Mieszkaniec Chorzowa wywiesił w oknie flagę Rosji i symbol „Z”. Sprawą zajmie się tym prokuratura

2022-05-09 13:41 aktualizacja: 2022-05-09, 16:57
Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Policjanci interweniowali w poniedziałek w jednym z mieszkań w Chorzowie, którego lokator wywiesił w oknie flagę Federacji Rosyjskiej i symbol „Z”. Prokuratura oceni, czy 57-latek odpowie za złamanie tzw. ustawy sankcyjnej.

Komisarz Arkadiusz Bień z chorzowskiej policji powiedział PAP, że informację o wywieszeniu symboli rosyjskich w oknie kamienicy przy pl. Piastowskim otrzymał w poniedziałek rano dyżurny tamtejszej komendy.

Wysłany na miejsce patrol potwierdził, że w oknie wisi rosyjska flaga, a na szybie pojawił się symbol „Z” - taki, jakiego używają rosyjscy żołnierze, którzy najechali na Ukrainę. W tym i sąsiednim oknie zawieszono także symbole polskiego godła.

"Policjanci ustalili lokatora tego mieszkania i okoliczności wywieszenia tych elementów. Została sporządzona obszerna dokumentacja procesowa. Całość dokumentacji trafiła do oceny prawnokarnej przez Prokuraturę Rejonową w Chorzowie" - powiedział kom. Bień.

57-letni lokator po rozmowie z policjantami usunął rosyjskie symbole. Komenda nie zdradza, w jaki sposób tłumaczył swoje zachowanie. W ocenie policji, zachodzi podejrzenie, że dopuścił się popełnienia przestępstwa – naruszenia zakazu wspierania agresji Rosji na Ukrainę.

Tzw. ustawa sankcyjna, która weszła w życie przed kilkoma tygodniami, obok rozwiązań dotyczących m.in. zamrażania majątków osób i podmiotów, wpisanych na listę MSWiA, zakazuje również stosowania, używania lub propagowania symboli lub nazw wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Za naruszenie zakazu może grozić grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kgr/