Ukraińcy: bardzo duże ruchy rosyjskich wojsk na południu [RELACJA NA ŻYWO]

2022-07-23 08:51 aktualizacja: 2022-07-28, 06:37
Fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT (zdjęcie ilustracyjne)
Obserwowane są bardzo duże ruchy rosyjskich wojsk na kierunku chersońskim na południu Ukrainy; Rosja ściąga tam maksymalne siły - powiedział w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow. "Wróg ściąga maksymalną liczbę (sił)... Na kierunku chersońskim zaczął się bardzo silny ruch ich wojsk, ściągają dodatkowe siły" - podkreślił Daniłow

06:30 Biuro Prezydenta #Ukrainy pokazało, jak obwód wołyński przygotowuje się do ewentualnego ataku z terytorium Białorusi - informuje Biełsat.

00:12 Rosyjska armia zajęła drugą co do wielkości ukraińską elektrownię - w Wuhłehirsku na wschodzie kraju - poinformował w środę wieczorem Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy, w wywiadzie zamieszczonym na kanale YouTube.

23:00 Premier Mateusz Morawiecki: Polska i Hiszpania piszą najnowszą historię kontynentu; robimy wszystko, by Ukraina utrzymała swoją suwerenność, integralność terytorialną i swoją niepodległość – powiedział szef rządu po zakończeniu polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych.

22:42 ITF wezwała prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do zwolnienia ukraińskich marynarzy ze służby wojskowej. Według szacunków branży, obywatele Ukrainy stanowią 4 proc. z 1,89 mln marynarzy pracujących na całym świecie.

22:10 Znalezienie wystarczającej liczby marynarzy chętnych do pływania statkami, które utknęły w ukraińskich portach może być poważną przeszkodą we wznowieniu eksportu zboża z Ukrainy drogą morską - pisze w środę Reuters. Przedstawiciele branży obawiają się o bezpieczeństwo swoich pracowników.

21:40 Będziemy wyzwalać nasze terytorium wszystkimi dostępnymi instrumentami, dopóki nie dojdziemy do prawowitych granic Ukrainy - zapowiedział prezydent tego państwa Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w środę wieczorem nagraniu.

 

21:00 W najbliższych dniach będę rozmawiał z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem po raz pierwszy od początku inwazji Rosji na Ukrainę - powiedział w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że wśród tematów będzie m.in. uwolnienie przetrzymywanych przez Rosję obywateli USA oraz porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża.

20:30 Rząd Niemiec zatwierdził sprzedaż Ukrainie 100 samobieżnych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000 - poinformował w środę portal tygodnika "Der Spiegel". Firma KMW potwierdziła, że niezwłocznie ma rozpocząć się produkcja pierwszych maszyn bojowych, ale nie wiadomo, kiedy trafią na Ukrainę. Zamówienie jest warte 1,7 mld euro.

20:00 Ruch oporu w okupowanym przez Rosjan Chersoniu na południu Ukrainy wysadził w powietrze samochód z kolaborantami - pisze w środę agencja Ukrinform, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy.

Według wywiadu wojskowego za eksplozją stoi ukraiński ruch oporu w obwodzie chersońskim.

19:30 Obserwowane są bardzo duże ruchy rosyjskich wojsk na kierunku chersońskim na południu Ukrainy; Rosja ściąga tam maksymalne siły - powiedział w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

"Wróg ściąga maksymalną liczbę (sił)... Na kierunku chersońskim zaczął się bardzo silny ruch ich wojsk, ściągają dodatkowe siły" - podkreślił Daniłow, cytowany przez portal NV.ua.

"Nasze wojska będą robić wszystko, co od nich zależy, by dostosować się do terminów, które wyznaczył prezydent (Wołodymyr Zełenski). Chcę powiedzieć, że w każdym wypadku zwycięstwo będzie po naszej stronie" - dodał.Daniłow odniósł się w ten sposób do wypowiedzi amerykańskiego kongresmena Adama Smitha, który stwierdził, iż prezydent Ukrainy jest zdania, że najbliższe 3-6 tygodni będą kluczowe dla wyniku wojny. Sekretarz RBNiO zaznaczył, że byłby bardziej ostrożny w sprawie terminów ukraińskiej kontrofensywy i chciałby, aby do tego doszło dużo szybciej - pisze NV.ua.

19:00 Rosja definitywnie straciła inicjatywę w walce o Donbas na wschodzie Ukrainy - uważają przedstawiciele zachodnich władz, na których powołuje się w środę brytyjska stacja Sky News.

18:23 W Zaporożu (Ukraina) zdemontowano pomnik rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina - podał Biełsat.

18:21 Podczas wymiany jeńców ze stroną ukraińską Rosji najbardziej zależy na tzw. kadyrowcach, a najdłużej na wymianę czekają Buriaci i inni wojskowi z rosyjskiego Dalekiego Wschodu - powiedziała Radiu Swoboda Ołena Wysocka, ukraińska wiceminister sprawiedliwości.

"Szczególną uwagę Rosjanie i ich wojskowe dowództwo podczas wymiany poświęcają kadyrowcom. Oni są w pierwszej kolejności. To są imienne listy. Najdłużej czekają na wymianę na przykład tak zwane nieelitarne formacje - Buriacja albo jakiś Daleki Wschód" - przekazała wiceminister. Tzw. kadyrowcy to czeczeńscy bojownicy walczący w rosyjskiej armii. Według wiceminister Moskwa nie jest zainteresowana tym, by do domów wracały osoby, które walczyły dla jednostek separatystycznych tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. "Całkowicie jest to dla nich obojętne, co z nimi będzie w niewoli albo po wyjściu z niewoli" - podkreśliła Wysocka.

18:00 Premier Mateusz Morawiecki: Polska i Hiszpania piszą najnowszą historię kontynentu; robimy wszystko, by Ukraina utrzymała swoją suwerenność, integralność terytorialną i swoją niepodległość – powiedział szef rządu po zakończeniu polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych.

17:30 Wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko odwiedził w środę granicę z Białorusią w obwodzie wołyńskim, gdzie - jak poinformował - zbudowano ogrodzenie i zainstalowano kamery, w tym termowizyjne.

 

17:00 Badamy okoliczności wizyty w 2021 roku na anektowanym przez Rosję Krymie obecnej szefowej belgijskiej dyplomacji Hadji Lahbib - poinformował w środę rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Jak dodał, wówczas obecna minister była dziennikarką.

"MSZ Ukrainy prowadzi dialog ze stroną belgijską w tej sprawie poprzez kanały dyplomatyczne, by ustalić wszystkie okoliczności wyjazdu i podjąć decyzję w sprawie dalszych dwustronnych kontaktów" - napisał na Facebooku rzecznik.

16:42 W okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, przestano wydawać pomoc humanitarną, by zmusić mieszkańców do rozbierania gruzów - podała lojalna wobec władz w Kijowie mariupolska rada miejska.

"Okupanci przestali wydawać pomoc humanitarną w Mariupolu. To kolejne znęcanie się nad mieszkańcami, żeby zmusić ich do poniżających, a czasami też niebezpiecznych prac przy rozbiorze gruzów i rozminowywaniu miasta" - czytamy. Jak dodano, produkty spożywcze mogą teraz otrzymywać tylko dzieci. "I to pod warunkiem, że pomoc humanitarna będzie. A zdajemy sobie sprawę, że oznacza to, iż czekać będzie można miesiącami. Tak wygląda +opieka+ okupantów" - napisano w komunikatorze Telegram. 

16:09 Rosja zamierza wykorzystać wielkie wrześniowe manewry Wostok na wschodzie kraju, by przeprowadzić tajną mobilizację na wojnę z Ukrainą, a także podnieść poziom gotowości bojowej i uzupełnić straty poniesione na polu walki - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Samuś w rozmowie z portalem TSN.

"Możliwe, że na te ćwiczenia zostanie wezwanych kilka tysięcy rezerwistów, którzy po przeszkoleniu udadzą się na front. Wydaje się prawdopodobne, że rosyjska armia będzie realizować (podczas manewrów) zadania określone na podstawie doświadczeń wyniesionych z Ukrainy" - przewiduje Samuś. Ekspert podkreślił, że jednostki ze Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji, gdzie odbędą się ćwiczenia, zostały mocno przetrzebione podczas inwazji na Ukrainę i mogą mieć trudność ze skompletowaniem stanów osobowych na potrzeby szkoleń.

16:00 Denis Puszylin, szef tzw. DRL, odwiedził białoruski Brześć. Na swoim Telegramie napisał, że nadszedł czas, aby ponownie wyzwolić „rosyjskie miasta założone przez naród rosyjski” - podał  Biełsat.

 

 15:36 Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow pokazał mapę z lat 80., z której korzystali rosyjscy wojskowi podczas działań zbrojnych na Ukrainie. "+Technologie+ raszystów robią wrażenie" - ironizował.

14:31 Zgodnie z postanowieniami porozumienia w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża, zawartego 22 lipca w Stambule, w środę wznowiono funkcjonowanie ukraińskich portów nad Morzem Czarnym - Odessy, Czarnomorska i Piwdennego - oświadczyła na Facebooku marynarka wojenna Ukrainy.

 

У Чорному морі відновлено роботу українських портів У зв’язку з підписанням угоди про розблокування українських портів...

Posted by ВМС ЗС України on Wednesday, July 27, 2022

 

14:08 W Rosji wydano specjalny poradnik dla kolaborantów i zwolenników „ruskiego miru” na Ukrainie - poinformował w środę Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR). Broszura ma 14 stron i nosi tytuł: "Poradnik dla obywateli Ukrainy dotyczący organizacji sprzeciwu wobec marionetkowego rządu w Kijowie”. Licząca 14 stron broszura zawiera szczegółowe porady dotyczące sabotażu pracy organów państwowych w praktycznie wszystkich dziedzinach. HUR opublikował jej obszerne fragmenty w Telegramie.

