Dziewczynka zakrztusiła się podczas jedzenia, pomoc wezwał 10-letni brat

2022-07-07 10:28 aktualizacja: 2022-07-07, 13:53
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
10-letni chłopiec z Tarnowa (woj. małopolskie) szybko zareagował po tym, jak jego o dwa lata starsza siostra zakrztusiła się podczas jedzenia. Dziecko zadzwoniło pod numer alarmowy, dzięki czemu nastolatka otrzymała pomoc medyczną na czas.

Informację o tym, że 12-letnia dziewczynka zakrztusiła podczas jedzenia, "dziwnie się zachowuje" i nie można się z nią porozumieć, dyżurny CPR-u otrzymał we wtorek przed południem. Na miejsce od razu pojechał zespół ratownictwa medycznego i patrol tarnowskiej policji.

Kiedy medycy przyjechali do domu dzieci, dziewczynka była przytomna i oddychała. Podjęta została jednak decyzja o przewiezieniu jej do szpitala, żeby tam przeprowadzić kolejne badania - przekazała w czwartek małopolska policja.

"Patrol policji przeprowadził rozmowę z 10-letnim Szymonem, który opowiedział im, że kiedy siostra zaczęła się krztusić, wykręcił numer alarmowy 112, wykonywał polecenia dyżurującego ratownika i czekał na przybycie służ ratunkowych" - podała policja.

W międzyczasie do domu wróciła matka dzieci, która natychmiast pojechała do szpitala, gdzie trafiła jej córka. Policja podkreśliła, że cała sytuacja skończyła się szczęśliwie dzięki prawidłowemu zachowaniu chłopca. "Jego przytomność, opanowanie i prawidłowa reakcja pozwoliła na właściwe postępowanie w sytuacji kryzysowej, w jakiej się znalazł" - wskazały służby.(PAP)

kgr/