Ukrinform w podsumowaniu sytuacji w regionach kraju. Rosjanie ostrzeliwali Charków, na północnym wschodzie, oraz obwody dniepropietrowski na środkowym wschodzie oraz chersoński i mikołajowski na południu.

10:12 Trwa kolejny etap ewakuacji ludności cywilnej z obleganych przez Rosjan zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformował w piątek w mediach społecznościowych szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Najbliższy współpracownik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dodał, że o rezultatach akcji poinformuje w późniejszym czasie.

10:05 Unia Europejska musi się uniezależnić się od rosyjskiego gazu; Moskwa nie jest już wiarygodnym partnerem - powiedziała w piątek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, występując za pośrednictwem łącza wideo na konferencji zorganizowanej przez niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

10:02 W miejscowości Czernihiwka w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, siły okupacyjne grożą mieszkańcom odebraniem ziemi – poinformowały w nocy z czwartku na piątek władze obwodu. W obwodach chersońskim i mikołajowskim Rosjanie rozkradają zapasy żywności.

10:01 Ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa powiedziała, że celem Ukrainy jest wypchnięcie rosyjskich żołnierzy z całego terytorium Ukrainy, łącznie z Krymem i Donbasem - poinformował w piątek portal Axios.com.

08:54 Ukraina została zaminowana. Rosyjskie miny-pułapki znajdujemy wszędzie, nawet pod zabawkami. Usunięcie tego zajmie co najmniej dwa, trzy lata – mówią PAP ukraińscy eksperci ds. bezpieczeństwa. Według nich Rosjanie mają w tym oczywisty cel: zabić lub ranić cywilów.

08:46 Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,187 mln osób - podała w piątek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 24,6 tys. osób.

08:44 Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowych sankcji wobec Rosji, w tym całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy, jest jak bomba atomowa zrzucona na węgierską gospodarkę - powiedział premier Węgier Viktor Orban w piątkowym wywiadzie dla państwowego radia.

08:38 Stany Zjednoczone nie przekazały Ukrainie „konkretnych danych do namierzenia” krążownika Moskwa – oświadczył rzecznik Pentagonu John Kirby, cytowany w piątek przez CNN. Flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zatonął w kwietniu po uderzeniu ukraińskimi rakietami.

08:31 Kontrofensywa sił ukraińskich z Charkowa na wschodzie Ukrainy może wypchnąć rosyjskie wojska z okolic miasta lub zmusić je do reorganizacji, co grozi przerwaniem ich linii komunikacji – oceniają eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym komunikacie.

08:26 Rosyjskie siły próbują zdobyć zakłady Azowstal w Mariupolu przed Dniem Zwycięstwa, jednak odbywa się to dużym kosztem, a ponoszone straty będą utrudniać działania Rosji w południowym Donbasie - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosyjskie siły w Mariupolu już drugi dzień kontynuują atak lądowy na zakłady stalowe Azowstal, mimo rosyjskich twierdzeń, że będą dążyć jedynie do odcięcia dostępu do niej. Wznowione wysiłki Rosji w celu zdobycia Azowstalu i dokończenia przejęcia Mariupola są prawdopodobnie związane ze zbliżającymi się obchodami Dnia Zwycięstwa 9 maja i pragnieniem Putina odniesienia symbolicznego sukcesu na Ukrainie. Wysiłki te kosztują Rosję personel, sprzęt i amunicję. Podczas gdy ukraiński opór w Azowstalu trwa, straty rosyjskie będą nadal rosnąć i utrudniać plany operacyjne w południowym Donbasie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

08:21 O kolejnym etapie ewakuacji z Mariupola, w tym z zakładów Azowstal, i udanym wywiezieniu blisko 500 cywilów poinformował w piątek rano szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

„Przeprowadziliśmy kolejny etap ewakuacji ludzi z Mariupola i Azowstalu. Mogę powiedzieć, że udało nam się wywieźć blisko 500 cywilów” – napisał Jermak w piątek w Telegramie. Jak dodał, „Ukraina robi wszystko, by uratować wszystkich cywilów i wojskowych”. „Dziękuję za pomoc ONZ” – dodał Jermak.

07:58 W obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, dwie osoby zginęły w czwartek w wyniku rosyjskich ostrzałów – poinformował w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Rosjanie atakowali infrastrukturę cywilną, zniszczyli domy mieszkalne, stację elektroenergetyczną, obiekt zakładów Azot.

07:45 Co najmniej 223 dzieci zginęło na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji - poinformowało w piątek Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Ponad 408 dzieci zostało rannych.

15-letni chłopiec, który pomagał w czwartek w ewakuacji ogrodu zoologicznego i karmieniu zwierząt w miejscowości Lisne w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, zginął w wyniku rosyjskiego ostrzału. Również w czwartek potwierdzono informację o śmierci podczas bombardowania w dniu 23 kwietnia 17-letniego chłopca z obwodu donieckiego.