 

13:24 Tak teraz żyją mieszkańcy Mariupola. Zrujnowane przez Rosjan miasto praktycznie nie nadaje się do życia. Mieszkańcy są zmuszeni obozować pod gołym niebem - informuje Biełsat.

13:21 Pojawiają się kolejne zdjęcia z ataku na Bachmut w obwodzie donieckim Rosjanie uderzyli w hotel: są zabici i ranni.

13:06 Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy poparła w środę wniesioną przez prezydenta kandydaturę Andrija Kostina na stanowisko prokuratora generalnego – powiadomił portal Hromadske, powołując się na parlamentarzystę Jarosława Żełezniaka.

11:35 Minister spraw zagranicznych Słowenii Tanja Fajon przybyła w środę z oficjalną wizytą do Kijowa i odwiedziła zniszczony przez siły rosyjskie Irpień. Na Twitterze oświadczyła, że celem wizyty jest okazanie wsparcia Ukrainie i jej mieszkańcom.

11:30 Rosyjskie media niezależne ustaliły nazwiska 17 rosyjskich żołnierzy przetrzymywanych w kolonii karnej na terytorium okupowanego obwodu ługańskiego Ukrainy za odmowę udziału w wojnie – informuje telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

11:13 W zajętych przez rosyjskie wojska miastach Siewierodonieck, Lisiczańsk czy Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy brakuje podstawowych usług, takich jak wywóz śmieci, a okupanci nie są w stanie zorganizować nawet pochówku zmarłych - zaalarmował w środę lojalny wobec Kijowa szef władz regionalnych Serhij Hajdaj.

11:09 Rosyjskie pociski trafiły w hotel w Bachmucie w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy, są zabici i ranni – poinformował w środę szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Siły rosyjskie przeprowadziły też ataki rakietowe na Awdijiwkę i Toreck.

 

10:38 Sześć osób odniosło obrażenia w środę nad ranem w wyniku rosyjskiego ostrzału dzielnicy przemysłowej w Charkowie na wschodzie Ukrainy – podała agencja Ukrinform, cytując mera miasta Ihora Terechowa.

10:28 Do zorganizowanych przez Rosjan więzień i obozów filtracyjnych trafiło ponad 1,5 mln Ukraińców w tym tysiące dzieci; polskim służbom udało się zidentyfikować, gdzie są usytuowane - podał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

09:59 Ukraińskie siły zbrojne ponownie przeprowadziły precyzyjne ataki na most Antonowski na rzece Dniepr w pobliżu okupowanego przez Rosjan Chersonia - oznajmiła w środę rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk, cytowana przez agencję UNIAN.

09:55 Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wróg stracił już 40 070 żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - oznajmił w środę ukraiński sztab generalny.

 

Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 27.07 орієнтовно склали / The total combat losses of the enemy from 24.02...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Tuesday, July 26, 2022

 

09:19 Najemnicy z prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej, znanej jako grupa Wagnera, poczynili taktyczne postępy w okolicach Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej i pobliskiej wsi Nowołuhańske w Donbasie na wschodzie Ukrainy – podało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

09:16 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę wniósł do Rady Najwyższej (parlamentu) projekt dotyczący nominowania na stanowisko prokuratora generalnego Andrija Kostina, prawnika z prezydenckiej partii Sługa Narodu. Dzień wcześniej o obsadzenie tego wakatu zaapelowały władze USA, podkreślając rolę prokuratora generalnego w walce z korupcją.

09:00 Ok. 10 mld zł, to szacowana wartość prywatnych wydatków Polaków na pomoc dla uchodźców z Ukrainy w pierwszych miesiącach wojny - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodano, że wydatki publiczne to z kolei ok. 15,9 mld zł.

08:50 Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,058 mln osób – przekazała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 21,2 tys. osób.

08:26 Wiktoria Miszarina i Sardor Chakimow od początku wojny prowadzili kuchnię polową dla mieszkańców Czuhujewa w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy. 25 lipca zginęli pod gruzami domu kultury ostrzelanego przez rosyjskie wojska. Kobieta osierociła dwie córki, mężczyzna – czwórkę dzieci.

08:25  Tak dziś wygląda Mariupol:

08:22 Rosjanie zabili jedną osobę, a drugą zranili w obwodzie donieckim - informuje Українська правда.

08:19 Siły ukraińskie przeprowadziły cztery uderzenia na rosyjskie wojska w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy i odzyskały kontrolę nad wsiami Andrijiwka i Łozowe – podała w środę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

08:05 Kreml najprawdopodobniej planuje przeprowadzenie we wrześniu "referendów", by wcielić okupowane tereny Ukrainy do Rosji, ale do tego czasu rosyjskiemu wojsku raczej nie uda się zająć kolejnych znaczących obszarów w obwodzie donieckim – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:18 Siły rosyjskie przeprowadziły nieudany szturm na wschód od miasta Siewiersk w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował w środę rano sztab generalny armii ukraińskiej. Ponadto na południowy wschód od Bachmutu toczą się walki - dodano.

 

Оперативна інформація станом 06.00 27.07.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних Сил...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Tuesday, July 26, 2022

 

06:58 Rosyjskie wojsko zestrzeliło swój własny śmigłowiec szturmowy typu Ka-52, który omyłkowo zaatakował rosyjskie pozycje w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – podała w środę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

„W południe w okolicy wsi Ołhine trzy Ka-52, które zamierzały zaatakować nasze jednostki, wyrządziły szkody swoim własnym pozycjom. W rezultacie w drodze powrotnej zostały zaatakowane przez rosyjską obronę przeciwlotniczą” – napisano w komunikacie dowództwa.

Jeden ze śmigłowców został strącony, co dowództwo Południe ironicznie określiło jako „kolejny gest dobrej woli” ze strony najeźdźców. To odniesienie do wcześniejszych twierdzeń Rosji, że wycofała swoje wojska ze strategicznie położonej Wyspy Węży na Morzu Czarnym w akcie „dobrej woli”.

 

06:55 Jak najszybsze pełne embargo na ropę i gaz jest niezbędne do zatrzymania wojny na Ukrainie - powiedział PAP ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. W jego opinii nie ma już innych niż techniczne przeszkód do rozpoczęcia ekshumacji polskich ofiar na terytorium Ukrainy.

06:50 Rosjanie zabili naszego księdza, gdy z krzyżem niesionym nad głową poszedł rozmawiać z nimi o pokoju. Potem dla zabawy kilkakrotnie przejechali jego ciało czołgiem – mówi PAP Olga, naoczny świadek wydarzeń, do których na początku marca doszło w podkijowskiej Jasnohorodce.

00:23 Ukraiński system przesyłu gazu jest w stanie w pełni zrekompensować ograniczenia dostaw rosyjskiego surowca rurociągiem Nord Stream 1 do Europy Zachodniej - powiedział we wtorek w Brukseli minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.

"Nawet w warunkach wojny, która została rozpętana przez Rosję bez prowokacji, Ukraina przestrzega własnych zobowiązań międzynarodowych, dotyczących transportu rosyjskiego gazu. Jednocześnie ukraiński GTS jest w stanie zapewnić tranzyt całego wolumenu gazu, który Rosja transportuje gazociągiem North Stream 1" - powiedział Hałuszczenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek, że od środy 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1, co będzie skutkowało ograniczeniem dostaw gazu do Europy Zachodniej do 20 procent maksymalnej przepustowości NS1.

Według Gazpromu wstrzymanie pracy turbiny spowodowane jest pracami konserwacyjnymi. Koncern nie podał, jak długo mają one potrwać.

21:55 Rosja wykorzystuje Gazprom i robi wszystko, by nadchodząca zima była dla Europejczyków jak najcięższa - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym we wtorek wieczorem nagraniu.

 

Сьогодні стало відомо, що Британія розширила санкційний список проти Росії. Додалися ще десятки людей і організацій. Це правильна тенденція, і я вдячний Британії за незмінну твердість у санкційних питаннях. Це приклад, який варто наслідувати й усім іншим у західному світі. Зокрема, сьогоднішні повідомлення про чергове спровоковане зростання газових цін на європейській біржі вище 2 тисяч доларів за тисячу кубів – це вже достатній привід, щоб розширити санкції проти Росії. Оскільки для всіх зрозуміло, що це свідомий ціновий терор Росії проти європейців. Використовуючи «Газпром», Москва робить усе, щоб ця зима стала для європейських країн найбільш жорсткою. На терор потрібно відповідати. Відповідати санкціями.

Posted by Володимир Зеленський on Tuesday, July 26, 2022

 

21:29 Ukraińskie siły odparły szturmy rosyjskiego wojska na kilku kierunkach - podaje we wtorek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Trwają walki z rosyjską grupą szturmową w okolicy miejscowości Pokrowske pod Bachmutem.

 

Оперативна інформація станом на 18.00 26.07.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Tuesday, July 26, 2022

 

20:41 W rosyjskim ostrzale domu kultury w Czuhujewie w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy zginęły trzy osoby; ciała dwóch z nich już wydobyto, zaś poszukiwania trzecich zwłok będą kontynuowane w środę - poinformowały we wtorek miejscowe służby ratunkowe.

19:46 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został we wtorek uhonorowany Nagrodą im. Winstona Churchilla za Przywództwo. Odznaczenie przyznał szefowi ukraińskiego państwa przez wideołącze brytyjski premier Boris Johnson.

 

19:28 Ukraina otrzymała od Niemiec kolejną ciężką broń do obrony przed rosyjską agresją. "Dostarczono obiecane wyrzutnie rakietowe typu Mars II oraz kolejne trzy samobieżne haubice 2000. Dotrzymujemy słowa" - poinformowała we wtorek minister obrony Christine Lambrecht, cytowana przez agencję dpa.

Przekazanie wyrzutni potwierdził na Twitterze Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 

18:42 Dwóch czołowych rosyjskich pilotów zginęło na wschodzie Ukrainy - podaje brytyjski "Daily Mail". Według portalu strona ukraińska ostrzelała konwój wojskowy z amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS.

