Konferencja w Rzymie: Polska i Włochy wobec kryzysów i wyzwań w sektorze ochrony zdrowia

2022-06-07 12:00 aktualizacja: 2022-06-07, 13:02
Fot. Twitter Ministerstwo Edukacji i Nauki
Fot. Twitter Ministerstwo Edukacji i Nauki
„Polska i Włochy wobec kryzysów i wyzwań w sektorze ochrony zdrowia – praktyka i doświadczenia” - to tytuł konferencji zorganizowanej we wtorek w ambasadzie RP w Rzymie. Gośćmi wydarzenia byli minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Konferencję zorganizowała ambasada RP we Włoszech i powołana w 2020 roku fundacja Instytut Rozwoju Spraw Społecznych z Warszawy.

Celem spotkania, jak przekazała PAP placówka dyplomatyczna w Wiecznym Mieście, jest stworzenie polsko-włoskiego forum debaty i wymiany dobrych praktyk, doświadczeń, a także rekomendacji dla instytucji publicznych w zakresie wyzwań stojących przed sektorem ochrony zdrowia.

Panele tematyczne

Zorganizowano panele tematyczne służące prezentacji państwowych instrumentów wsparcia systemu ochrony zdrowia, zacieśnieniu bilateralnej współpracy gospodarczej i naukowej, wspieraniu rozwoju innowacji w ramach relacji między obu krajami.

Do polskiej placówki w rzymskiej dzielnicy Parioli przybyli przedstawiciele polskich i włoskich instytucji publicznych, organizacji z sektora ochrony zdrowia, parlamentarzyści, naukowcy i eksperci medyczni, reprezentanci branży farmaceutycznej, delegacja włoskiego Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych. Obecny był profesor Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. rozwoju sektora biotechnologii i niezależności Polski w zakresie produktów krwiopochodnych.

Przybyli też między innymi: prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Krzysztof Kopeć i prezes Prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, kierownik Zakładu Farmakoekonomiki oraz Zespołu ds. Kontroli Zakażeń Szpitalnych w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie profesor Marcin Czech, profesor Adam Maciejczyk - przewodniczący Krajowej Rady ds. Onkologii i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, profesor Tomasz Hryniewiecki - przewodniczący Krajowej Rady ds. Kardiologii, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, doktor Marek Migdał - dyrektor Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, profesor Federica Wolf z Międzynarodowego Uniwersytetu Medycznego w Rzymie, kierownik kliniki pediatrii rzymskiego szpitala Bambino Gesu profesor Paolo Rossi.

Niedzielski: ostatnie lata przyniosły przyspieszenie rozwoju opieki medycznej

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział podczas konferencji: "Ostatnie dwa lata nauczyły nas tego, że trzeba żyć w kryzysie". Przywołał pierwsze uderzenie pandemii Covid-19 we włoskiej Lombardii na początku 2020 roku. "To były rzeczy, na które nie byliśmy przygotowani" - mówił.

Podkreślił, że po kryzysie pandemii pojawił się następny, związany z rosyjską agresją na Ukrainę. Przypomniał, że polską granice przekroczyło 3,5 mln uchodźców.

Minister odnotował, że dwa ostatnie lata przyniosły przyspieszenie rozwoju opieki medycznej. Wskazał też na przyspieszenie technologiczne, w tym zwłaszcza systemu teleopieki. "Ten rozwój technologii musi być podtrzymywany" - oświadczył.

Czarnek: wszystko, co robimy jest dla pacjenta

Minister Przemysław Czarnek w swym wystąpieniu położył nacisk na znaczenie powstania Agencji Badań Medycznych. Jak dodał, "wszystko, co robimy jest dla pacjenta".

Szef resortu edukacji i nauki zaprosił uczestników rzymskiego spotkania na konferencję na temat nowych terapii technologicznych, która odbędzie się w grudniu.

W programie wizyty Adama Niedzielskiego w Rzymie jest też spotkanie z włoskim ministrem zdrowia Roberto Speranzą.

Porozumienie o współpracy

W poniedziałek podczas wizyty w stolicy Włoch minister Przemysław Czarnek rozmawiał o rozwoju współpracy akademickiej w dziedzinie medycyny z władzami Uniwersytetu La Sapienza, jednej z największych na świecie uczelni pod względem liczby studentów. W obecności szefa MEiN Katolicki Uniwersytet Lubelski podpisał porozumienie o współpracy m.in. z tą instytucją , a także z Polikliniką Gemelli.

"Współpraca naukowo-badawcza z Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem La Sapienza w Rzymie jest gwarantem wysokiego poziomu studiów medycznych na KUL, które rozpoczną się w najbliższym czasie" – oświadczył rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski.

Spotkanie z szefem resortu oświaty Patrizio Bianchim

Minister Czarnek spotkał się we wtorek z włoskim ministrem oświaty Patrizio Bianchim. Główne tematy ich rozmowy to współpraca uniwersytetów oraz edukacja uchodźców z Ukrainy w systemie szkolnictwa obu krajów - podała polska ambasada we Włoszech.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

mj/