Prezydent Ukrainy: rosyjski ostrzał obwodu dniepropietrowskiego pokazuje, że potrzebna nam większa pomoc wojskowa [RELACJA NA ŻYWO]

2022-08-06 07:11 aktualizacja: 2022-08-11, 06:59
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT PAP/EPA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT PAP/EPA
Rosyjski ostrzał dwóch miejscowości w obwodzie dniepropietrowskim, w którym zginęło 13 osób, świadczy o tym, że trzeba zwiększać pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

22:40 "Im potężniejszą będziemy mieli broń, im dalszy będzie miała ona zasięg, tym szybciej zakończy się ta okrutna wojna" - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu, opublikowanym na Facebooku. Przekonywał, że im większe będą straty rosyjskie, tym szybciej armia ukraińska odbije okupowane tereny, i że cięższe straty zadawane Rosjanom przyspieszą koniec wojny.

Zełenski wskazał, że w czwartek odbędzie się w Kopenhadze konferencja na temat pomocy zagranicznej dla Ukrainy. "Jestem wdzięczny wszystkim naszym partnerom, którzy rozumieją, że tylko zapewniając przegraną Rosji na polu walki, tylko poprzez straty rosyjskie - wojskowe, polityczne, gospodarcze - można przyspieszyć powrót bezpieczeństwa Ukrainy i całej Europy" - powiedział. 

Jak podały władze regionalne, 13 osób zginęło w nocy z wtorku na środę w wyniku ostrzelania przez rosyjskie wojska z wyrzutni rakietowych dwóch miejscowości w rejonie (powiecie) nikopolskim obwodu dniepropietrowskiego na południu Ukrainy.

22:10 W kawiarni "Ruski Bar" w Podgoricy kelnerzy noszą na służbowych ubraniach znak "Z", niesławny symbol rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformowała w środę ambasada Ukrainy w Czarnogórze. To oburzające wsparcie dla zbrodni przeciwko Ukraińcom - dodano.

21:40 Niemiecki polityk FDP ds. obrony Marcus Faber: w tej chwili działa pięć z 15 dostarczonych Ukrainie samobieżnych haubic 2000. 

W wywiadzie dla stacji ntv polityk współrządzącej w Niemczech partii wyjaśnił, że haubice "są wykorzystywane na ogromną skalę". "W związku z tym potrzebne są części zamienne. Dostarczono pakiety części zamiennych, ale nie zawsze właściwych" - stwierdził.

Faber zwrócił uwagę, że "nie zawsze też wystarczy mieć część zamienną. Do większych napraw potrzebny jest również odpowiedni warsztat. Na froncie nie zawsze jest to takie proste".

Jednak Ukraińcy "są optymistami, że uda im się przywrócić gotowość operacyjną. Ale mówią też, że potrzebują własnego zakładu naprawczego na Ukrainie. W przeciwnym razie musieliby ponownie wywieźć haubice z kraju. W tej chwili mogą samodzielnie wykonywać tylko drobne naprawy" - powiedział Faber.

Według informacji władz ukraińskich z Niemiec dostarczono dotychczas 10 samobieżnych haubic 2000, a pięć kolejnych z Holandii.

21:29 Rosja ma dużo instrumentów, aby działać globalnie, wciąż jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski. Dodał, że nie ma obecnie dyskusji o wykluczeniu Rosji z Organizacji Narodów Zjednoczonych.

21:10 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek wieczorem w swoim cyklicznym wystąpieniu w mediach społecznościowych, w dniu, w którym na rosyjskim lotnisku wojskowym w Nowofedoriwce na zachodnim brzegu Krymu doszło do serii wybuchów, przypomniał, że od zajęcia Krymu zaczęła się rosyjska wojna z Ukrainą i tam też musi się zakończyć. Prezydent powiedział, że wierzy w odzyskanie półwyspu przez Ukrainę.

20:47 Ukraińska armia nie tylko przygotowuje się do kontrofensywy, ale już ją prowadzi, co kilka dni odbijamy kolejne wioski i miasteczka, krok po kroku posuwamy się w stronę uwolnienia ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji - powiedział w środę były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

20:17 Pentagon tymczasem wciąż nie wydał zgody na sprzedaż Ukrainie amerykańskich dronów bojowych MQ-1C Gray Eagle. Jeszcze w czerwcu agencja Reutera podawała, że USA wkrótce przekażą Ukrainie bezzałogowce, jednak jak podał we wtorek portal Politico, oficjele z Pentagonu obawiają się potencjalnych skutków strącenia przez Rosjan maszyn ze względu na wrażliwe technologie. Według portalu, decyzja w tej sprawie nie zapadnie szybciej niż w ciągu miesięcy.

20:00 Rosyjscy żołnierze odbyli szkolenie z obsługi irańskich dronów bojowych - podała w środę telewizja CNN, powołując się na przedstawiciela administracji USA. Już wcześniej Stany Zjednoczone ostrzegały, że Rosja zamierza kupić irańskie bezzałogowce.