41-letni podpułkownik Maksim Potiomin zginął w Doniecku na Ukrainie 8 lipca. W tym samym ataku najprawdopodobniej zginął również 54-letni pilot pułkownik Anatolij Stasiukiewicz. Ojciec Potiomina twierdzi, że mężczyzna zginął w ostrzale z systemu HIMARS - napisał w poniedziałek "Daily Mail". Wojskowi służyli w tej samej jednostce w Krymsku w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji.

16:15 We Lwowie uratowano kobietę, która swoim ciałem osłoniła 8-letniego syna podczas rosyjskiego ataku w obwodzie zaporoskim - informuje Pierwsze Stowarzyszenie Medyczne Lwowa. Matka chłopca jest sparaliżowana od pasa w dół.

"Osłoniła swoim ciałem syna, a sama została ciężko ranna odłamkiem w plecy. Teraz od pasa w dół 30-letnia Julia jest sparaliżowana" - czytamy we wpisie organizacji.

16:13 Lider chadeckiej partii CDU Friedrich Merz skrytykował niemiecki rząd za brak działań w sprawie programu Ringtausch zakładającego przekazywanie niemieckich czołgów państwom Europy Środkowej, w zamian za ich pomoc wojskową dla Ukrainy. Z kolei przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu zarzuca Polsce przesadne oczekiwania wobec tej wymiany.

Wymiana czołgów "utknęła w ślepym zaułku z powodu wahania kanclerza Olafa Scholza" - powiedział Merz w rozmowie opublikowanej w poniedziałek na portalu tygodnika "Der Spiegel". "Coraz bardziej narzuca się fatalne wrażenie, że niemiecki rząd chce tylko jak najdłużej grać na zwłokę, podczas gdy Ukraina dosłownie walczy o przetrwanie" - zaznaczył polityk CDU. "Powinno dać kanclerzowi do myślenia, że nawet Polska - jeden z naszych najważniejszych partnerów - teraz publicznie odwraca się od Niemiec i ostro krytykuje rząd federalny za jego bezczynność" - podkreślił.

15:12 Cała linia frontu od półtora tygodnia jest statyczna, to pierwsza oznaka tego, że wojna między Rosją a Ukrainą ma teraz charakter pozycyjny – powiedział doradca ministra spraw wewnętrznych Rostysław Smyrnow.

"Widzimy, że od półtora tygodnia linia frontu jest statyczna, od południa kraju aż po obwód charkowski. Co prawda, wróg podejmuje jakieś próby szturmu, ale są one nieudane. To znaczy, że linia frontu się nie zmienia. To pierwszy wskaźnik wojny pozycyjnej" - podkreślił urzędnik.

14:12 Brytyjski rząd dopisał we wtorek 42 osoby lub podmioty do listy objętych sankcjami za inwazję Rosji na Ukrainę. Restrykcje, w tym zakazy podróży i zamrożenie aktywów, objęły między innymi szereg gubernatorów rosyjskich regionów.

W ramach sankcji związanych z rosyjską agresją na Ukrainę restrykcjami objęto też kilka osób i firmę z Syrii za werbowanie w tym kraju bojowników i najemników do walki u boku rosyjskich żołnierzy przeciwko Ukrainie – wynika z listy opublikowanej przez brytyjskie władze.

13:39 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zdobyła dokumenty potwierdzające, że Federacja Rosyjska rozpoczęła aktywną fazę przygotowań do pseudoreferendum w sprawie aneksji okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji - poinformował we wtorek rzecznik SBU Artem Dehtiarenko.

Jak wynika z licznych informacji zebranych przez funkcjonariuszy SBU, wróg planuje wykorzystać prorosyjską organizację o nazwie "Republika Doniecka" do tego, by formalnie wystąpiła do Moskwy o przeprowadzenie referendum w sprawie przyłączenia części okupowanych terenów Ukrainy do Rosji - wyjaśniał Dehtiarenko w nagraniu wideo zamieszczonym we wtorek na kanale SBU w Telegramie.

13:33 Rosyjska armia na Ukrainie jest wyczerpana i pilnie potrzebuje przerwy operacyjnej; obecnie Kreml nie może kontynuować tej wojny, dlatego zaczął domagać się negocjacji z Kijowem - ocenił we wtorek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow w rozmowie z portalem TSN.

"Ostatnimi czasy rosyjscy lobbyści na całym świecie zaczęli przekonywać, że trzeba usiąść za stołem i negocjować (z Ukrainą). Dzieje się tak dlatego, że armia najeźdźcy wyczerpała swoje siły i nie posiada wartościowych rezerw. Obecnie wojska wroga muszą się przegrupować, by móc później wznowić natarcie. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że (po przerwie operacyjnej) nastąpią kolejne rosyjskie ataki" - przekonywał Żdanow.

12:54 Rosyjskie władze okupacyjne zamierzają zmienić nazwę ukraińskiego Mariupola na Żdanow – powiadomił we wtorek doradca mera Petro Andriuszczenko. Nazwę tę, na cześć pochodzącego z tej miejscowości bliskiego współpracownika Józefa Stalina, miasto nosiło w czasach sowieckich.

Według Andriuszczenki o takich planach miał poinformować jeden z kolaborantów, szef organizacji kombatanckiej żołnierzy walczących w Afganistanie.

12:12 Rosyjskie władze desperacko poszukują żołnierzy na wojnę z Ukrainą bez konieczności ogłaszania powszechnej mobilizacji; w tym celu Kreml m.in. rekrutuje więźniów z kolonii karnych i zachęca do służby obywateli krajów Azji Centralnej - poinformował we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

"(Rosyjskie dowództwo) otrzymało już pełną zgodę od władz w sprawie powoływania więźniów. (...) Administracja Moskwy formuje z kolei +pułk merowski+ (nadzorowany przez mera miasta Siergieja Sobianina - PAP), w skład którego wchodzą głównie ludzie z innych regionów kraju, a nawet z Uzbekistanu, Kirgistanu czy Tadżykistanu. Tym osobom proponuje się wysokie wynagrodzenie i możliwość otrzymania rosyjskiego obywatelstwa" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej HUR.

11:59 Siły rosyjskie używają na Ukrainie min z czujnikami ruchu – poinformował we wtorek szef saperów Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy. Najczęściej znajdowane przez saperów materiały wybuchowe to miny przeciwpiechotne, granaty oraz amunicja kasetowa.

Ratownicy często znajdują miny lądowe typu PFM-1, zwane czasami motylkowymi. Zawierają one płynny materiał wybuchowy i wybuchają przy nacisku.

Jak wyjaśnił Serhij Rewa, kierownik oddziału DSNS ds. organizacji prac saperskich, miny te mogą być rozmieszczane zdalnie i rozrzucone na dużym obszarze. „Są dość trudne do znalezienia, bo są zielone. Latem, w wysokiej trawie, trudno jest je wykryć” – mówił specjalista. Mają one plastikową obudowę, przez co nie zawsze znajdują je wykrywacze metalu.

11:46 Na zajętych obszarach południa Ukrainy okupanci próbują stworzyć wrażenie, że miejscowa ludność popiera przyłączenie do Rosji; trwa tam poszukiwanie kolaborantów przed zapowiadanym pseudoreferendum, mającym zalegalizować aneksję tych terenów - poinformował w poniedziałek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

W miastach Melitopol i Berdiańsk w obwodzie zaporoskim planowane są demonstracje poparcia dla "zjednoczenia" z Rosją, co ma przygotować grunt pod planowane nielegalne referendum. Uczestnicy tych manifestacji otrzymają wynagrodzenie i pomoc humanitarną w postaci żywności - podał serwis.

10:59 O sprowadzeniu na Ukrainę ciał kolejnych 25 poległych wojskowych powiadomiło we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych.

„Odbyło się kolejne przekazanie ciał: sprowadziliśmy 25 poległych obrońców” – powiadomił resort w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

10:40 Na Morzu Czarnym dyżurują dwie rosyjskie jednostki przenoszące rakiety manewrujące typu Kalibr – powiadomiła ukraińska marynarka wojenna we wtorek.

Ponadto na Morzu Azowskim Rosja utrzymuje do siedmiu okrętów i kutrów wojennych. Na Morzu Śródziemnym znajduje się pięć rosyjskich jednostek, przenoszących Kalibry, a także dwa krążowniki rakietowe.

10:39 Mieszkańcy wsi Zatoka w obwodzie odeskim na południu Ukrainy prowadzili spokojne życie, nie było tam żadnych wojsk ani baz, ale "rosyjscy terroryści po prostu chcieli sobie postrzelać" - napisał we wtorek na Instagramie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do porannych ataków wroga na miejscowości na wybrzeżu Morza Czarnego.

"(Oni) za wszystko odpowiedzą. Każdy z nich. Każdy 'wyzwoliciel', który rujnuje nasze życie" - zadeklarował Zełenski.

10:36 Rosja najpewniej postrzega pociski przeciwokrętowe Ukrainy jako kluczowe zagrożenie ograniczające skuteczność rosyjskiej Floty Czarnomorskiej; podkopały one ogólny plan inwazji, uniemożliwiając siłom rosyjskim desant na Odessę – ocenił we wtorek brytyjski resort obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej zamieszczonej na Twitterze ministerstwo podkreśliło, że w weekend rosyjskie rakiety uderzyły w infrastrukturę portu w Odessie. Władze Rosji twierdziły, że celem był ukraiński okręt i pociski przeciwokrętowe, ale nie ma żadnych oznak, że one rzeczywiście tam się znajdowały.

10:31 Zdobyliśmy próbkę wody, którą rosyjscy okupanci rozdają mieszkańcom Mariupola jako zdatną do picia; po analizie składu chemicznego tej wody stwierdzono w niej obecność pałeczek okrężnicy, wskazujących na zanieczyszczenie fekaliami - zaalarmował we wtorek lojalny wobec władz w Kijowie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"W transporcie z Zaporoża do Mariupola przekazaliśmy pustą wysterylizowaną butelkę, umieszczoną w torbie chłodzącej. Już następnego wieczora otrzymaliśmy w tej butelce wodę pobraną ze zbiornika na ulicy (w Mariupolu). Zdaniem okupantów jest to oczyszczona woda pitna, nadająca się do spożycia. Następnie woda została wysłana do analizy w stacji sanitarnej w Zaporożu" - napisał Andriuszczenko na Telegramie.

