Prezydent Zełenski: Rosja to największa organizacja terrorystyczna na świecie

2022-06-27 22:01 aktualizacja: 2022-06-28, 07:07
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. AA/ABACA PAP
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. AA/ABACA PAP
Rosja stała się największą organizacją terrorystyczną na świecie - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ocenił, że rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku to jeden z "najbardziej zuchwałych" zamachów w historii Europy.

Poniedziałkowy ostrzał centrum handlowego w Krzemieńczuku to "jeden z najbardziej zuchwałych ataków w historii Europy - mówi na nagraniu Zełenski. - Spokojne miasto, zwykłe centrum handlowe, w środku kobiety, dzieci, zwyczajni cywile...".

W centrum handlowym było ok. tysiąca ludzi

Prezydent informuje, że przed ogłoszeniem alarmu przeciwlotniczego w centrum było około tysiąca ludzi. "Na szczęście, jak wiadomo na tę chwilę, wiele osób zdążyło wyjść. Zdążono ich wyprowadzić. Ale w środku jeszcze zostali ludzie: pracownicy i część klientów" - dodaje.

W jego ocenie zaatakować taki obiekt mogą tylko "całkowicie bezduszni terroryści, dla których nie ma miejsca na ziemi". Według Zełenskiego "to nie pomyłkowe trafienie rakietą, to skalkulowane rosyjskie uderzenie - właśnie w to centrum handlowe".

13 osób zginęło, trwa akcja ratunkowa

Według Ukrainskiej Prawdy, w ataku rakietowym zginęło 12 osób, zaś jedna ranna osoba zmarła w szpitalu. 59 osób zostało rannych, z czego połowa jest w ciężkim stanie. Wpłynęło też 40 wniosków od krewnych, którzy poszukują swoich bliskich.

Rosjanie uderzyli dwoma rakietami w centrum handlowe w Krzemieńczuku, wiadomo o 13 zabitych i ponad 40 rannych.

Zełenski podkreśla jednak, że na razie nie jest możliwe podanie dokładnych danych, trwa akcja ratunkowa. Nie wiadomo, ile osób jest pod gruzami.

Wcześniej lokalne władze informowały o 10 zabitych i ponad 40 poszkodowanych osobach, z których ponad 20 zostało hospitalizowanych, a pozostałym udzielono pomocy medycznej na miejscu.

Prezydent zaapelował o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. "Państwo rosyjskie stało się największą organizacją terrorystyczną świata. To fakt. I ma być to prawny fakt. I każdy na świecie powinien wiedzieć, że kupowanie czy przewożenie rosyjskiej ropy, utrzymywanie powiązań z rosyjskimi bankami, płacenie podatków i ceł państwu rosyjskiemu to dawanie pieniędzy terrorystom" - powiedział prezydent w wieczornym nagraniu.

 

Російська держава стала найбільшою терористичною організацією світу. Це факт. І це має бути юридичний факт. І кожен у світі повинен знати, що купувати чи перевозити російську нафту, зберігати зв'язки з російськими банками, платити податки й мита російській державі – це давати гроші терористам.

Posted by Володимир Зеленський on Monday, June 27, 2022

 

Szef państwa szacuje, że dotychczas Rosja zastosowała przeciwko Ukrainie prawie 2800 różnych pocisków manewrujących. "Bomb lotniczych, pocisków artyleryjskich, które uderzają w nasze miasta, po prostu nie da się zliczyć. Są ich setki tysięcy w ciągu czterech miesięcy wojny. To nic innego niż terror" - podkreśla prezydent.

 

mj/