Prezydent Zełenski: powinniśmy być członkiem Inicjatywy Trójmorza

2022-06-20 12:59 aktualizacja: 2022-06-21, 07:41
Fot. Kancelaria Prezydenta/ Twitter
Fot. Kancelaria Prezydenta/ Twitter
Ukraina powinna być członkiem Inicjatywy Trójmorza - powiedział prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski podczas poniedziałkowego szczytu tego formatu w Rydze. Szef ukraińskiego państwa połączył się online z uczestnikami spotkania. Rozmawiał też z prezydentem Dudą.

W poniedziałek w Rydze odbywa się szczyt Inicjatywy Trójmorza - forum zrzeszającego 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą Inicjatywy jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Polskę reprezentuje prezydent Duda. 

Zełenski: kraje Trójmorza są naszym połączeniem z wolnym światem

"Powinniśmy być uczestnikiem Inicjatywy Trójmorza. Nie powinno być tak, że nasze państwo pozostało poza granicami tej inicjatywy. Znajdźmy format, w którym moglibyśmy do niej dołączyć" - apelował Zełenski. "Tylko z Ukrainą wszystkie nasze kraje mogą realizować cały swój potencjał" - przekonywał.

Opowiedział się za wzmocnieniem współpracy z krajami Trójmorza. "Każda dziedzina, jaką możemy wspólnie zajmować się w ramach tej inicjatywy, tak naprawdę dotyczy bezpieczeństwa" - ocenił.

Przede wszystkim - kontynuował - to logistyka. "Proszę spojrzeć na ukraińską sytuację obecnie: to właśnie kraje Trójmorza są naszym połączeniem z wolnym światem" - podkreślił Zełenski. Dostawy broni, paliwa, zielone korytarze dla eksportu ukraińskiej żywności, migracja ludzi to wszystko odbywa się na terytorium krajów należących do Trójmorza - zaznaczył.

"Kiedy przychodzi wróg, wszystko ma znaczenie: drogi, kolej, porty, system energetyczny, szybkość (odpraw) na granicach" - wymieniał prezydent Ukrainy.

Zaproponował rozwój współpracy w dziedzinie energetyki. Podkreślił, że Ukraina ma jedne z największych magazynów gazowych w regionie i rozległą sieć dostawczą. Wykorzystując moce interkonektorów i terminale LNG możemy zaspokoić potrzeby wszystkich krajów Trójmorza - dodał Zełenski.

Zapewnił, że jego kraj jest też gotowy do przyłączenia się do projektu Via Carpatia i integracji z europejską siecią kolejową, w tym poprzez linię Warszawa-Kijów. Zaproponował również współpracę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i digitalizacji.

Prezydent przedstawił też propozycję udziału w odbudowie Ukrainy po wojnie. "To będzie największy gospodarczy projekt naszego pokolenia" - podsumował.

"Potencjał Ukrainy jest potrzebny Trójmorzu. Jesteśmy gotowi, chcemy tego" - zapewnił Zełenski. Zachęcił kraje Trójmorza do zaangażowania Ukrainy w konkretne projekty infrastrukturalne.

Zełenski po rozmowie z prezydentem Dudą 

"Podziękowałem (prezydentowi Dudzie - PAP) za niezachwianą, ważną pomoc wojskową, jak również za wspieranie przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Skoordynowaliśmy stanowiska przed szczytem Inicjatywy Trójmorza" - napisał na Twitterze Zełenski po rozmowie z polskim prezydentem. 

Blinken: USA od początku wspierają Inicjatywę Trójmorza

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który z uczestnikami spotkania w Rydze połączył się online, podkreślił, że Inicjatywa Trójmorza to format, którego celem jest nie tylko rozwój infrastrukturalny i gospodarczy, ale także stworzenie silnego sojuszu, opartego na demokracji, praworządności, czy przejrzystości.

„Stany Zjednoczone zainwestowały w sukces tej inicjatywy od pierwszego dnia, bo wiemy, że porządek oparty na prawie międzynarodowym jest silniejszy i dzięki temu możemy stworzyć o wiele bardziej demokratyczną i silniejszą Europę Środkową” – powiedział szef dyplomacji USA.

Blinken mówił też o konieczności uniezależnienia się regionu Trójmorza od rosyjskiego gazu, co – jak zaznaczył – sprawi, że będziemy mniej podatni na działania Kremla, zaś Kreml nie będzie miał środków na prowadzenie wojny przeciwko Ukrainie.

Amerykański sekretarz stanu zwracał też uwagę na potrzebę rozwoju infrastruktury drogowej, kolejowej, czy lotnisk, co jest bardzo ważne z punktu widzenia NATO. „Dzięki temu mogliśmy wysłać pomoc humanitarną na Ukrainę, a 6 mln cywilów mogło się wydostać z Ukrainy. Większość z nich znalazła schronienie w waszych krajach, za co bardzo dziękuję” – powiedział Blinken do uczestników szczytu w Rydze.

„Rosja blokuje eksport zboża z Ukrainy i ta sama infrastruktura jest istotna, aby wydostać stamtąd żywność” – dodał.

Blinken mówił, że cała administracja USA wspiera kraje Trójmorza, by zwiększyć dobrobyt w Europie Środkowej i Wschodniej, by Europa była demokratyczna, zjednoczona i wolna. „Musimy zwiększyć odporność krajów na wschodniej flance NATO” – dodał.

Z Rygi Aleksandra Rebelińska, Natalia Dziurdzińska (PAP)

mmi/