10:26 Trzej mężczyźni, którzy walczyli przeciwko Ukrainie w separatystycznych nielegalnych formacjach zbrojnych tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), zostali skazani na kary 15 lat pozbawienia wolności – poinformowała we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

„Sąd uznał za winnych zdrady stanu i negowania zbrojnej agresji Rosji przeciwko Ukrainie trzech kolejnych bojowników terrorystycznej organizacji +DRL+” – podała SBU na Telegramie.

09:10 Ostrzelanie portu w Odessie dzień po zawarciu przez Rosję umowy o eksporcie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne przypomina to, co widzieliśmy wcześniej w Syrii, gdzie rosyjskie wojska atakowały konwoje z pomocą humanitarną - zauważył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby, cytowany przez stację CNN.

W ocenie przedstawiciela amerykańskich władz działania Rosji są sprzeczne z piątkowym zobowiązaniem Moskwy, która zapewniała o swojej "dobrej wierze" i chęci odblokowania transportu zboża z Ukrainy.

"Mamy doniesienia, że (siły rosyjskie) zbliżyły się do niektórych ukraińskich terminali zbożowych, ale nie wiemy dokładnie, czy je uszkodziły. Będziemy to bardzo uważnie obserwować. Takie działania Kremla (wymierzone w bezpieczeństwo ludności cywilnej, w tym żywnościowe - PAP) widzieliśmy jednak już wcześniej. Można cofnąć się nawet do wojny w Syrii, gdzie rosyjskie wojska uderzały w transporty z pomocą humanitarną, przeznaczone dla miejscowej ludności i syryjskich uchodźców. To jest niestety zgodne z ich sposobem (prowadzenia walki). Miejmy nadzieję, że to się nie powtórzy i Rosja rzeczywiście będzie realizować swoje zobowiązania ze Stambułu" - powiedział Kirby.

08:13 Co najmniej trzy osoby zginęły, a osiem odniosło obrażenia w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – powiadomiły we wtorek władze regionalne.

07:52 Rosyjskie wojska wytracają siły na wschodzie Ukrainy w walkach o niewielkie, mało istotne obszary, a trwająca ofensywa Rosjan najpewniej wyhamuje, zanim będą oni w stanie zająć jakiekolwiek duże miasto w obwodzie donieckim – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Siły rosyjskie zajęły w poniedziałek niewielkie tereny na południe od Bachmutu w obwodzie donieckim, ale borykają się z tymi samymi ograniczeniami, które uniemożliwiły im szybkie zdobywanie obszarów w czasie operacji ofensywnych w sąsiednim obwodzie ługańskim – zaznacza amerykański think tank.

07:27 Rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowane ataki rakietowe na infrastrukturę portową w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy; ostrzelano też nadmorskie miejscowości w sąsiednim obwodzie odeskim - poinformowało we wtorek rano ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. Trwa ustalanie liczby ofiar i skali zniszczeń.

22:38 Ukraiński prezydent jest zdania, że Ukraina musi przeprowadzić kontrofensywę, by odzyskać okupowane ziemię w ciągu najbliższych 3-6 tygodni - powiedział portalowi Politico kongresmen Adam Smith, szef delegacji, która niedawno odwiedziła Kijów. Jak dodał, kongresmeni naciskają na administrację Joe Bidena, by dostarczyła Ukrainie broń dłuższego zasięgu.

22:02 Europa nie powinna myśleć o tym, jak oddać Rosji jakąś turbinę, a wzmacniać sankcje – powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy, wskazując, że Moskwa „prowadzi otwartą wojnę gazową przeciwko Europie”. Zełenski poinformował również o zmianach kadrowych w SBU i ukraińskiej armii.

 

Today we saw another gas threat to Europe. Even despite the concession regarding the Nord Stream turbine, Russia is not going to resume gas supplies to European countries, as it is contractually obligated to do. All this is done by Russia deliberately to make it as difficult as possible for Europeans to prepare for winter. And this is an overt gas war that Russia is waging against a united Europe - this is exactly how it should be perceived. And they don't care what will happen to the people, how they will suffer - from hunger due to the blocking of ports or from winter cold and poverty... Or from occupation. These are just different forms of terror. And that's why it is necessary to hit back. Do not think about the way to return some turbine, but strengthen sanctions. Do everything to limit Russian revenues not only from gas and oil, but also from any remaining exports. And sever trade ties with Russia as much as possible, because every such tie is Russia’s potential tool of putting pressure.

Posted by Володимир Зеленський on Monday, July 25, 2022

 

20:53 Na ukraiński front dotarły już pierwsze brytyjskie samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Stormer – powiadomiło dowództwo operacyjne Południe w poniedziałek wieczorem.

 

🇬🇧🇺🇦 Перші 6 ЗРК Stormer HVM прибули на фронт в Україну. Британські "невидимі" ЗРК Stormer HVM "бачать" ворожих штурмовиків на відстані до 18 км. Чому саме " невидимі", все через їх особливість наводити ракети на ціль у напівавтоматичному режимі, це робить британського ЗРК, в прямому сенсі того слова "невидимим" для бортових датчиків радіолокаційного опромінення, які стоять на ворожих вертольотах та літаках. Ми сильні 💪 Ми разом 🙌 Ми переможемо 🇺🇦

Posted by Оперативне командування "Південь"/Operational Command “South” on Monday, July 25, 2022

 

20:00 Pierwsze statki eksportujące ukraińskie zboże z portów Morza Czarnego mogą wypłynąć w ciągu kilku dni na mocy umowy uzgodnionej w piątek przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ - oświadczył w poniedziałek rzecznik ONZ Farhan Haq.

19:31 Wykładowca filozofii i historii z Barnaułu, stolicy Kraju Ałtajskiego w azjatyckiej części Rosji, jest pierwszą osobą ukaraną grzywną za wstawianie emoji pod postami w internecie wymierzonymi w uzasadniającą inwazję Rosji na Ukrainę propagandę Kremla - poinformował w poniedziałek portal Meduza.

18:59 Polska i Litwa osiągnęły poziom relacji, przy którym ich prezydenci widują się wiele razy w roku i konsultują znaczną część swoich działań; Andrzej Duda i Gitanas Nauseda odegrali jedne z głównych ról w mobilizacji poparcia Zachodu dla Ukrainy - napisał szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

18:51 Prezydent Ukrainy zwolnił dotychczasowego dowódcę Sił Operacji Specjalnych generała Hryhorija Hałahana i powołał na jego miejsce Wiktora Chorenkę.

18:32 O „częściowym powodzeniu” pododdziałów rosyjskich w walkach w rejonie Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej w Switłodarsku powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej. Na innych odcinkach frontu przeciwnik ponosi straty – podano.

 

Оперативна інформація станом на 18.00 25.07.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Monday, July 25, 2022

 

17:09 Ukraina rozpocznie eksport zboża przez porty czarnomorskie – powiedział w poniedziałek Wołodymyr Zełenski. Jak zaznaczył, Kijów jest zdeterminowany, by korytarze zadziałały, wbrew dezinformacjom szerzonym przez stronę rosyjską.

16:17 Ukraińscy żołnierze z wojsk powietrznodesantowych zestrzelili rosyjski śmigłowiec Ka-52 Aligator – powiadomił portal Ukraińska Prawda.

Zestrzelenia dokonali żołnierze z 25. Samodzielnej Siczesławskiej Brygady Powietrznodesantowej przy pomocy przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Igła. Wojskowi powiadomili o tym na Facebooku. Szturmowe śmigłowce Ka-52, które mają być wizytówką rosyjskiego lotnictwa śmigłowcowego, były już niejednokrotnie zestrzeliwane w niebie nad Ukrainą. Cena takiej maszyny to ponad 16 mln dol. - podano w komunikacie na Facebooku.

 

Українське сафарі триває!!! Січеславські десантники влучним пострілом з ПЗРК " Ігла" "приземлили" ворожого Алігатора -...

Posted by 25 окрема повітрянодесантна Січеславська бригада on Monday, July 25, 2022

16:13 Podstawowe słownictwo potrzebne w codziennych sytuacjach znalazło się w publikacji "Językowe SOS" stworzonej dla uchodźców z Ukrainy przez Uniwersytet Szczeciński. Rozmówki przygotowano w czterech językach - poza polskim i ukraińskim także po angielsku i niemiecku.

"Zgodnie z zamierzeniem autorów 'Językowe SOS. Rozmówki ukraińsko-polsko-angielsko-niemieckie' mają stanowić językowy niezbędnik zawierający podstawowe słownictwo potrzebne w codziennych sytuacjach życiowych np. u lekarza, w aptece, w sklepie, w restauracji, na poczcie, w urzędzie, w środkach lokomocji, w mieście" - poinformowała w rzeczniczka Uniwersytetu Szczecińskiego Agnieszka Lizak. Jak wyjaśniła, sytuacja osób, które przybyły z Ukrainy, "jest zmienna", dlatego ukraińsko-polskie rozmówki zostały poszerzone o zwroty angielskie i niemieckie.

16:11 Powiat poznański przekazał w poniedziałek kolejne wsparcie dla mieszkańców Ukrainy; samochód terenowy. Wcześniej powiat poznański podarował prawie 12 ton darów za blisko 130 tys. zł, w tym m.in. żywność długoterminową.

W poniedziałek na parkingu Starostwa Powiatowego w Poznaniu, przedstawiciele władz Feodosijiwskiej Rady Wiejskiej, Rejonu Obuchowskiego, Obwodu Kijowskiego, odebrali od wicestarosty poznańskiego Tomasza Łubińskiego kluczyki do samochodu terenowego, który został przekazany w ramach pomocy mieszkańcom Ukrainy.

