"Informacja o poparciu rozwiązań ws. oszczędności gazu nieprawdziwa"

2022-07-28 17:48 aktualizacja: 2022-07-28, 22:11
Anna Moskwa, Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Anna Moskwa, Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Informacja o poparciu przez Polskę rozwiązań ws. oszczędności gazu nie jest prawdziwa - napisała w czwartek na twitterze minister klimatu Anna Moskwa. Jak podkreśliła, głosowanie w tej sprawie dopiero się odbędzie.

"Informacja o poparciu rozwiązań przez Polskę nie jest prawdziwa. Zgodnie z poniższym - głosowanie w tej sprawie dopiero się odbędzie w formie pisemnej, po wcześniejszej konsultacji w ramach rządu" - napisała Moskwa, załączając dokument Rady UE, w którym stwierdza się, że Rada zdecydowała zezwolić na pisemną procedurę głosowania regulacji.

Wcześniej rzecznik rządy Piotr Müller podczas briefingu prasowego był pytany o tweet szefa Solidarnej Polski, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na temat propozycji KE dotyczącej redukcji zużycia gazu. Komentując środowy wpis europosła Witolda Waszczykowskiego - według którego "Polska poparła kolejne, nowe uprawnienia Komisji oraz zgodziła się, aby obszar bezpieczeństwa gazowego był decydowany większością, a nie przez konsens" - Ziobro napisał: "Mam nadzieję, że te informacje się nie potwierdzą, bo oznaczałoby to, iż Polska wbrew swoim interesom znowu ustąpiła eurokratom i Niemcom". "I że podjęto taką decyzję bez konsultacji z całym rządem" - dodał minister sprawiedliwości.

Müller podkreślił, że decyzja nie zapadła, a dokument w sprawie redukcji zużycia gazu w UE ma charakter roboczy. "Rada UE nie przyjęła jeszcze żadnego dokumentu, trwają negocjacje. Dopóki nie jest przyjęty, wszystko jest na stole. Nasze stanowisko jest jasne: chcemy, aby nie było żadnych mechanizmów przymusowego działania w tym obszarze" – powiedział. Dodał, że polski rząd opowiada się za tym, by "mechanizm był zdecydowanie ograniczony i nieprzymusowy".

We wtorek w Brukseli ministrowie krajów Unii Europejskiej odpowiedzialni za sprawy energii osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz. Zakłada ono dobrowolne ograniczenie popytu na ten surowiec o 15 proc. przed zimą i w okresie zimowym. Porozumienie polityczne przewiduje również możliwość uruchomienia "stanu ostrzegawczego" dotyczącego bezpieczeństwa dostaw w sytuacji kryzysu. W takim wypadku zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stałoby się obowiązkowe. Nie będzie to jednak dotyczyć wszystkich krajów, bo wtorkowe porozumienia zakłada możliwość wystąpienia o odstępstwo od obowiązkowego celu redukcyjnego.

Żeby nowe prawo mogło wejść w życie, każde porozumienie polityczne w UE musi zostać przekształcone w formę prawną. W tym przypadku rozporządzenie ma zostać przyjęte w formie tzw. procedury pisemnej. Państwa członkowskie będą miały czas na złożenie sprzeciwu lub uwag wobec przygotowanego przez prezydencję czeską w UE dokumentu prawnego do określonego terminu. Jeśli tego nie zrobią, rozporządzenie wejdzie w życie.

Według źródeł PAP procedura zostanie prawdopodobnie przeprowadzona w przyszłym tygodniu.(PAP)

TEMATY: