Niedzielski: kontynuujemy reformę psychiatrii dziecięcej

2022-05-20 11:30 aktualizacja: 2022-05-20, 13:20
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Kontynuujemy reformę psychiatrii dziecięcej, która polega na zbudowaniu opieki środowiskowej, czyli przesunięciu ciężaru opieki psychicznej ze szpitali na poradnie, w których będzie można dostać opiekę od specjalistów - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia na konferencji prasowej w krakowskim Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym powiedział, że w tej chwili w Polsce jest prawie 350 tego typu centrów opieki środowiskowej. "NFZ cały czas monitoruje, gdzie jeszcze jest potencjał do tego, by kolejne centra powstawały" - powiedział szef MZ.

"Kontynuujemy reformę psychiatrii dziecięcej. Reforma polega przede wszystkim na zbudowaniu opieki środowiskowej, czyli przesunięciu tego ciężaru opieki psychicznej ze szpitali na poradnie, gdzie pracują psycholodzy i gdzie można bez konieczności odwiedzania szpitala zostać zaopiekowanym przez specjalistów" - podkreślił.

Zauważył, że część pacjentów oczywiście będzie musiała trafić do szpitali. "Dlatego system, który proponujemy ma kilka poziomów - pierwszy to opieka środowiskowa, drugi to szpitalnictwo dzienne, gdzie pobyty dzieci wiążą się chociażby z koniecznością prowadzenia nauki, poziom trzeci to całodobowe pobyty szpitalne. W ten sposób tworzymy kompleksowe rozwiązanie, które jest w stanie zapewnić pomoc dzieciom" - podkreślił minister zdrowia. 

Niedzielski: zwróciłem się do prezesa NFZ o wzmocnienie finansowe pediatrii

Zwróciłem się do prezesa NFZ Filipa Nowaka o wzmocnienie finansowe dla pediatrii - przekazał Niedzielski. Chcemy zdecydowanie wzmocnić wysokospecjalistyczną pediatrię, jednocześnie pediatrii na poziomie podstawowym gwarantując stałe finansowanie – podał.

Szef MZ wskazywał, że oprócz dziecięcej psychiatrii priorytetem jest m.in. pediatria. "W ramach niedawnych ruchów znieśliśmy jakiekolwiek limity, jeżeli chodzi o finansowanie tych świadczeń. W zeszłym roku przeznaczyliśmy ponad miliard zł na nadwykonania w pediatrii, z czego ponad 700 mln poszło z Funduszu Medycznego” – zaznaczył.

Kontynuował, że szpitale, które nie realizują wysoce specjalistycznych procedur, napotkały na problemy. "Tam, gdzie finansowanie do tej pory było ryczałtowe okazało się, że nie każdy jest w stanie osiągnąć wielkości kontraktu, które były wcześniej, bo taka jest demografia w Polsce" – wyjaśnił.

Dlatego, jak poinformował Niedzielski, poprosił prezesa NFZ Filipa Nowaka o przygotowanie "pewnego planu reform”. "Ich założeniem jest to, że będziemy chcieli zdecydowanie wzmocnić finansowo tę wysokospecjalistyczną pediatrię, jednocześnie pediatrii na poziomie podstawowym gwarantując stałe finansowanie, w zasadzie tak, jak w poprzednim systemie ryczałtowym, żeby baza dla leczenia dzieci w Polsce była cały czas utrzymywana" – przekazał minister. (PAP)

Autorki: Agata Zbieg, Beata Kołodziej

dsk/