"Cieszę się, że po raz kolejny możemy pomóc naszym partnerom. Myślę, że to auto wzmocni komunikację oraz inne działania związane z logistyką na terenie Rejonu Obuchowskiego, z którego władzami podpisaliśmy list intencyjny" – zaznaczył Łubiński.

15:58 Europejski Banki Inwestycyjny zatwierdził finansowanie dla Ukrainy w wysokości 1,59 mld euro - przekazała na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen.

15:45 Bieżąca polsko-ukraińska współpraca oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie w kontekście rosyjskiej agresji były tematami poniedziałkowego spotkania szefa MON, wicepremiera Mariusza Błaszczaka z nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem - podało MON.

"Wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się z nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem. Rozmowy dotyczyły bieżącej polsko-ukraińskiej współpracy, w tym koordynację pomocy Ukrainie. Omówiono także sytuację bezpieczeństwa w regionie w kontekście rosyjskiej agresji" - poinformował resort obrony na Twitterze.

15:42 Pierwszym portem, z którego zostanie wyeksportowane ukraińskie zboże po ustaleniach w sprawie bezpiecznego korytarza będzie Czarnomorsk – powiadomił wiceminister infrastruktury. Pierwsza wysyłka planowana jest jeszcze w tym tygodniu.

W następnej kolejności zaangażowane będą porty Odessa i Piwdenne – powiedział cytowany przez agencję Ukrinform wiceminister infrastruktury Jurij Waskow w poniedziałek. Pierwszy transport jest planowany jeszcze w tym tygodniu, a wszystkie trzy porty mają być gotowe do pracy w ciągu dwóch tygodni. Szef resortu infrastruktury Ołeksandr Kurbakow powiedział, że 27 lipca ma rozpocząć działanie centrum koordynacyjne, które będzie nadzorować i koordynować funkcjonowanie korytarza humanitarnego na Morzu Czarnym. Szczegóły techniczne mają być dopracowane w ciągu dwóch dni w Stambule.

15:35 Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła dwa drony w obwodzie wołyńskim na północnym zachodzie kraju - poinformowały władze obwodowe. Dodano, że odłamki jednej z maszyn uderzyły w dom, zabijając jedną osobę.

"Dziś, 25 lipca, na Wołyniu słychać było wybuchy. To żołnierze obrony przeciwlotniczej strącili dwa samoloty bezzałogowe. Odłamki jednego z nich uszkodziły prywatne domy. Niestety na skutek ich upadku jedna osoba zginęła, a kilka jest rannych, przebywają w szpitalu" – poinformował na Telegramie szef obwodowej administracji na Wołyniu Jurij Pohulajko. Dowództwo powietrzne „Zachód” Powietrznych Sił Zbrojnych poinformowało natomiast, że drony wleciały od strony Białorusi i zostały strącone przez samolot myśliwski.

14:48 Od początku marca rosyjscy okupanci uprowadzili około 100 pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy; cześć z tych osób wróciła potem do pracy ze złamaną psychiką, oświadczając pod wpływem tortur, że popierają Rosję - poinformował szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin.

Jak dodał, obecnie w Enerhodarze w obwodzie zaporoskim, gdzie znajduje się elektrownia, przebywa około 10 tys. pracowników tego obiektu. Liczba osób bezpośrednio obsługujących instalacje jądrowe została jednak ograniczona. "Nie ma (tam) na przykład dodatkowych służb, które zazwyczaj znajdują się na miejscu w czasie pokoju" - powiadomił Kotin, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Rosyjskie wojska zajęły Zaporoską Elektrownię Atomową w nocy z 3 na 4 marca. Pod koniec maja Kotin poinformował, że na terenie obiektu znajduje się prawie 500 rosyjskich żołnierzy, ciężki sprzęt (transportery opancerzone, czołgi, pojazdy Ural), materiały wybuchowe i "wszystko to, co nie powinno znaleźć się w elektrowni". Niemniej, ukraiński koncern kontrolował dotychczas obiekt pod względem jego eksploatacji i obsługi technicznej.

14:24 Oficjalnie potwierdzono, że gospodarzem festiwalu Eurowizji 2023 w imieniu Ukrainy będzie Wielka Brytania.

14:15 Rosyjskie wojska próbują odbudować na swoje potrzeby pas startowy lotniska w okupowanym Melitopolu na południu Ukrainy; szybkie doprowadzenie tych prac do końca i wykorzystanie obiektu do celów militarnych jest jednak mało prawdopodobne - oznajmił w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 

#ГУРінформує ❗ Окупанти намагаються відновити аеродром в Мелітополі за допомогою місцевого заводу з виробництва...

Posted by Головне управління розвідки Міністерства оборони України on Monday, July 25, 2022

13:56 Sprzedaż napojów gazowanych w Rosji spada. Odpowiedniki wycofanych napojów nie cieszą się uznaniem konsumentów.

13:41 Atak rakietowy na port w Odessie, przeprowadzony przez rosyjskie wojsko niecałą dobę po podpisaniu umowy o odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża, obnażył prawdziwe oblicze Moskwy i pokazał, że nie można jej wierzyć – ocenia w poniedziałek stacja CNN.

13:34 W niedzielę minęło 150 dni od rozpoczęcia ataku rosyjskich wojsk na teren Ukrainy. Internetowy portal NEXTA TV udostępnił nagranie, które doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychaiło Podolak opublikował na Twitterze.


Mychaiło Podolak podsumowuje wypowiedź deklaracją, że nadal wierzy w zwycięstwo Ukrainy w konflikcie z Rosją i Ukraińcy nie zapomną poczynionych szkód.

13:20 Ukraińskie wojska zniszczyły dotąd 50 rosyjskich składów uzbrojenia za pomocą amerykańskich systemów artylerii rakietowej HIMARS - powiadomił w poniedziałek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Przecinamy w ten sposób kanały dostaw wroga i osłabiamy jego możliwości - dodał polityk.

12:21 Trwają poszukiwania trzech osób pod gruzami ostrzelanego ostatniej nocy przez siły rosyjskie domu kultury w Czuhujewie - poinformowały w poniedziałek władze obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy.

12:16 Do rosyjskich szpitali trafia tak wielu żołnierzy rannych na Ukrainie, że okazanie tym osobom odpowiedniej pomocy medycznej staje się niemożliwe; ponadto w Rosji trwa mobilizacja lekarzy różnych specjalności na wojnę z sąsiednim krajem - powiadomił w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 

#ГУРінформує ⚡ pосійські шпиталі не здатні впоратися з наявною кількістю поранених окупантів, у pФ проводиться...

Posted by Головне управління розвідки Міністерства оборони України on Monday, July 25, 2022

11:40 Wojna może trwać długo, jeszcze bardziej pogarszając sytuację gospodarczą w Ukrainie, dlatego trzeba być gotowym na trudne scenariusze rozwoju wydarzeń - uważa wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy (NBU) Serhij Nikołajczuk.

11:33 Ukraińskie wojska dokonały skutecznego ataku na rosyjski kuter desantowo-szturmowy P-275 Raptor; wroga jednostka, uszkodzona przy pomocy tureckiego drona Bayraktar, została ewakuowana do jednego z portów kontrolowanych przez Rosję - poinformował w poniedziałek rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.

 

11:31 Wyburzenie zniszczonego budynku w Buczy.

11:09 W tym roku o zezwolenia na pobyt czasowy na Litwie wystąpiło już ponad 10 tys. Białorusinów i ponad 2 tys. Rosjan. Portal nadawcy publicznego LRT w poniedziałek wskazuje, że Rosjanie i Białorusini uciekają nie tylko przed władzami swych krajów, ale też z obawy przed udziałem w wojnie na Ukrainie.

10:53 Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier po raz kolejny potępił rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie. "Wojna, którą Putin prowadzi przeciwko Ukrainie, jest również wojną przeciwko jedności Europy" - powiedział w niedzielę wieczorem podczas przemówienia w historycznym ratuszu miasta Paderborn.

10:44 Polskie czołgi PT-91 Twardy są na Ukrainie, jesteśmy bardzo wdzięczni naszym polskim przyjaciołom - napisał w poniedziałek na Twitterze Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

09:54 Zidentyfikowaliśmy wszystkich kolaborantów, którzy służą w rosyjskich strukturach siłowych w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; 26 osób jest podejrzanych o współpracę z wrogiem - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

08:47 Ukraińska armia w nocy z soboty na niedzielę uderzyła w hotel w mieście Krasnyj Łucz w obwodzie ługańskim, likwidując 100 rosyjskich wojskowych - poinformował Departament Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

08:11 Ośmiu cywilów zostało rannych minionej doby w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wskutek rosyjskich ostrzałów - podają lokalne władze. Zaznaczają, że Rosjanie chcą kontynuować ofensywę w Donbasie mimo ponoszonych strat.

08:02 Rosyjska armia ostrzelała nocą z niedzieli na poniedziałek szkołę i dom kultury w Czuhujewie w obwodzie charkowskim; pod gruzami mogą być ludzie - poinformowała mer tego miasta na wschodzie Ukrainy Hałyna Minajewa.

 

Шановна громадо! Сьогодні вночі ворог знову підступно обстріляв наше місто. Зруйновані цивільні об'єкти - чергова школа...

Posted by Галина Мінаєва - офіційна сторінка on Sunday, July 24, 2022

07:53 Zarówno w Donbasie na wschodzie Ukrainy, jak i w obwodzie chersońskim na południu kraju toczą się walki, które nie przyniosły dotąd rozstrzygnięcia; rosyjscy dowódcy stoją przed dylematem, który front wzmacniać – oceniło w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

07:23 Siły ukraińskie uszkodziły wszystkie trzy kontrolowane przez wojska rosyjskie mosty prowadzące do okupowanego przez nie Chersonia na południu Ukrainy; w Rosji narasta zaniepokojenie w związku z uderzeniami Ukraińców przy użyciu systemów HIMARS – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:17 Siły rosyjskie całą noc ostrzeliwały obwód dniepropietrowski, ranna została 10-letnia dziewczynka - poinformował w poniedziałek gubernator tego regionu na południowym wschodzie Ukrainy Wałentyn Rezniczenko.

