Ukraińskie siły odparły Rosjan pod Lisiczańskiem [RELACJA NA ŻYWO]

2022-06-24 07:57 aktualizacja: 2022-06-25, 07:42
Fot. PAP/DSNS
Fot. PAP/DSNS
Ukraińskie siły odparły rosyjski szturm pod Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim - poinformował w piątek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

22:33 "W czwartek Ukraina uzyskała status kraju kandydującego do UE, wy też jesteście na tej drodze. Działajcie, pomożemy wam! Chwała Gruzji, chwała Ukrainie!" - powiedział w piątek prezydent Ukrainy  Wołodymyr Zełenski do uczestników antyrządowej demonstracji w Tbilisi - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

22:18 Rosyjska armia wykorzystuje przeciwko Siłom Zbrojnym Ukrainy do tysiąca pocisków na godzinę - poinformował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany w piątek przez portal RBK-Ukraina.

22:11 W ciągu trzech dni Ukraińcy zebrali pieniądze na zakup czterech bezzałogowców Bayraktar dla ukraińskiej armii - poinformowała w piątek fundacja działacza politycznego i showmana Serhija Prytuły.

 

Це будуть дійсно народні байрактари. Левова частка переказів - це пожертви розміром 2-5-6-10-20-100-200 гривень. Є і...

Posted by Сергій Притула on Thursday, June 23, 2022

21:50 Proces rosyjskiego żołnierza, który jest oskarżony o ostrzelanie z czołgu budynku mieszkalnego w Ukrainie 26 lutego, rozpoczął się w Czernihowie – poinformował w piątek portal Suspilne.

21:29 W wielkich bazach artyleryjskich na Białorusi rozpoczęto ładowanie uzbrojenia w celu wywiezienia go do Rosji – poinformowało w piątek Stowarzyszenie Kolejarzy Białorusi, według którego Rosja zamówiła 100 wagonów.

21:07 Pięciu cywilów zginęło, a czterech zostało rannych w piątek w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował wieczorem Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu.

20:41 Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley powiedział w piątek w rozmowie telefonicznej z dowódcą ukraińskich sił zbrojnych gen. Wałerijem Załużnym, że Ukraina powinna mieć taką samą siłę ognia jak Rosja - relacjonuje Reuters.

20:33 Rosyjskie tankowce, pływające pod liberyjską banderą i ubezpieczone przez indyjską firmę, dostarczają ropę do portów w UE mimo sankcji Unii i USA - podaje w piątek Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), medialne konsorcjum śledzące przestępczość zorganizowaną i korupcję.

20:05 Pomoc humanitarna nie zostanie dostarczona do Lisiczańska w obwodzie ługańskim, gdyż siły rosyjskie zniszczyły most na trasie do miasta – poinformował w piątek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj w ukraińskiej telewizji.

19:41 Postępy wojskowe, których dokonuje Rosja w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, okupione są niesamowicie wysokim kosztem i nie pomogą jej odnieść strategicznego zwycięstwa - oświadczył w piątek w Berlinie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że sankcje pogorszyły sytuację ekonomiczną około połowy Rosjan.

18:50 O „pewnych sukcesach taktycznych” sił rosyjskich na niektórych kierunkach poinformował w piątek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk, tłumacząc je znaczną przewagą przeciwnika w broni artyleryjskiej.

18:32 Jeszcze trzy miesiące temu w Wersalu – a potem w Brukseli – nikt nie dawał szans Ukrainie na otrzymanie statusu kandydata do UE - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jak stwierdził, doprowadziły do tego szeroko zakrojona akcja dyplomatyczna i rozmowy polityczne, przede wszystkim ze strony polskiej.

18:05 Lokalne władze w Rosji skarżą się na brak środków na pogrzeby swoich mieszkańców, którzy zginęli na wojnie z Ukrainą. Nawet w małych miejscowościach zakupuje się setki krzyży, wieńców i tabliczek – wynika z analizy zakupów z budżetu państwa, dokonanej przez niezależny kanał Możem Objasnit i opublikowanej w piątek na Telegramie.

 

17:54 Co najmniej jedna osoba zginęła, a cztery odniosły obrażenia na skutek rosyjskiego ostrzału w nocy z czwartku na piątek miasta Konstantynówka w obwodzie donieckim – poinformowała policja i władze obwodu donieckiego.

17:33 Co najmniej 3 tys. delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku agresji Rosji na Ukrainę m.in. z powodu wybuchów, które zaburzają system echolokacyjny tych ssaków – oznajmił w piątek przedstawiciel parku narodowego Tuzłowskie Laguny Iwan Rusiew.

17:27 Zajęto budynek rosyjskiego koncernu Rosatom w Kijowie o wartości 60 mln hrywien (ok. 9 mln złotych) - poinformowała w piątek ukraińska policja. Ukraińscy śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie finansowania wojennej agresji Rosji przeciwko Ukrainie - czytamy na stronie internetowej policji.