07:30 Dane wywiadowcze przekazane przez władze USA pomogły siłom ukraińskim zatopić w kwietniu rosyjski krążownik Moskwa, flagowy okręt Floty Czarnomorskiej – podały w piątek stacje NBC i CNN oraz dziennik „New York Times”, powołując się na anonimowe amerykańskie źródła rządowe.

06:59 W Mariupolu trwa blokada ukraińskich pododdziałów w zakładach metalurgicznych Azowstal. W niektórych rejonach kombinatu wojska rosyjskie wznowiły szturm przy wsparciu z powietrza – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w piątek rano.

W obwodzie ługańskim działania przeciwnika w dalszym ciągu zmierzają do zdobycia pełnej kontroli nad miastem Popasna i wznowienie natarcia w kierunku Łymanu i Siewierska.

Przeciwnik kontynuuje też ostrzały Charkowa z artylerii lufowej i rakietowej. Aktywny ostrzał pozycji ukraińskich wojska rosyjskie prowadziły także na południowym wschodzie i południu.

W obwodach ługańskim i donieckim ukraińskie siły odparły w ciągu doby jedenaście rosyjskich ataków, niszcząc osiem czołgów, 11 wozów opancerzonych i pięć samochodów wojskowych.

04:29 Państwowe BiuroŚledcze (DBR) kontynuuje dochodzenia przedprocesowe w postępowaniu karnym w sprawach o zdradę, kolaborację i inne przestępstwa, szkodzące obronnie naszego państwa w stanie wojennym. Sporządzono już ponad 360 pozwów o zdradę stanu i kolaborację , powiedziała w czwartek rzecznik prasowa biura Tatiana Sapian, poinformował Ukrinform.

01:52 Wywołanie kryzysu żywnościowego na Ukrainie i na świecie wydaje się być jednym z zamierzonych celów Rosji w wojnie z Ukrainą, powiedział w czwartek Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Sergij Kyslytsya podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w sprawie utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie , informuje Ukrinform.

01:26 Kłamstwa głoszone przez Rosję na arenie międzynarodowej, w tym ONZ, dotyczące jej agresji na Ukrainę wykraczają poza ludzki rozum i zdrowy rozsądek, powiedziała w czwartek podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ Stała Przedstawicielka USA przy organizacji Linda Thomas-Greenfield, donosi korespondent Urkinform.

Przypomniała, jak zaledwie trzy miesiące temu wysłannik Rosji przy ONZ twierdził, że jego kraj nie ma zamiaru najeżdżać na Ukrainę, a teraz Rosja twierdzi, że inwazja nigdy nie miała miejsca.

„Mówią nawet, że Ukraina atakuje samą siebie, zrzuca bomby na swoje budynki, swoich ludzi i atakuje demokrację. To kłamstwo przeczy wszelkiej logice, zdrowemu rozsądkowi. Rosja jest zaangażowana w czystą dezinformację ”- powiedziała Thomas -Greenfield.

Dyplomatka zaznaczyła, że prawda jest bardzo dobrze wszystkim znana : Kreml jest jedynym winowajcą wojny na Ukrainie.

„Trudno więc zrozumieć, dlaczego niektórzy członkowie Rady Bezpieczeństwa nadal wzywają „wszystkie strony” (w tym Ukrainę – przyp. red.) do powstrzymania się od działań wojennych. Mówimy wprost: trzeba wyraźnie wezwać Rosję do zaprzestania agresji na Ukrainę - podkreśliła przedstawicielka USA. To Rosja rozpoczęła tę wojnę i tylko ona może ją powstrzymać - stwierdziła.

Jak poinformował Ukrinform, w czwartek Rada Bezpieczeństwa ONZ zwołała posiedzenie, na którym omówiono ochronę ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej na Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji.

00:18 Ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły podczas doby 14 dronów i jeden samolot, poinformowała w piątek ukraińska armia na Facebooku

„5 maja obrona powietrzna Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych uderzyła w co najmniej 15 celów powietrznych: 14 dronów Orłan i jeden samolot, myśliwiec Su-30SM” – czytamy w oświadczeniu ukraińskiej armii.Samolot okupantów został zestrzelony przez działka przeciwlotnicze.

Należy zauważyć,informuje armia, że samoloty bojowe wroga nadal działają na odległość, nie wchodząc w przestrzeń powietrzną kontrolowaną przez Siły Zbrojne. 

23:47 Trzeba wspierać Ukrainę na wszystkie sposoby, na jakie jest się w stanie to robić - ocenił w wywiadzie dla TVP Wilno prezydent Andrzej Duda. Dodał, że razem z prezydentem Gitanasem Nausedą wspierają Ukrainę politycznie, każdym swoim działaniem.

Prezydent Andrzej Duda w czwartek w TVP Wilno zapytany o to, co można zrobić, żeby zakończyć brutalną wojnę na Ukrainie podkreślił, że trzeba ją wspierać "na wszystkie sposoby, na jakie jest się w stanie to robić".

