Gastronomia i handel zapłacą do 60 tys. euro kary za wyrzucanie żywności. W tym kraju chcą skończyć z marnowaniem jedzenia

2022-06-07 18:21 aktualizacja: 2022-06-07, 18:32
Rząd Hiszpanii chce skończyć z wyrzucaniem żywności Fot. Marta Perez/PAP/EPA
Rząd Hiszpanii chce skończyć z wyrzucaniem żywności Fot. Marta Perez/PAP/EPA
Działające na terenie Hiszpanii sieci handlowe oraz lokale gastronomiczne będą mogły zostać ukarane mandatem w wysokości do 60 tys. euro za wyrzucanie żywności - wynika z przepisów zatwierdzonych we wtorek przez rząd Pedro Sancheza.

Przyjęty przez Radę Ministrów dekret przewiduje sankcje od 2001 do 60 000 euro za brak informacji dla potencjalnych konsumentów o możliwości odbioru przez nich w placówce handlowej lub restauracji posiłków, które z powodu braku nabywców przeznaczone zostały do wyrzucenia.

To pionierskie prawo jest narzędziem, które służy powstrzymaniu zjawiska niedoborów w łańcuchu dostaw żywności” - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Madrycie minister rolnictwa Hiszpanii Luis Planas. Szef resortu sprecyzował, że nowe prawo nie służy karaniu, ale “powstrzymaniu procederu marnowania żywności w obliczu zjawiska głodu na świecie”.

Na mocy nowych przepisów placówki handlu i gastronomii w Hiszpanii będą zobowiązane pod koniec godzin funkcjonowania informować konsumentów o możliwości bezpłatnego odbioru żywności, której nie udało się sprzedać.

Z szacunków resortu rolnictwa Hiszpanii wynika, że co roku każdy obywatel tego 47-milionowego kraju wyrzuca na śmietnik średnio 31 kg żywności.

Marcin Zatyka 

mar/