W Częstochowie odbędzie się I Festiwal im. Piotra Machalicy

2022-06-21 23:17 aktualizacja: 2022-06-21, 23:37
Piotr Machalica. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Piotr Machalica. Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Trzy dni z teatrem, piosenką poetycką i fotografią - tak zapowiada się I Festiwal Im. Piotra Machalicy w Częstochowie. Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć m.in. spektakl „Serca na odwyku” w reżyserii Cezarego Żaka. Na wystawie fotografii w miejscowej Galerii Zwiastun zobaczymy unikatowe zdjęcia wybitnego polskiego aktora z różnych spektakli teatralnych.

Na inaugurację imprezy zaplanowano odsłonięcie ławeczki Piotra Machalicy w Alei Najświętszej Maryi Panny. Autorem rzeźby jest dr. hab. Zbigniew Stanuch. Mistrzem ceremonii będzie Jan Wołek. W wydarzeniu wezmą udział m.in. Nula Stankiewicz, Katarzyna Żak, Hanna Szleszyńska, Ewa Żmijewska, Shandrelica Casper, Cezary Żak, Janusz Strobel, Jerzy Bończak i Michał Piela.   

Wśród wydarzeń festiwalowych będzie można obejrzeć m.in. spektakl  „Serca na odwyku” w reżyserii Cezarego Żaka. Odbędzie się także projekcja spektaklu Teatru Telewizji '„Smutne miasteczko”. Na wystawie fotografii w miejscowej Galerii Zwiastun, będzie można zobaczyć zdjęcia Piotra Machalicy z różnych spektakli teatralnych. 

Fot. mas. pras.

Organizatorem głównym imprezy jest Fundacja im. Piotra Machalicy, współorganizatorami - Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Teatr Im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz Fundacja Złota Gwiazda.

Festiwal odbędzie się w dniach 1-3 lipca w Częstochowie

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny, będą obowiązywały wejściówki. Można je odbierać już od 24 czerwca w kasie MGS/OKF oraz w kasie Teatru Im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.  

Piotr Machalica urodził się 13 lutego 1955 r. w Pszczynie. W 1981 r. został absolwentem warszawskiej PWST. Przez ponad 20 lat był związany z Teatrem im. Zygmunta Huebnera w Warszawie, gdzie występował m.in. "Medei" wg Eurypidesa w reż. Huebnera, "Weselu" wg Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Nazara, "Trzech siostrach" wg Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej i "Królu Learze" wg Szekspira w reż. Piotra Cieplaka. W pamięci publiczności zachowały się także jego duety z Krystyną Jandą w spektaklach "Dwoje na huśtawce" wg Gibsona w reż. Andrzeja Wajdy i "Kotka na rozpalonym blaszanym dachu" wg Williamsa w reż. Andrzeja Rozhina.

W 2006 r. aktor został dyrektorem ds. artystycznych w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdzie także występował na scenie (chociażby w "Hamlecie" wg Szekspira w reż. Andre Huebnera-Ochodło) i reżyserował spektakle (w tym "Życie: Trzy wersje" wg Yasminy Rezy). Funkcję dyrektorską sprawował do 2018 r. Współpracował m.in. z Teatrem Polonia, Och-teatrem i Teatrem 6.piętro. Ponadto można go było oglądać w spektaklach Teatru Telewizji, m.in. "Elżbieta, królowa Anglii" i "Sokół Maltański" w reż. Laco Adamika.

Na ekranie zadebiutował w 1979 r. w serialu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". Wystąpił w kilkudziesięciu filmach i produkcjach telewizyjnych, m.in. w "Krótkim filmie o miłości" i "Dekalogu IX" Krzysztofa Kieślowskiego, "Zabij mnie glino"  i "Sztuce kochania" Jacka Bromskiego, "Bohaterze roku" Feliksa Falka, "Saunie" Filipa Bajona, "Dniu świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego. Prócz tego szeroka publiczność kojarzy go z serialami "Złotopolscy", "Egzamin z życia" i "Prosto w serce".

Piotr Machalica zasłynął też jako wykonawca piosenki aktorskiej. Śpiewał głównie piosenki Okudżawy, Brassensa, Wojciecha Młynarskiego i Jana Wołka. Wydał płyty: "Portret muzyczny: Brassens i Okudżawa", "Moje chmury płyną nisko", "Piaskownica" i "Mój ulubiony Młynarski".

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Doceniono go m.in. Nagrodą Wyspiańskiego (1991 r.) i odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" (1997 r.). W 2005 r. otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2011 r. - nagrodę Wielki Ukłon na Festiwalu Filmowym Quest Europe w Zielonej Górze.

Piotr Machalica zmarł w 2020 r., w wieku 65 lat.

(PAP), mat. pras.
gn/