17:20 Władze Ukrainy po rozpoczęciu pełnowymiarowej agresji rosyjskiej przeciwko temu krajowi usunęły kilkadziesiąt pomników z czasów ZSRR. Tymczasem Rosjanie na okupowanych terytoriach Ukrainy stawiają pomniki Lenina - informuje w piątek ukraińska redakcja BBC.

17:14 Włochy znacznie zmniejszyły od zeszłego roku swoje uzależnienie od dostaw rosyjskiego gazu - poinformował w piątek po szczycie UE premier Mario Draghi. Na konferencji prasowej w Brukseli szef włoskiego rządu przekazał, że o ile w 2021 roku jego kraj 40 procent gazu importował z Rosji, teraz jest to 25 proc.

16:56 Rosja próbuje, ale nie jest w stanie namierzyć i zatrzymać napływu zachodniej broni na Ukrainę - ocenił niewymieniony z nazwiska urzędnik USA, zajmujący się obronnością, cytowany w piątek przez agencję Reutera.

16:41 Istnieje realne ryzyko, że w 2022 roku zostanie ogłoszonych wiele klęsk głodu, a rok 2023 może być nawet gorszy - ostrzegł w piątek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Dodał, że grozi nam bezprecedensowy kryzys na światową skalę, wywołany rosnącym niedoborem żywności.

16:33 Siły rosyjskie porywają na terenach okupowanych krewnych ukraińskich żołnierzy, w tym również dzieci - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Większość przypadków porwań notuje się na południu, w obwodach zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim.

16:17 Musimy być przygotowani na zakłócenia w dostawach rosyjskiego gazu i musimy upewnić się, że krajowe plany awaryjne są odpowiednie - powiedziała w piątek na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

15:55 Przywódcy krajów Bałkanów Zachodnich wyrazili niezadowolenie z powodu „bezprecedensowo szybkiego” przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do UE; uznali obecny szczyt unijny za „historyczny, ale w znaczeniu negatywnym” – pisze hiszpański dziennik „El Confidencial”.

15:36 Sukces w obwodzie charkowskim to klucz do pokonania rosyjskich sił na wschodzie Ukrainy; ten kierunek jest najważniejszy i jednocześnie najtrudniejszy w całej wojnie - ocenił były wiceszef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) generał Wiktor Jahun w rozmowie na antenie telewizji Ukraina 24.

15:02 Rosyjska agresja na Ukrainę powoduje wzrost cen energii, żywności i towarów - powiedział w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu szczytu unijnych przywódców.

14:47 Duchowni Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego działają jak Federalna Służba Bezpieczeństwa; w zrujnowanym Mariupolu gościła cerkiewna delegacja z Rosji i nakazała miejscowym kapłanom modlić się za okupantów - poinformował w czwartek doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

14:24 Ukraińcy też chcieli cieszyć się wolnością i tym wspaniałym latem, ale nie mogą, bo wydarzyło się coś najstraszniejszego - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwracając się w piątek do uczestników najważniejszego brytyjskiego festiwali muzycznego, Glastonbury.

14:00 Biełsat: w Rosji spadł samolot wojskowy.

13:30 Miejscowości w okolicach Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy są najgorętszymi odcinkami na linii frontu - oświadczył w piątek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk.

13:00 Unia Europejska musi udowodnić, że członkostwo Ukrainy w UE jest sprawą absolutnie priorytetową - stwierdził w piątek prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski. Mamy nadzieję, że Unia Europejska stanie na wysokości zadania - zaznaczył.

12:30 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zdemaskowała grupę związaną z rosyjskim wywiadem wojskowym, kierowaną przez ukraińskiego deputowanego Andrija Derkacza; celem tej struktury miało być wsparcie działań wroga podczas inwazji na Ukrainę - powiadomiła w piątek SBU.

12:00 Rosyjskie wojska przeprowadziły naloty na drogi i mosty wiodące do Lisiczańska; na skutek ataku most nie jest już dostępny dla samochodów ciężarowych, przejadą tamtędy tylko auta osobowe - zaalarmował w piątek na Facebooku szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Jak przekazał gubernator, natarcia dokonano przy pomocy śmigłowców. Hajdaj dołączył do wpisu zdjęcie i nagranie ukazujące zniszczenia infrastruktury drogowej. 

 

‼️росіяни нищать з вертольотів дороги та мости, що ведуть до Лисичанська орки нанесли авіаудари на під‘їзді до...

Posted by Сергій Гайдай on Friday, June 24, 2022

W czwartek regionalne władze i ukraiński sztab generalny potwierdziły doniesienia o opanowaniu przez siły wroga miejscowości Raj-Ołeksandriwka i Łoskutiwka, co przybliżyło rosyjskie wojska do okrążenia Lisiczańska. Niemniej, ukraińskie oddziały wciąż odpierają ataki przeciwnika na południowych obrzeżach miasta.

