W Warszawie ruszyła akcja bezpłatnej sterylizacji, kastracji i czipowania zwierząt

2022-05-31 17:51 aktualizacja: 2022-05-31, 17:55
Czipowanie kota, Fot. PAP/Marcin Obara
Czipowanie kota, Fot. PAP/Marcin Obara
Po raz kolejny w stolicy ruszyła akcja kastracji i sterylizacji psów i kotów w mieście. Zabiegi dla czworonogów, których właściciele mieszkają w Warszawie, można będzie wykonać w jednej z 28 lecznic na terenie stolicy. Możliwe będzie także zaczipowanie zwierzęcia - poinformował we wtorek ratusz.

Stołeczny ratusz akcję bezpłatnej sterylizacji i kastracji prowadzi od 2012 roku. "W ciągu ostatnich 10 lat przeprowadzono dzięki niej ponad 19 tys. zabiegów. W tym roku zabiegi będzie można wykonać w jednej z 28 lecznic, bez względu na dzielnicę zamieszkania" - przekazał stołeczny ratusz. Pełna lista placówek dostępna jest na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Akcja prowadzona będzie do końca roku lub do wyczerpania środków finansowych. W tym roku miasto przeznaczy na ten cel 600 tys. zł.

Miasto pokryje koszt wizyty kwalifikującej, wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji pod narkozą infuzyjną, opiekę do czasu wybudzenia z narkozy (w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku) oraz dalszą opiekę pooperacyjną, w tym wizyty kontrolne obejmujące w razie konieczności badanie kliniczne i kontrolę rany pooperacyjnej, podanie antybiotyku, podanie leku przeciwbólowego oraz zdjęcie szwów.

Aby na koszt miasta wysterylizować lub wykastrować zwierzaka, trzeba posiadać ważne uprawienia (e-hologram) na "Karcie Warszawiaka", mieć przy sobie dowód tożsamości oraz dokument potwierdzający prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota), wypełnić w dwóch egzemplarzach wniosek o wykonanie zabiegu sterylizacji/kastracji (dostępne w lecznicach), zwierzak musi mieć ukończone pół roku, należy też go wcześniej zaczipować.

W ramach akcji będzie można także za darmo oznakować elektronicznie swojego psa lub kota. Warunkiem skorzystania z możliwości czipowania jest: wypełnienie w dwóch egzemplarzach wniosku o wykonanie zabiegu (formularze dostępne lecznicach), okazanie dowodu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota), ukończenie przez zwierzę 12 tygodnia życia.

W obu przypadkach wymagane jest także, aby psy posiadały aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jednocześnie ratusz przypomina, że wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie o obowiązku szczepienia również kotów w związku z wystąpieniem wścieklizny na terenie Mazowsza.

Darmowo zaczipować psa można także podczas cyklicznych wydarzeń organizowanych przez warszawskie Schronisko na Paluchu w wybranych lokalizacjach stolicy. "Jak dotąd, od 2007 r. w ramach akcji prowadzonej przez miasto, elektronicznemu znakowaniu poddano niemal 110 tys. psów i kotów" - przekazał stołeczny ratusz.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

TEMATY: