PK: akt oskarżenia przeciwko grupie powiązanej ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców

2022-06-21 07:01 aktualizacja: 2022-06-21, 14:12
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Małopolski wydział Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Adrianowi G. i jedenastu innym osobom wchodzącym w skład grupy przestępczej powiązanej ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Akt oskarżenia przeciwko Adrianowi G. i jedenastu innym osobom został skierowany do Sądu Okręgowego w Krakowie przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. "Prokurator zarzucił oskarżonym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przemyt znacznych ilości narkotyków oraz wprowadzenie do obrotu znacznych ilości narkotyków" - podał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Według ustaleń śledczych grupa Adriana G. działała w od 2017 do 2021 roku. Miała zajmować się przemytem znacznych ilości narkotyków z Hiszpanii do Polski, w tym 192 kg marihuany, 18 kg kokainy oraz 1 kg haszyszu. Ich łączna wartość czarnorynkowa wynosiła ponad 486 tysięcy euro i 3,3 miliona złotych. Narkotyki te były następnie wyprowadzane do sprzedaży. "Członkowie grupy dokonywali następnie prania pieniędzy polegającego na dokonywaniu wymiany polskiej waluty na euro w postaci banknotów o jak największych nominałach. Pieniądze były wywożone z Polski celem nabywania kolejnych narkotyków" - przekazała PK.

"W toku śledztwa Adrian G. uciekł poza granice kraju. Przez ponad dwa lata ukrywał się przed organami ścigania posługując się dowodem osobistym na fikcyjne dane oraz paszportem na dane innej osoby. W tym okresie Adrian G. przebywał między innymi w Tajlandii, Hiszpanii oraz okazjonalnie w Polsce. Mimo prowadzonego postępowania nie tylko kontynuował rozpoczętą wraz z ojcem działalność przestępczą, a nawet ją rozbudował tworząc własną zorganizowaną grupę przestępczą, którą kierował spoza granic kraju" - podkreśliła PK.

Prokuratorzy przypomnieli, że Adrian G. został zatrzymany 26 kwietnia 2021 roku w Barcelonie, a następnie został wydany do Polski. "Sąd w Hiszpanii zastrzegł, iż z uwagi na posiadany przez niego na terenie Hiszpanii status rezydenta orzeczona w przyszłości ewentualnie kara będzie podlegała wykonaniu na terenie Hiszpanii" - zaznaczyła PK.

"Akt oskarżenia przeciwko 12 osobom jest kontynuacją wcześniej prowadzonego postępowania przeciwko ojcu Adriana G. - Marianowi G. Sprawa Mariana G. obecnie toczy się przed Sądem Okręgowym w Krakowie i dotyczy dokonania w latach 2017-2019 m.in. przemytu znacznych ilości narkotyków w postaci 98 kg marihuany, 18 kg kokainy z Hiszpanii, Czech i Słowacji do Polski. Łączna wartość narkotyków wynosiła 450 tysięcy euro i ponad 1,3 miliona złotych" - podała PK.

Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny może grozić do 20 lat więzienia.

Dział Prasowy PK zaznaczył, że w toku tego postępowania Marianowi G. zarzucono udział w procederze tzw. prania pieniędzy polegającego na nabywaniu wartościowych składników majątkowych na reprezentowane przez siebie spółki prawa handlowego w postaci m.in. miejsc garażowych w luksusowym apartamentowcu w centrum Krakowa oraz mercedesa 200 CLA o łącznej wartości ok. 319 tysięcy złotych. "Marian G. wykonywał te transakcje na rzecz Mariusza Z. i Magdaleny K. - osób kierujących zorganizowaną grupą przestępczą powiązaną ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców" - dodała PK.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

kgr/