W piątek rano Hajdaj poinformował, że obrońcy Siewierodoniecka będą musieli się wycofać, by ograniczyć straty i zająć bardziej umocnione pozycje. Ostatnim punktem ukraińskiego oporu pozostawały tam dotychczas zakłady chemiczne Azot.

Zdobycie Siewierodoniecka i Lisiczańska - największych miast położonych w części obwodu ługańskiego kontrolowanej przez władze w Kijowie - pozostaje głównym celem inwazji Kremla na wschodzie Ukrainy. Siewierodonieck znajduje się obecnie pod ciągłym ostrzałem wroga i jest praktycznie całkowicie zniszczony - zburzono lub uszkodzono 90 proc. budynków.

11:27 Ukraina w przyszłości będzie członkiem UE – oświadczył w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski. Do rządu i Rady Najwyższej zaapelował o priorytetowe uchwalenie ustaw, dotyczących eurointegracji.

11:00 Ukraina: w okupowanym Chersoniu wybuchł kolejny samochód.

 

10:30 NEXTA: do biurowca w dzielnicy Kirovsky wleciało kilka koktajli Mołotowa. 

 10:00 Polski rząd planuje wybudować tymczasowe ośrodki dla 20 tys. osób poszkodowanych w wyniku rosyjskiej agresji, w tym dla 4 tys. w obwodzie kijowskim - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk podczas otwarcia miasteczka modułowego w Buczy pod Kijowem, przeznaczonego dla uchodźców wojennych.

9:30 Wojska ukraińskie muszą wycofać się z Siewierodoniecka, by ograniczyć straty i zająć bardziej umocnione pozycje – powiadomił szef administracji obwodowej Serhij Hajdaj w piątek rano.

„Nasi obrońcy z różnych formacji wojskowych dostali już rozkaz, by odchodzili na nowe bardziej umocnione i tam skutecznie walczyć i zadawać straty wrogowi” – powiedział Hajdaj w komentarzu dla telewizji, opublikowanym w piątek rano w Telegramie.

9:00 Przez cztery miesiące inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło ponad 1,5 tys. czołgów, ponad 3,6 tys. pojazdów opancerzonych, 759 systemów artylerii, 216 samolotów, 183 śmigłowce i 34 530 żołnierzy - ogłosił w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 24.06 орієнтовно склали / The total combat losses of the enemy from 24.02...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Thursday, June 23, 2022

 

8:30  Rosja. W pobliżu miasta Riazań rozbił się wojskowy samolot transportowy Ił-76. 

 

7:47 Biały Dom ogłosił w czwartek nowy, 13. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 450 mln dolarów. W nowym pakiecie znajdą się m.in. cztery kolejne wyrzutnie rakiet HIMARS, a także łodzie patrolowe i dziesiątki tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej. Nowa transza oznacza, że od 24 lutego USA przekazały lub przekażą Ukrainie broń o łącznej wartości 6,1 mld dolarów. "Stany Zjednoczone będą kontynuować wspieranie obrony Ukrainy i jej suwerenności i integralności terytorialnej. Odwaga i determinacja ukraińskich sił zbrojnych, nie mówiąc o obywatelach, nadal inspiruje świat i jesteśmy zobowiązani być z nimi podczas gdy walczą o swoją wolność" - powiedział podczas briefingu prasowego w Białym Domu rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Pytany o to, jak długo USA będą kontynuować pomoc Ukrainie w obliczu pogarszających się warunków ekonomicznych w Ameryce, Kirby stwierdził - powołując się na słowa prezydenta Bidena - że będzie to robić. Dodał też, że choć prezydent stara się wyważyć obie kwestie, od początku mówił, że wsparcie Ukrainy będzie wiązało się z kosztami.

Nie potrafił jednocześnie powiedzieć, jak długo może potrwać wojna. Zaznaczył jednak, że rosyjskie wojska, mimo stopniowych postępów, nadal borykają się z dużymi problemami, z logistyką, ze spójnością czy integracją działań poszczególnych jednostek.

Kirby zapowiedział również, że podczas nadchodzącego szczytu G7 w Niemczech ogłoszone zostaną kolejne sankcje przeciwko Rosji.

7:30  Wykorzystywanie przez Rosję do lotniczych misji bojowych emerytowanych pilotów, którzy podjęli pracę w prywatnej firmie wojskowej, Grupie Wagnera, świadczy, że brakuje jej załóg lotniczych do wsparcia inwazji - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.  7:00 Minionej doby siły ukraińskie wyeliminowały na południu kraju 44 rosyjskich żołnierzy, tymczasem w obwodzie chersońskim partyzanci wciąż utrudniają działania rosyjskich okupantów – podała w piątek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. 

6:30 Ukraina płaci wysoką cenę za powstrzymywanie rozprzestrzeniania się „rosyjskiej zmory” w Europie - powiedział w wywiadzie dla PAP ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko.