Zmiany w PiS. Prezes powoła nowych 94 pełnomocników okręgowych. Trwają prace nad nowym programem partii

2022-05-20 17:02 aktualizacja: 2022-05-21, 08:22
Prezes PiS Jarosław Kaczyński Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezes PiS Jarosław Kaczyński Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezes PiS do 15 czerwca powoła 94 nowych pełnomocników okręgowych partii, nie będą mogły to być osoby pełniące funkcje ministerialne, wiceministerialne oraz członkowie prezydium Sejmu i Senatu - poinformował w piątek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Jak dodał, trwają prace nad nowym programem partii.

W piątek zebrał się Komitet Polityczny PiS, który zatwierdził zaproponowane przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego zmiany w strukturze ugrupowania. Główne założenia zmian, to podział struktury na 100 okręgów i wprowadzenie zakazu łączenia funkcji partyjnych z ministerialnymi dla szefów tych okręgów.

Sobolewski powiedział dziennikarzom, że Komitet Polityczny przychylił się do wniosku prezesa.

"Do 15 czerwca będą powoływani nowi pełnomocnicy okręgowi, z zastrzeżeniem, że nie będą mogły to być osoby pełniące funkcje ministerialne, wiceministerialne oraz członkowie prezydium Sejmu i Senatu" - poinformował.

Dopytywany, kto będzie wybierał pełnomocników, wskazał, że "w PiS mamy ten przywilej i zaszczyt, że ostateczne słowo, decydujące należy zawsze do prezesa PiS". "Pan prezes będzie powoływał pełnomocników okręgowych " - wyjaśnił Sobolewski.

Sobolewski powiedział, że na ten moment osób, które łączą funkcję centralne i w okręgach jest 12. "W tej chwili na poziomie 41 okręgów, które są strukturą partyjna jest 12 (takich) osób" - powiedział Sobolewski.

"Ani nikt nie zrezygnuje, ani nikt nie wybiera (...) pan prezes zdecyduje o powołaniu nowych 94 pełnomocników okręgowych do 15 czerwca" - podkreślił.

Fot. PAP/Mateusz Marek

Sobolewski dodał też, że w tej chwili nie zachodzą żadne przesłanki, by były jakiekolwiek przedterminowe wybory. 

Trwają prace nad nowym programem PiS

Trwają prace nad nowym programem Prawa i Sprawiedliwości; chcemy, aby ten program był odzwierciedleniem tego, co dzieje się w kraju - poinformował. Sobolewski. Na czerwiec planowana jest konwencja PiS, a po niej seria spotkań w terenie.

"Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację geopolityczną w kraju; gospodarczą (...) chcemy, aby ten program był odzwierciedleniem tego, co dzieje się w kraju społecznie, gospodarczo i politycznie" - zaznaczył Sobolewski.

Z kolei wicerzecznik PiS Radosław Fogiel poinformował o planowanej na czerwiec konwencji ugrupowania. "Sprawa była otwarta, czy spotkanie czerwcowe będzie miało formułę konwencji, czy bardziej statutowo umocowaną formułę kongresu. Skłaniamy się ku konwencji" - powiedział.

"Ta konwencja będzie takim impulsem i początkiem objazdu kraju, i spotkań w terenie. Prezes (Jarosław Kaczyński - PAP) chciałby, aby takie spotkanie, w którym on weźmie udział, było w każdym z tych nowych 94 okręgów partyjnych" - powiedział Sobolewski.

Jak dodał, konwencja "będzie miała bardziej charakter motywacyjny, będzie impulsem, żeby partia obudziła się i wzięła się do pracy".

"Filary programu PiS nie zmieniają się od lat. To są: zrównoważony rozwój, sprawiedliwe i równe traktowanie wszystkich Polaków, podejście szanujące polską kulturę, tożsamość i tradycję. To są najważniejsze filary, na których opiera się każdy nasz program i to się na pewno nie zmieni" - zapewnił Fogiel.

autorzy: Marcin Jabłoński, Rafał Białkowski. Karol Kostrzewa
 

mar/