 

23:00 NEXTA: Armia rosyjska rozmieszcza sprzęt w dzielnicach mieszkalnych Berdiańska na Ukrainie. 

22:30 Brytyjski premier Boris Johnson planuje przed odejściem ze stanowiska na początku września jeszcze raz pojechać do Kijowa i spotkać się tam z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - ujawnił "The Sunday Telegraph".

22:00 W niedzielę wpłaty darczyńców w zbiórce na Bayraktara dla Ukrainy przekroczyły 22,5 mln zł, czyli kwotę potrzebną do zakupu drona. Akcja potrwa jeszcze cztery dni, a nadwyżki trafią na fundusz Sił Zbrojnych Ukrainy.

21:30 Każdego dnia od pięciu miesięcy robimy wszystko, by zadać wrogowi jak największe straty i by pozyskać jak największe wsparcie dla Ukrainy w wojnie z Rosją - powiedział w niedzielnej odezwie do narodu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

21:00 Co najmniej 18 ukraińskich pracowników medycznych zginęło w wyniku działań wojennych od początku rosyjskiej inwazji, która trwa już pięć miesięcy - poinformowało w niedzielę na Facebooku ministerstwo zdrowia Ukrainy. Ponad 50 pracowników służby zdrowia odniosło rany.

 

🇺🇦🙏😢П’ять місяців боротьби із повномасштабною російською агресією. 150 днів опору, незламності на шляху до перемоги. З...

Posted by Міністерство охорони здоров'я України on Sunday, July 24, 2022

20:27 30-letni Maga walczy na Ukrainie od 2016 roku. 

20:00 Ukraińska obrona przeciwlotnicza w niedzielę zestrzeliła wszystkie cztery pociski manewrujące typu Kalibr wystrzelone przez siły rosyjskie z Morza Czarnego w kierunku obwodu chmielnickiego na zachodzie kraju - poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy.

 

19:30 Wojna w Ukrainie nie jest wojną rosyjsko-ukraińską, to jest wojna Rosji przeciwko całemu wolnemu światu - mówiła w niedzielę marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas spotkania z mieszkańcami Szczawna–Zdroju. Musimy zrobić wszystko, żeby świat do tej wojny się nigdy nie przyzwyczaił – podkreślała.

19:00 Ukraińskie wojsko na kilku kierunkach odparło szturmy armii rosyjskiej, powodując straty w jej szeregach - informuje w niedzielę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie nadal próbują przejąć kontrolę nad terytorium Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej w obwodzie donieckim.

Na kierunku słowiańskim rosyjskie wojsko próbowało poprzez działania szturmowe przejąć kontrolę nad miejscowością Bohorodyczne. "I znów, już tradycyjnie, bez żadnego sukcesu" - pisze sztab. 

 

Оперативна інформація станом на 18.00 24.07.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Sunday, July 24, 2022

Na kierunku kramatorskim ukraińskie siły po raz kolejny odparły szturm w okolicy Werchniokamjanka-Werchniokamjanske i Biłohoriwka-Werchniokamjanske. Rosyjska armia poniosła straty i wycofała się - czytamy w raporcie.

"Znacznymi stratami i rejteradą zakończyły się dla wroga nieporadne próby polepszenia pozycji taktycznej na kierunkach Wołodymyriwka-Bachmutske i Dołomitne-Nowołuhanske. Wróg traci skład osobowy, ale uparcie kontynuuje próby ustanowienia kontroli nad terytorium Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej. Trwają działania bojowe. Trwają też zacięte walki w kierunku Roty-Semyhirja (w rejonie bachmuckim)" - podaje sztab.

W obwodzie chersońskim, na południu, wojsko rosyjskie próbowało przesunąć się na kierunkach Suchyj Stawok-Andrijiwka i Bruskynske-Biłohirka. "Ale nasi wojskowi nie dali wrogowi żadnych szans na sukces. Przeciwnik poniósł straty i chaotycznie się wycofał" - relacjonuje ukraiński sztab.

Według niego poza punktami bazowania Rosja utrzymuje trzy platformy przenoszące broń precyzyjnego rażenia. Zaapelowano do mieszkańców Ukrainy o nielekceważenie alarmów przeciwlotniczych.

18:30 Papież Franciszek: chciałbym pojechać na Ukrainę.

18:00 Ukraina. Z inicjatywy SBU przekazano ukraińskim obrońcom amunicję wojskową o wartości ponad 8 mln hrywien.

17:30 Ukraińcy zniszczyli Rosyjski T-72.

17:00 Brytyjski premier Boris Johnson planuje przed odejściem ze stanowiska na początku września jeszcze raz pojechać do Kijowa i spotkać się tam z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - ujawnił "The Sunday Telegraph".

16:30 Unian: Rosjanie porwali już 415 ukraińskich cywilów w okupowanym Zaporożu.

16:00 By zakończyć wojnę, zamiast pustych słów Ukraina potrzebuje nowoczesnych systemów broni, np. artylerii rakietowej HIMARS - podkreślił szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs w niedzielę, kiedy mija pięć miesięcy od pełnowymiarowej rosyjskiej napaści na Ukrainę.

15:30 Zmarł Tomasz Walentek, polski zawodnik-amator MMA, który był członkiem międzynarodowego legionu obrony Ukrainy.

15:10 Traktorzysta zginął w niedzielę po wjechaniu na ładunek wybuchowy pod Charkowem na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowały służby ratunkowe tego regionu.

 

14:36 Pijani wojskowi separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) ranili dwie osoby, rzucając na podwórko domu w Mariupolu granat, gdy mieszkaniec tego domu zwrócił im uwagę - informuje w niedzielę Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola.

 

13:03 Cywilni lotnicy rosyjscy uczestniczą w wojnie przeciw Ukrainie, m.in. przewożąc żołnierzy i uzbrojenie – poinformował w niedzielę wywiad wojskowy Ukrainy na swojej stronie internetowej.

11:44 Rzeczniczka MSZ Rosji zabrała głos w sprawie ostrzału Odessy.

11:25 Czterech cudzoziemców - dwóch Amerykanów, Kanadyjczyk i Szwed – zginęło w rosyjskiej zasadzce podczas operacji specjalnej w Donbasie – powiedział ich dowódca Rusłan Mirosznyczenko portalowi Politico.

10:30 Obiekty krytycznej infrastruktury, wykorzystywane Rosjan jako elementy szlaków logistycznych, zostały zaatakowane przez Ukraińców z ruchu oporu w okupowanym Melitopolu i okolicach – poinformował w niedzielę mer miasta Iwan Fedorow na Telegramie.

 

08:42 Dwie osoby poniosły śmierć i dwie zostały ranne na skutek rosyjskich ataków w obwodzie donieckim w ciągu ostatniej doby. Siły rosyjskie atakowały też w obwodzie ługańskim – poinformowały w niedzielę władze obu obwodów na Telegramie.

 

08:33 W armii ukraińskiej służy 50 tys. kobiet,  a 5 tys. z nich znajduje się obecnie na froncie – poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar podczas Międzynarodowego Szczytu Pierwszych Dam i Dżentelmenów w Kijowie.

07:41 Siły rosyjskie prowadziły z kilku kierunków działania ofensywne w celu zajęcia Wuhłehirksiej Elektrowni Cieplnej, ale zostały odparte przez wojsko ukraińskie – poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

 

Оперативна інформація станом на 06.00 24.07.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Saturday, July 23, 2022

07:16 W dniach po inwazji Putina na Ukrainę, wiele krajów ogłosiło wzrost wydatków na wojsko, w tym USA, Kanada i Australia, a Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej, wezwał cały blok do wzmocnienia sił zbrojnych. Większe finansowanie sił zbrojnych spotęgowała wojna, jednak jest oparty o istniejącą wcześniej tendencję  - pisze magazyn "Foreign Affairs" i wymienia Polskę wśród krajów zwiększających wydatki na zbrojenia i modernizujących armię.

02:25 Prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził swojemu irańskiemu odpowiednikowi Ebrahimowi Raisi rozczarowanie brakiem postępu w rozmowach na temat porozumienia nuklearnego z 2015 roku - poinformował w sobotę Pałac Elizejski w oświadczeniu cytowanym przez agencję Reutera.

01:22 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę wieczorem w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych oświadczył, że ukraińska armia krok po kroku wkracza do okupowanego przez Rosjan obwodu chersońskiego.

 

Today's Russian missile attack on Odesa, on our port, is a cynical one, and it was also a blow to the political positions of Russia itself. If anyone in the world could still say that some kind of dialogue with it, with Russia, some kind of agreements are needed, see what is happening. Today's Russian Kalibr missiles have destroyed the very possibility for such statements. And we see the absolute unanimity of the world's reaction to this strike. The occupiers can no longer deceive anyone.

Posted by Володимир Зеленський on Saturday, July 23, 2022

23:20 Sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył w sobotę, że Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają rosyjski atak rakietowy na port w Odessie i zaznaczył, że Rosja ponosi odpowiedzialność za pogłębienie światowego kryzysu żywnościowego.

22:30 Biełsat. Mariupol. Codzienne kolejki w upale po pomoc. 

22:00 Po ostrzelaniu w sobotę portu handlowego w Odessie przez wojska rosyjskie, szef dyplomacji UE Josep Borrell napisał na Twitterze, że dowodzi to "totalnej pogardy" Rosji dla prawa międzynarodowego i własnych zobowiązań.

21:30 Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) zwrócił się w sobotę do mieszkańców Enerhodaru w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, o pomoc w zbieraniu informacji na temat rosyjskich okupantów oraz współpracujących z nimi miejscowych mieszkańców.

21:00 W wyniku rosyjskiego ostrzału budynku mieszkalnego w Mikołajowie, na południu Ukrainy, 16-letnie dziecko ma rany odłamkowe, a pod gruzami są uwięzieni ludzie – powiadomiła na Telegramie przewodnicząca rady obwodowej Hanna Zamazejewa.

