Kolejny krok do rozszerzenia NATO. "To duże wzmocnienie naszego bezpieczeństwa"

2022-07-22 15:42 aktualizacja: 2022-07-23, 08:58
Andrzej Duda podpisuje ustawę Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek w Gdyni ustawy upoważniającej do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO, Fot. Jakub Szymczyk/KPRP
Andrzej Duda podpisuje ustawę Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek w Gdyni ustawy upoważniającej do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO, Fot. Jakub Szymczyk/KPRP
"Rosja spodziewała się, ze napad na Ukrainę spowoduje osłabienie NATO. Sojusz pokazał jedność od samego początku, wspiera Ukrainę moralnie i militarnie" - powiedział prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystego podpisania ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. I dodał: "Szwecja i Finlandia, to dwa potężne państwa basenu Morza Bałtyckiego. Ich przystąpienie do Sojuszu wyraźnie wzmacnia nasze bezpieczeństwo.

Uroczyste podpisanie nastąpiło w Porcie Wojennym w Gdyni, na fregacie ORP T. Kościuszko. Wcześniej, czyli w środę ustawy przyjął Senat, a Sejm uchwalił je 7 lipca. "Dziękuję Sejmowi i Senatowi za ekspresowe tempo uchwalenia ustawy o ratyfikacji wstąpienia Finlandii i Szwecji do NATO" - podkreślił prezydent.

Po ogłoszeniu ustaw i wejściu ich w życie prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego ws. akcesji nowych członków Sojuszu.

Duda zwrócił uwagę, że Finlandia i Szwecja przez wiele dziesięcioleci pozostawały państwami neutralnymi, a obywatele obu tych krajów uważali, że wskutek kontaktów bilateralnych m.in. z Rosją można zapewnić bezpieczeństwo w wystarczającym stopniu.

"Rosyjska agresja na Ukrainę, jej nagłość, gwałtowność i dramatyczne okrucieństwo pamiętane ostatni raz przez świat z czasów II wojny światowej, zdecydowanie zmieniło to spojrzenie" - powiedział Duda. Władze Finlandii i Szwecji - dodał - jasno i wyraźnie zobaczyły, że zdecydowanie i praktycznie z dnia na dzień wzrastało poparcie ich społeczeństw dla wzmocnienie bezpieczeństwa poprzez przynależność do wspólnoty NATO. 

Duda podkreślił, że Szwecja i Finlandia, to dwa potężne państwa basenu Morza Bałtyckiego, co wyraźnie wzmacnia nasze bezpieczeństwo. 

"Przede wszystkim granica Sojuszu Północnoatlantyckiego i Rosji znacząco się zwiększa, o około 1,6 tys. kilometrów się wydłuża. Czy tego chciał Władimir Putin, czy to oznacza zwycięstwo Rosji? Można z całą pewnością powiedzieć, że Rosja spodziewała się, iż jej napaść na Ukrainę w istocie podzieli NATO" - mówił prezydent.

Jak podkreślił "stało się zupełnie odwrotnie" niż zakładała Rosja. "Sojusz pokazał jedność od samego początku, wspiera dziś Ukrainę, nie tylko moralnie, ale też militarnie. (...) Zamiast osłabienia NATO - okazało się, że NATO się wzmacnia" - wskazał. Dodał, że oba państwa dysponują potencjałem militarnym i "mają bardzo poważną tradycję i historię wojskowości, historię twardego oporu wobec Rosji, jak choćby Finlandia".

"Ale to także bardzo ważny dzień, wierzę w to, dla przyszłych pokoleń Polaków i tych, którzy w tej części Europy i świata będą żyli, będą budowali swoją doczesność i swoje szczęście" - powiedział prezydent.

Prezydent: To moment symboliczny, który będzie dla nas otwierał "nowy czas bezpieczeństwa i współpracy w naszym rejonie Europy i świata

Duda życzył jednocześnie Szwecji i Finlandii, by także wszystkie pozostałe kraje jak najszybciej ratyfikowały protokół o uprzystępnieniu ich do NATO. "I tego, żeby ta pełna obecność Sojuszu - włącznie ze wszystkimi gwarancjami bezpieczeństwa, jakie daje NATO poprzez art. 5 - stała się dla Szwecji i Finlandii faktem i umożliwiły im tym samym pełną współpracę i budowanie systemu bezpieczeństwa w Europie i na świecie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział. I zaznaczył: "Bardzo liczę, że we wszystkich krajach Sojuszu takie procesy, jaki dziś kończy się u nas, nastąpią jak najszybciej. Liczę, że współpraca z Finlandią i Szwecją, która jest bałtycką potęgą morską, będzie dla nas mobilizacją do wzmocnienia potencjału naszej Marynarki Wojennej". 

"Wierzę w to, że dzięki temu wolny świat zwycięży, a w efekcie zwycięży także i Ukraina, obroni się przed Rosją i że będziemy mogli w spokoju i pokoju dalej się rozwijać i żyć" - dodał. 

Droga Szwecji i Finlandii do NATO

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, Szwecja i Finlandia w połowie maja złożyły formalny wniosek o przyjęcie ich w skład NATO. Na początku lipca ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Szwecja i Finlandia mają obecnie status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO trwa proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych.

Aby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę. W Polsce taka zgoda na ratyfikację w formie ustawy uchwalana jest w Sejmie zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu, a potem do prezydenta. Po jej podpisaniu przez głowę państwa i wejściu w życie, prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Piotr Mirowicz, Marcin Jabłoński

kw/