Prezydent Duda: niewykluczone, że Polska włączy się do walki z plagą głodu

2022-05-27 16:06 aktualizacja: 2022-05-27, 17:23
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Andrzej Lange
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Andrzej Lange
Niewykluczone, że Polska włączy się do walki z plagą głodu na świecie, jeśli eksport płodów rolnych z Ukrainy nie zostanie wznowiony - wynika z piątkowej wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy podczas gali konkursu AgroLiga 2021.

"Dzisiaj włączamy się prawdopodobnie do walki z plagą głodu na świecie. Być może, że państwa płody rolne, to co w tym roku zbierzecie państwo z pól, trafi do Afryki, do Ameryki Południowej, do wielu innych miejsc, gdzie będzie ratowało życie" - powiedział Duda podczas AgroLigi 2021.

"Wojna, która teraz toczy się za naszą granicą na Ukrainie może spowodować ogromny kryzys żywnościowy na świecie, to problem tego, że Ukraina na wielu rynkach stanowiła fundament importu zboża, oleju słonecznikowego, wielu innych produktów rolnych" - dodał prezydent.

Prezydent powiedział, że na razie nie wiadomo ile tegorocznych plonów uda się wyeksportować w świat z Ukrainy w związku z czym popyt na żywność będzie wzrastał.

Konkurs AgroLiga pozwala na prezentację dorobku rolnictwa i firm funkcjonujących w tym obszarze z terenu poszczególnych województw. Laureatami wojewódzkimi są rolnicy i przedstawiciele agroprzedsiębiorstw, którzy wyróżniają się osiąganymi efektami technologicznymi i ekonomicznymi, rozwijają swoją działalność przy pomocy funduszy unijnych oraz wykazują zaangażowanie w życie lokalnej społeczności.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

an/