20:30 W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na port handlowy w Odessie są ranni – powiadomił szef władz obwodowych Maksym Marczenko. Rosjanie zaatakowali port w sobotę, dzień po podpisaniu w Stambule umowy w sprawie odblokowania eksportu zboża z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym.

20:00 Przy wyjeździe z okupowanej części obwodu zaporoskiego w Wasyliwce w wyniku rosyjskiej blokady powstała gigantyczna kolejka aut, a cztery osoby zmarły z powodu nieludzkich warunków – powiadomił w sobotę mer okupowanego Melitopola Iwan Fedorow. Rosjanie odmawiają otwarcia korytarza dla ludności.

19:30 W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na port handlowy w Odessie są ranni – powiadomił szef władz obwodowych Maksym Marczenko. Rosjanie zaatakowali port w sobotę, dzień po podpisaniu w Stambule umowy w sprawie odblokowania eksportu zboża z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym.

19:00 rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko: strategia Europy powinna opierać się na zdecydowanych działaniach, które pomogą zatrzymać wojnę i pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za zbrodnie. „Jesteśmy wdzięczni europejskim partnerom za nieustępliwą postawę. Razem na pewno zwyciężymy Rosję, nawet pomimo obaw premiera Węgier, że jej armia ma +asymetryczną przewagę+” – dodał Nikołenko.

18:30 Wypowiedzi premiera Węgier Viktora Orbana o nieskuteczności sankcji wobec Rosji to klasyka rosyjskiej propagandy – oświadczył w sobotę rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko. Wcześniej tego dnia Orban powiedział, że sankcje UE nie działają, a Unia potrzebuje „nowej strategii”.

18:00 Siły ukraińskie powstrzymały rosyjskie ataki w rejonie miejscowości Werchniokamjanske na wschód od Siewierska, a także szturm na Wuhłehirską Elektrownię Cieplną na południowy wschód od Bachmutu – powiadomił w sobotę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wojska rosyjskie ponownie próbowały szturmować teren Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej w Switłodarsku z różnych kierunków, jednak bezskutecznie i ze stratami – powiadomił sztab w komunikacie na Facebooku. 

W obwodzie donieckim przeciwnik koncentruje swoje działania na kierunkach kramatorskim, ostrzeliwując m.in. miejscowości wokół Siewierska i Bachmutu, gdzie próbuje „stworzyć sprzyjające warunki do kontynuowania ofensywy na Bachmut - twierdzi ukraiński sztab.

Rosjanie kontynuują ostrzał pozycji ukraińskich i miejscowości wzdłuż linii styczności w Donb?sie, a także na południu kraju i na północ i wschód od Charkowa. Przeprowadzili również ataki lotnicze. 

17:30  Robię wszystko, by pomóc Ukrainie. Wszędzie gdzie jadę, zawsze wspieram Ukrainę i jej kandydaturę do członkostwa w Unii Europejskiej - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas zorganizowanego w Kijowie Drugiego Szczytu Pierwszych Dam i Gentlemanów.

17:28 Straty Rosjan na Ukrainie.

17:00 Minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow: atak na infrastrukturę portową, „po raz kolejny pokazał prawdziwe zamiary Rosji”. Ukraina widzi jednak w zawartych w Stambule porozumieniach szansę na zapobieżenie kryzysowi żywnościowemu. „ONZ, nasi sojusznicy i partnerzy mówią o nadziei, że ta decyzja może nie tylko uratować ukraińską gospodarkę, ale także miliony ludzi przed głodem, a miliardy przed zubożeniem” – napisał ukraiński minister.

16:30 Ukraina przygotowuje się do rozpoczęcia eksportu zboża przez porty czarnomorskie pomimo sobotniego rosyjskiego ataku rakietowego na port handlowy w Odessie – powiadomił minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

 

«Чи довіряєте ви росії?» – звісно ні, ніхто в Україні не може довіряти країні, яка карколомно розпочала цю війну ще 8...

Posted by Alexander Kubrakov on Saturday, July 23, 2022

16:00 MSZ Ukrainy oświadczyło po ostrzale Odessy, że atakiem tym Rosja podważa podpisane w piątek porozumienia.

15:30 Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres "jednoznacznie potępia" rosyjski ostrzał portu handlowego w Odessie na południu Ukrainy - poinformował zastępca rzecznika szefa ONZ Farhan Haq.

15:00 Po serii ukraińskich ataków na rosyjskie magazyny amunicji Rosjanie w obwodzie chersońskim maskują ładunki wojskowe jako pomoc humanitarną – poinformował w sobotę na Telegramie ukraiński wywiad wojskowy.

„Do obwodu chersońskiego wjechało ponad 20 +cywilnych+ ciężarówek Kamaz. Wszystkie są pomalowane na biało, a na drzwiach kabiny mają flagę Rosji i symbol partii Jedna Rosja. W rzeczywistości ładunkiem jest amunicja do artylerii lufowej i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych” – twierdzi wywiad.

W związku z groźbą zmasowanych ataków ukraińskich żołnierzom 1. i 2. korpusu rosyjskich sił zbrojnych zabroniono przemieszczać sprzęt wojskowy w ciągu dnia – podano w komunikacie. 

Dowództwo Operacyjne Południe poinformowało w sobotę, że lotnictwo ukraińskie przeprowadziło w piątek ataki na dwa punkty obronne wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim; ostrzały zniszczyły wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową Grad, trzy transportery opancerzone BTR-82, dwie samobieżne armaty Pion, sześć samochodów i magazyn amunicji.

Rzecznik dowództwa Południe Władysław Nazarow powiedział, że w ciągu ostatnich 10 dni siły ukraińskie przeprowadziły na południu kraju ataki na 34 punkty dowodzenia, magazyny amunicji i skupiska wojsk rosyjskich.

14:30 Po ostrzelaniu w sobotę portu handlowego w Odessie przez wojska rosyjskie, szef dyplomacji UE Josep Borrell napisał na Twitterze, że dowodzi to "totalnej pogardy" Rosji dla prawa międzynarodowego i własnych zobowiązań.

13:41 Po serii ukraińskich ataków na rosyjskie magazyny amunicji Rosjanie w obwodzie chersońskim maskują ładunki wojskowe jako pomoc humanitarną – poinformował na Telegramie ukraiński wywiad wojskowy.

„Do obwodu chersońskiego wjechało ponad 20 +cywilnych+ ciężarówek Kamaz. Wszystkie są pomalowane na biało, a na drzwiach kabiny mają flagę Rosji i symbol partii Jedna Rosja. W rzeczywistości ładunkiem jest amunicja do artylerii lufowej i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych” – informuje wywiad. W związku z groźbą zmasowanych ataków ukraińskich żołnierzom 1. i 2. korpusu rosyjskich sił zbrojnych zabroniono przemieszczać sprzęt wojskowy w ciągu dnia – podano w komunikacie.

13:06 Siły ukraińskie uderzyły w most Darjiwski, pod okupowanym Chersoniem na południu Ukrainy, w ramach operacji odcinania rosyjskiego ugrupowania w tym mieście od zaopatrzenia – poinformował deputowany chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań na Facebooku.

„Dziś rano, jak zawsze z chirurgiczną precyzją, Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w most Darjiwski przez rzekę Ingulec” – oznajmił Chłań. Wcześniej wojska ukraińskie uszkodziły most Antonowski na Dnieprze w Chersoniu, który – jak podkreślił Chłań – był „kluczowym elementem zaopatrywania ugrupowania wojsk rosyjskich” w tym mieście z lewego brzegu rzeki.

13:02 Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za wstrząsający atak na Odessę - napisała w sobotę na Twitterze ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink po ostrzelaniu portu handlowego przez Rosjan. "Kreml nadal wykorzystuje żywność jako broń" - dodała dyplomatka.

12:49 W ostrzelanym przez rosyjskie siły porcie w Odessie było zboże gotowe do eksportu - podał portal Suspilne, powołując się na ukraińskie ministerstwo rolnictwa.

"Nie powiem, jaka to była ilość, bo załadunkiem zajmuje się ministerstwo infrastruktury (...). Myśleliśmy, że jutro albo pojutrze będą pierwsze wysyłki" - przekazało biuro prasowe resortu.

12:37 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że podziękował prezydentowi Kazachstanu Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi za nieuznanie samozwańczych republik w ukraińskim Donbasie.

"Rozmawiałem przez telefon z Kasymem-Żomartem Tokajewem. Podziękowałem za fundamentalne wsparcie dla ukraińskiej integralności terytorialnej, nieuznanie tzw. ŁRL i DRL (tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej)" - napisał Zełenski na Twitterze. Jak przekazał, prezydenci omówili współpracę w dziedzinie gospodarki, energii i cyfryzacji.

Choć Kazachstan jest jednym z najbliższych sojuszników Rosji, a także członkiem głównych prorosyjskich struktur integracyjnych - Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) oraz Szanghajskiej Organizacji Współpracy - to od czasu rozpoczęcia przez Moskwę inwazji na Ukrainę jego władze dystansują się od polityki prowadzonej przez reżim Władimira Putina.

11:45 Poprzez ostrzelanie portu w Odessie Rosja podważa podpisane w Stambule porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

"Rosja potrzebowała mniej niż 24 godzin, by poprzez atak rakietowy na terytorium portu Odessy poddać w wątpliwość uzgodnienia i obietnice dane przez siebie ONZ i Turcji w podpisanym wczoraj w Stambule dokumencie" - podkreślił rzecznik na Facebooku. Nikołenko ocenił, że rosyjska rakieta to "splunięcie Władimira Putina w twarz" sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi i prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, którzy - jak dodał - dołożyli wielkich starań na rzecz tego porozumienia

11:28 Rosyjska armia zaatakowała pociskami manewrującymi port handlowy w Odessie na południu Ukrainy - poinformował rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.

