O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent Zełenski: Ukraińcy nie znają słowa „niewola”. Będziemy się bić do ostatniego tchu

Byliśmy, jesteśmy i będziemy – oświadczył w czwartek z okazji Dnia Ukraińskiej Państwowości prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zapewniając, że kraj nie spocznie, dopóki nie wyzwoli ostatniej piędzi swej ziemi.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Więcej

O zabójstwie siostry, jej męża Ihora oraz ich syna Saszy Tanja dowiedziała się pod koniec marca. Fot.  PAP/EPA / ATEF SAFADI
O zabójstwie siostry, jej męża Ihora oraz ich syna Saszy Tanja dowiedziała się pod koniec marca. Fot. PAP/EPA / ATEF SAFADI

Siostra zamordowanej sołtys Motyżyna: Rosjanie wbijali jej pod paznokcie śruby

„Wszystkie etapy historii państwowości Ukrainy, jej obrony i walki o nią można opisać jednym zdaniem: byliśmy, jesteśmy i będziemy! Będziemy, bo nasze państwo ma niezwykłych synów i córki, którzy stanęli w jego obronie!” – oznajmił Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Zełenski: nie poddamy się, dopóki nie wygnamy z naszej ziemi ostatniego okupanta

Prezydent oświadczył, że Ukraińcy nie znają słowa „niewola” i będą bić się o swoją państwowość do ostatniego tchu, ostatniego pocisku i ostatniego żołnierza. „Będziemy żyć, aby walczyć, i walczyć, aby żyć. Nie poddamy się, dopóki nie wygnamy z naszej ziemi ostatniego okupanta, dopóki nie wyzwolimy ostatniego metra ukraińskiej ziemi” – zapewnił.

Podkreślił, że choć historia państwowości Ukrainy liczy tysiąc lat, to dopiero w tym roku po raz pierwszy kraj świętuje dzień swej państwowości. Został on ustanowiony dekretem prezydenta z 24 sierpnia ubiegłego roku. Jest obchodzony 28 lipca, czyli w Dzień Chrztu Rusi Kijowskiej-Ukrainy.

„Dziś bronimy (Ukrainy) z bronią w ręku. 155 dni z rzędu. Można więc powiedzieć, że dla nas Dzień Państwowości jest codziennie” - zaznaczył. (PAP)

 

Всі етапи історії державності України, її захисту та боротьби за неї можна описати одним реченням. МИ БУЛИ, Є І БУДЕМО! З Днем Хрещення Київської Русі – України! З Днем Української Державності! Слава Україні!

Posted by Володимир Зеленський on Wednesday, July 27, 2022

 

mj/

Zobacz także

  • Donald Tusk, fot. PAP/Radek Pietruszka
    Donald Tusk, fot. PAP/Radek Pietruszka

    Tusk: decyzja Zełenskiego jest niepokojąca z punktu widzenia naszych relacji

  • Ukraińscy żołnierze, zdjęcie ilustracyjne, fot. X/@ZelenskyyUa
    Ukraińscy żołnierze, zdjęcie ilustracyjne, fot. X/@ZelenskyyUa

    Nadanie ukraińskiej jednostce imienia „Bohaterów UPA”. Jest reakcja polskiego MSZ

  • fot. PAP/Łukasz Gągulski, fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN / POOL
    fot. PAP/Łukasz Gągulski, fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN / POOL

    Magyar spotka się z Zełenskim? Węgrzy stawiają ultimatum. "Jeśli poczynimy postępy"

  • Kijów. Andrzej Pietrasik odebrał z rąk Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odznaczenie państwowe – Złote Serce, fot. UM Płońsk
    Kijów. Andrzej Pietrasik odebrał z rąk Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odznaczenie państwowe – Złote Serce, fot. UM Płońsk

    Ukraińskie "Złote Serce" dla burmistrza Płońska. Został uhonorowany przez Zełenskiego

Serwisy ogólnodostępne PAP