23:20 Mieszkańcy Mariupola, którzy chcą ewakuować się z miasta powinni w piątek 6 maja o godzinie 12:00 zebrać się w pobliżu centrum handlowego Port City, napisała w Telegramie minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk - informuje Ukrinform

22:40 Medyk tatarskiego pochodzenia, pracujący w atakowanych przez rosyjskie wojska zakładach metalurgicznych Azowstal w ukraińskim Mariupolu, zwrócił się w czwartek do władz Turcji, prosząc o przeprowadzenie misji humanitarnej i uratowanie ostatnich obrońców miasta. Apel opublikowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

22:16 Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że "operacja" na Ukrainie będzie się tak przedłużała - powiedział białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka w opublikowanej w czwartek rozmowie z agencją Associated Press. "Specjalna operacja wojskowa" to propagandowe określenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

22:09 Szef INM Mistewicz w „Le Figaro”: 82 lata i 400 km dzielą Buczę od Katynia.

"82 lata i 400 km dzielą Buczę od Katynia; dziś wszyscy mówią o podziale Ukrainy, a Polska, która była czterokrotnie dzielona przez Niemcy i Rosję, zrobi wszystko, aby jej sąsiad nie podzielił jej losu, aby Ukraina nie została zmieciona z mapy Europy przez te same siły" – pisze w „Le Figaro” szef Instytutu Nowych Mediów Eryk Mistewicz.

22:05 Jeśli Ukraina będzie otrzymywać wsparcie wojskowe z zachodu, a sankcje na Rosję będą skuteczne, Ukraina wykona swoją pracę domową i wojna zakończy się jej zwycięstwem - mówił w TVP Info premier Ukrainy Denys Szmyhal.

21:53 Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet powiedziała w czwartek, że jej urząd odnotował dotąd na Ukrainie 6731 ofiar cywilnych, w tym zabitych i rannych. Jak dodała, jest świadoma, że rzeczywista liczba zabitych jest znacznie wyższa.

21:43 Szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj poinformował w czwartek, że wojska rosyjskie próbują przejść w stronę Siewierodoniecka i walki trwają we wsi Wojewodiwka pod samym miastem. Wojewodiwka przechodzi teraz z rąk do rąk.

 

21:40 W Kijowie trwają przygotowania do wizyty arcybiskupa Paula Richarda Gallaghera, sekretarza ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej - ogłosił nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas. Według jego zapowiedzi szef watykańskiej dyplomacji ma przybyć na Ukrainę w najbliższych dniach.

21:37 W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kramatorsk w nocy ze środy na czwartek uszkodzonych zostało 810 mieszkań w 32 wielopiętrowych budynkach, ale nikt nie zginął; to sukces akcji ewakuacyjnej, chociaż 25 osób zostało rannych - poinformował na Telegramie szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

 

21:24 Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował do władz Kanady, by wsparły amerykańską inicjatywę gwarancji obrony dla Ukrainy w przypadku rosyjskiego ataku z użyciem broni biologicznej, chemicznej lub nuklearnej.

21:15 Władze ostrzeliwanego Charkowa na wschodzie Ukrainy poprosiły w czwartek mieszkańców, by w dniach 8 i 9 maja nie odwiedzali zespołu memorialnego upamiętniającego żołnierzy poległych w II wojnie światowej, bo jest to zbyt niebezpieczne ze względu na zagrożenie ze strony sił rosyjskich.

 

20:55 Zniszczenie infrastruktury logistycznej jest obecnie jednym z najważniejszych celów rosyjskich wojsk na Ukrainie. Wróg stara się uniemożliwić transport towarów pomiędzy zachodnią i wschodnią częścią kraju - ocenił doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko podczas czwartkowej konferencji prasowej.

"Połączenia kolejowe wciąż funkcjonują bez zarzutu mimo stosunkowo dużych zniszczeń w niektórych obszarach państwa. Pociągi kursują, prowadzone są remonty. Uważam, że przeciwnikowi nie uda się osiągnąć celu, lecz prawdopodobieństwo, iż takie ataki będą się powtarzały, oceniam jako bardzo duże" - podkreślił Denysenko, cytowany przez agencję UNIAN.

20:07 Dowództwo Operacyjne Południe sił zbrojnych Ukrainy ostrzegło, że w północno-zachodniej części Morza Czarnego nadal istnieje groźba desantu wojsk rosyjskich. Rosja utrzymuje tam grupę okrętów.

"Wróg nadal utrzymuje napięcie w północno-zachodniej części Morza Czarnego poprzez obecność grupy okrętów i groźbę wysadzenia desantu" - oświadczyło Dowództwo Południe na Facebooku. Dodało, że wojska rosyjskie prowadzą działania zwiadowcze przy użyciu aparatów bezzałogowych (dronów), w tym szturmowych. Siły ukraińskie - zapewniła armia - przeciwstawiają się wrogowi. Właśnie z tymi działaniami obronnymi mogą być związane "odgłosy eksplozji i ostrzałów, które słyszą mieszkańcy rejonów na wybrzeżu" - napisano w komunikacie.