"Wróg zaatakował Odeski Morski Port Handlowy pociskami manewrującymi typu Kalibr" - napisał Bratczuk w komunikatorze Telegram. Dwie rakiety zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza. Dwa pociski trafiły w obiekty infrastruktury portowej - dodał rzecznik, powołując się na Dowództwo Operacyjne "Południe" ukraińskich Sił Zbrojnych.

11:10 Trzy osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych w sobotnim rosyjskim ostrzale okolic miasta Kropywnycki w środkowej części Ukrainy - poinformował szef władz obwodu kirowohradzkiego Andrij Rajkowycz. Poszkodowani to wojskowi i ochroniarze.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że wskutek ataku rakietowego zginął żołnierz i dwóch ochroniarzy stacji transformatorowej, a dziewięciu wojskowych zostało rannych - pisze Ukrinform. Trwa akcja ratunkowa. Wcześniej Rajkowycz przekazał, że w okolice miasta uderzono ośmioma pociskami typu Kalibr bazowania morskiego i pięcioma pociskami Ch-22 wystrzelonymi z bombowca TU-22M3.

10:30 Na cześć premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona nazwano ulicę w mieście Chust w obwodzie zakarpackim na Ukrainie - pisze portal Suspilne. To już kolejne ukraińskie miasto, w którym pojawiła się ulica imienia szefa brytyjskiego rządu.

W piątek odbyło się posiedzenie rady miejskiej, podczas której podjęto decyzje o zmianie nazw części ulic w Chuście i okolicy. Zmieniono m.in. nazwę ulicy im. Lwa Tołstoja na ul. im. Borisa Johnsona, a ulicę im. Turgieniewa na ulicę Warszawską.

Johnson cieszy się popularnością na Ukrainie. Ulice na jego cześć nazwały też miasta: Pokrow i Nowomoskowsk w obwodzie dniepropietrowskim czy miejscowość Sołonka w obwodzie lwowskim. Mianowano go też honorowym obywatelem Odessy - podaje serwis Zaxid.net. 

Premier stał się też inspiracją kulinarną. W mediach społecznościowych opublikowano niedawno zdjęcie deseru "Boris Dżonsoniuk", który wyglądem ma przypominać jego fryzurę. Jak pisze portal TSN, kijowska kawiarnia chciała w ten sposób podziękować szefowi brytyjskiego rządu za wsparcie Ukrainy.

10:20 W Donbasie trwają intensywne walki. Siły rosyjskie ostrzelały w ciągu ostatniej doby kilka miast w obwodzie donieckim i ługańskim, dziewięć osób odniosło obrażenia; odbito dwa rosyjskie szturmy – podały władze obu obwodów na Telegramie.

W obwodzie donieckim trzy osoby zostały ranne w Bachmucie, dwie w Słowiańsku, jedna w Nowomychajliwce i jedna w Siewiersku. Ostrzeliwano też liczne inne miejscowości, m.in. Awdijiwkę, Toreck i Sołedar. W sobotę rano wojsko rosyjskie zaatakowało infrastrukturę kolejową w rejonie kramatorskim – podał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. 

W obwodzie ługańskim siły rosyjskie dwukrotnie próbowały szturmować przy użyciu lotnictwa, artylerii i moździerzy w stronę miejscowości Werchniokamjanske i Siewiersk, ale ataki te zostały odparte. Wojska rosyjskie atakowały też miejscowości na granicy obu obwodów. Siły ukraińskie zniszczyły jeden magazyn amunicji – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

09:53 Śmierć dwóch obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy przypuszczalnie walczyli w Ukrainie, potwierdził Departament Stanu USA – poinformowała telewizja ABC News.

„Możemy potwierdzić niedawną śmierć dwóch obywateli USA w regionie Donbasu w Ukrainie” - powiedział rzecznik Departamentu Stanu. Departament zapewnił, że jest w kontakcie z rodzinami obu Amerykanów i dostarcza im wszelką możliwą pomoc konsularną. 

08:46 Jedna osoba poniosła śmierć, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy w nocy z piątku na sobotę i w sobotę rano – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie. W hromadzie (gminie) zołocziwskiej zginęła 74-letnia kobieta, a cztery osoby zostały ranne. Obrażenia odniosła także jedna osoba w Charkowie. Syniehubow dodał, że atakowano też rejony bohoduchiwski, czuhujewski oraz iziumski. W hromadzie zmijiwskiej na skutek rosyjskich ataków zniszczone zostało 30 hektarów pól pszenicy.

08:43 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w sobotę rano USA za nowy pakiet pomocy wojskowej dla jego kraju. Silna broń ocali życie ukraińskich wojskowych i przyspieszy wyzwolenie okupowanych terytoriów - podkreślił szef państwa.

"Krytycznie ważna, silna broń ocali życia naszych wojskowych i przyspieszy wyzwolenie naszej ziemi od rosyjskiego agresora" - napisał Zełenski na Twitterze, dziękując prezydentowi USA Joe Bidenowi za nowy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy. "Doceniam strategiczną przyjaźń między naszymi narodami. Razem ku zwycięstwu" - dodał szef ukraińskiego państwa.

08:37 Lotnictwo ukraińskie przeprowadziło w piątek cztery ataki na dwa punkty obronne wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim oraz na skupisko rosyjskich wojsk i sprzętu w obwodzie mikołajowskim – podało Dowództwo Operacyjne Południe na Facebooku.

Według tego źródła siły rosyjskie poniosły znaczne straty. Wojska ukraińskie zniszczyły wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową Grad, trzy transportery opancerzone BTR-82, dwie samobieżne armaty Pion, sześć samochodów i magazyn amunicji. Rzecznik dowództwa Południe Władysław Nazarow powiedział, że w ciągu ostatnich 10 dni siły ukraińskie przeprowadziły na południu kraju ataki na 34 punkty dowodzenia, magazyny amunicji i skupiska wojsk rosyjskich.

08:31 Siły rosyjskie uderzyły w sobotę rano 13 pociskami w okolice miasta Kropywnycki w środkowej części Ukrainy; w ataku są zabici i ranni - poinformował szef władz obwodu kirowohradzkiego Andrij Rajkowycz.

W okolice miasta uderzono ośmioma pociskami typu Kalibr bazowania morskiego i pięcioma pociskami Ch-22 wystrzelonymi z bombowca TU-22M3 - napisał Rajkowycz w komunikatorze Telegram. Trafiono w obiekty infrastrukturalne poza granicami miasta, w tym w lotnisko wojskowe Kanatowe i jeden z obiektów ukraińskich kolei państwowych. Są zabici i ranni, trwa akcja ratunkowa - przekazał urzędnik

07:07 Siły ukraińskie odparły kolejny szturm armii rosyjskiej w pobliżu Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej w Switłodarsku na wschodzie Ukrainy - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w sobotę, 150. dzień rosyjskiej pełnowymiarowej agresji przeciwko Ukrainie.

"Wróg znów prowadził działania szturmowe w kierunku (miejscowości) Pokrowske i terytorium Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej i znów poniósł straty i wycofał się" - czytamy w komunikacie. Wojsko Ukrainy odparło też szturm na kierunku kramatorskim: w stronę miejscowości Werchniokamjanske i miasta Siwersk.

Sztab zaznacza, że ukraińskie lotnictwo, siły rakietowe i artyleria z sukcesem prowadzą uderzenia w rosyjskie punkty oporu, magazyny i siły przeciwnika na określonych kierunkach.

06:31 Silne wybuchy słychać było w sobotę rano w Charkowie i Mikołajowie na Ukrainie - informują lokalne władze. Wskutek ostrzału centrum Charkowa ranna została co najmniej jedna osoba. "Kilka silnych trafień w okolicy centrum. Na razie wiadomo o jednym rannym. Mam nadzieję, że ta liczba nie wzrośnie. Służby ratunkowe już działają" - napisał w komunikatorze Telegram mer Charkowa Ihor Terechow.  "Silne wybuchy" słychać było też nad ranem w Mikołajowie na południu kraju - przekazał mer tego miasta Ołeksandr Sienkewycz. Zaznaczył, że do eksplozji doszło w jednej dzielnicy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nikt nie został ranny.

23:00 Prezydent USA Joe Biden zatwierdził kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierający cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS wraz z rakietami oraz 36 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej oraz 580 dronów-kamikaze Phoenix Ghost, poinformował koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

22:30 Dzięki podpisaniu w piątek porozumienia w sprawie odblokowania ukraińskich portów Ukraina będzie mogła wznowić ich pracę i zdobędzie dla nich niezbędną ochronę – ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w internecie.

22:00 Siły rosyjskie ostrzeliwały miejscowości na wschodzie i północy Ukrainy; wojska ukraińskie odparły kilka rosyjskich prób szturmu – poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

 
Коротко. Війна. День 149. Відеодайджест

Коротко. Війна. День 149. Відеодайджест Briefly. War. Day 149. Video digest #stoprussia #ВІРЮвЗСУ

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Friday, July 22, 2022

 

21:21 BBC: Pod względem rodzajów sił zbrojnych, na Ukrainie ginie najwięcej żołnierzy rosyjskiej piechoty i wojsk powietrznodesantowych; w obu tych przypadkach liczba poległych to 20 proc. ogólnej liczby zabitych. Wśród ochotników, wyruszających na front po zaledwie kilku dniach szkolenia, duży odsetek (ponad 40 proc.) stanowią osoby po 45. roku życia.

21:00 Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w piątek, po podpisaniu w Stambule porozumienia o odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża, że G7 będzie pilnować, by umowa ta nie wiązała się z dodatkowym zagrożeniem dla Ukrainy.

20:30 Stany Zjednoczone rozliczą Rosję z odpowiedzialności za wdrożenie umowy o odblokowaniu eksportu zboża z Ukrainy przez porty nad Morzem Czarnym - powiedziała w piątek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

20:00 Przedstawiciele Ukrainy i Rosji, którzy podpisali w piątek w Stambule zawarte wraz z Turcją i ONZ porozumienie o odblokowaniu eksportu zboża z Ukrainy zrobili to osobno, nie usiedli przy wspólnym stole i unikali podania sobie dłoni - relacjonuje agencja Reutera.