"Stosunki polsko-serbskie poprawne. Mamy inne zdania w sprawie sankcji wobec Rosji"

2022-07-12 21:15 aktualizacja: 2022-07-13, 10:30
Zbigniew Rau w Belgradzie, Fot. PAP/Rafał Guz
Zbigniew Rau w Belgradzie, Fot. PAP/Rafał Guz
Stosunki bilateralne między Polską i Serbią są dobre, poprawne; sytuacja wynikająca z rosyjskiej agresji na Ukrainę ujawniła różnice między nami, w sprawach sankcji na Rosję mamy inne zdanie - powiedział we wtorek w Belgradzie przewodniczący OBWE, szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Rau w poniedziałek rozpoczął kilkudniową wizytę w trzech krajach Bałkanów Zachodnich. We wtorek w stolicy Serbii Belgradzie spotkał się z prezydentem Aleksandarem Vucziciem, premier Aną Brnabić i ministrem spraw zagranicznych Nikolą Selakoviciem, a także z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

Po zakończeniu rozmów Rau powiedział dziennikarzom, że stosunki bilateralne między Polską i Serbią "są dobre, poprawne". "Mimo tego, że dzisiejsza sytuacja w Europie wynikająca z rosyjskiej agresji na Ukrainę ujawniła różnice zdań między nami i z tym się nie kryjemy, jest to zupełnie naturalne, każda ze stron zostaje przy swojej perspektywie postrzegania tego konfliktu" - powiedział minister.

"W sprawach dotyczących bezwzględnego obowiązywania prawa międzynarodowego, poszanowania suwerenności, integralności terytorialnej zgadzamy się całkowicie, w sprawach sankcji mamy inne zdanie" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Rau przypomniał też, że przyjechał do Serbii z prostym, ale też spodziewanym przesłaniem, że OBWE nadal będzie wspierać proces reform, które przeprowadza obecny serbski rząd w obszarze wymiaru sprawiedliwości, wolności mediów i wzmocnienia ochrony mniejszości etnicznych.

Serbskie władze poparły w marcu rezolucję ONZ potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę, jednak stanowczo sprzeciwiają się przyłączeniu do sankcji nałożonych na Kreml przez Unię Europejską.

Po spotkaniach z najważniejszymi politykami Serbii, Rau we wtorek wieczorem wyleciał do Bośni i Hercegowiny. W środę w Sarajewie szef polskiej dyplomacji będzie rozmawiał z członkami Kolegium Bośni i Hercegowiny – Szefikiem Dżaferoviciem, Żeljko Komsziciem i Miloradem Dodikiem, wiceministrem spraw zagranicznych Josipem Brkiciem oraz z przedstawicielami społeczności międzynarodowej i społeczeństwa obywatelskiego.

W piątek Rau ma odwiedzić trzeci kraj Bałkanów Zachodnich - Kosowo. W Prisztinie szef MSZ i przewodniczący OBWE spotka się z prezydent Vjosą Osmani, premierem Albinem Kurtim, marszałkiem Zgromadzenia Republiki Kosowa Glaukiem Konjufcą, minister spraw zagranicznych Doniką Gervallą, ministrem ds. wspólnot i powrotów Goranem Rakiciem, jak również z młodymi aktywistami społecznymi oraz dowództwem i przedstawicielami polskiego kontyngentu misji międzynarodowych sił pokojowych NATO w tym kraju (KFOR).

Z kolei czwartek, czyli między wizytami w Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie, delegacja pod przewodnictwem Raua uda się do Hagi, by wziąć udział w konferencji Accountability for Ukraine – Enhancing coordination of action to deliver justice, poświęconej zaangażowaniu społeczności międzynarodowej we wsparcie Ukrainy w wymierzaniu sprawiedliwości wobec sprawców zbrodni popełnianych w trakcie rosyjskiej agresji. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kw/

TEMATY: