Prezes PiS odwiedził grób pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu

2022-05-18 22:29 aktualizacja: 2022-05-19, 08:41
Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził w środę grób pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu w Krakowie.

Wizyta miała charakter prywatny. Według źródeł PAP, prezesowi PiS towarzyszyli m.in. premier Mateusz Morawiecki i część ministrów. Pod Wawelem zgromadziła się kilkunastoosobowa grupa przeciwników rządu, którzy wyrażali swoje niezadowolenie z powodu wizyty prezesa. Porządku pilnowali policjanci.

Jarosław Kaczyńskie każdego 18. dnia miesiąca przyjeżdża do Krakowa, aby w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów pomodlić się za dusze Lecha i Marii Kaczyńskich. Prezesowi PiS towarzyszą przedstawiciele rządu.

Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria zginęli – wraz z 94 osobami, wśród nich wieloma wysokimi urzędnikami państwowymi i dowódcami wojskowymi – w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Prezydencka para została pochowana na Wawelu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów 18 kwietnia 2010 r.

Obok sarkofagu pary prezydenckiej w krypcie katedry na Wawelu znajduje się tablica ku czci wszystkich ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. z łacińską sentencją: "Corpora dormiunt, vigilant animae" ("Ciała śpią, dusze czuwają"). (PAP)

autor: Beata Kołodziej

gn/