19:30 Pierwszy Włoch został objęty śledztwem w sprawie zaciągnięcia się do korpusu ochotników walczących na Ukrainie przeciwko rosyjskim wojskom - podały w środę włoskie media. To 19-letni mieszkaniec Genui, przedstawiony jako sympatyk środowiska skrajnej prawicy.

19:00 W lipcu rosyjski statek handlowy Sparta II odbył rejs z Syrii do Rosji. Na pokładzie jednostki prawie na pewno znajdowało się uzbrojenie, sam statek jest objęty sankcjami USA - informuje Bloomberg. To pokazuje skalę strat Rosji na Ukrainie i potrzebę sięgania po rezerwowy sprzęt - komentuje agencja.

18:22 Portal tvp.info: Rosyjscy żołnierze próbują przekonywać mieszkańców okupowanych terytoriów, że Ukraina została już podzielona między Rosję a Polskę. 

18:58 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że wojska ukraińskie uderzyły w most na Dnieprze przy Kachowskiej Elektrowni Wodnej, przez co stał się bezużyteczny. 

18:37 Szef MON Mariusz Błaszczak w czwartek w Kopenhadze weźmie udział w konferencji donatorów wsparcia dla Ukrainy. Współgospodarzami wydarzenia będą ministrowie obrony: Danii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy, a tematem obrad - sytuacja wywołana rosyjską agresją na Ukrainę i koordynacja wsparcia dla tego kraju.

18:16 Ukraina chce podjąć wszelkie wysiłki, by przed nadejściem zimy zakończyć aktywną fazę wojny wszczętej przez Rosję - powiedział Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jako powód wskazał niebezpieczeństwo ataków rosyjskich na ukraińską infrastrukturę ciepłowniczą i energetyczną.

"Armia rosyjska nadal atakuje obiekty naszej infrastruktury. Stanowi to jeden z ich celów, z czym nawet się nie kryją. Z tego m.in. powodu chcemy podjąć wszelkie wysiłki, by aktywną fazę wojny zakończyć przed upływem jesieni" - powiedział Jermak w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. Przyznał, że jest to trudne zadanie; Ukraina - zapewnił - robi jednak wszystko, by wyzwolić obszary okupowane przez Rosjan. "Tłumaczymy to naszym partnerom. Oni podzielają naszą opinię" - powiedział Jermak.

16:53 Ukraina nie traci nadziei na to, że rozwijanie kontaktów z ChRL może sprawić, że kraj ten zajmie stanowisko bardziej proukraińskie; obecnie stanowisko Chin jest neutralne - powiedział szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

"Ukraina jest bardzo zainteresowana, by relacje z Chinami były możliwe do prognozowania, jasne i wzajemnie korzystne" - oświadczył Jermak w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. Przyznał, że w rozstrzygnięciu wojny pomiędzy Rosją i Ukrainą wiele zależy od stanowiska Pekinu, którego wpływ na Moskwę jest znaczny.

"Chiny teraz zajmują nadal stanowisko neutralne. Mamy nadzieję, że pozostanie ono co najmniej takie samo" - powiedział Jermak. Dodał następnie: "Jednak nie tracimy nadziei, że pogłębienie kontaktów na różnych szczeblach sprawi, że Chiny zajmą stanowisko bardziej proukraińskie".

"Nasze drzwi są otwarte. Piłka jest po stronie naszych partnerów chińskich" - ocenił szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

15:42 Rezerwiści w Rosji są wbrew swojej woli wysyłani na ćwiczenia do sąsiadującego z Ukrainą obwodu biełgorodzkiego; kto odmawia, zostaje wysłany siłą - poinformował w środę niezależny rosyjski portal Wiorstka.

15:34 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę, że trzej bojownicy z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) zostali skazani na 15 lat więzienia za zdradę stanu. Armia ukraińska wzięła ich do niewoli w obwodzie sumskim w marcu.

 
СБУ викрила агентурну мережу ГРУ рф, до якої входив народний депутат України

СБУ викрила агентурну мережу ГРУ рф, до якої входив народний депутат України Служба безпеки викрила агентурну мережу Головного управління Генштабу рф (відомого, як ГРУ), котра повинна була допомагати ворогу в захопленні України. До неї, зокрема, входив народний депутат Андрій Деркач, який, за даними слідства, курував створення низки приватних охоронних підприємств у різних областях, щоб використати ці структури для швидкого захоплення України. Наразі за ініціативи СБУ стосовно народного депутата Генеральним прокурором розпочато досудове розслідування. Оперативна розробка мережі велася давно, але остаточно СБУ нейтралізувала її на початку війни, затримавши колишнього помічника нардепа Ігоря Колєснікова. Власне, він, являючись негласним співробітником ГУ ГШ рф із позивним «Ветеран», був зв’язківцем і фінансовим кур’єром між спецслужбами рф і Деркачем. За словами Колеснікова, Деркач був завербований у 2016 році. З ним особисто працювало вище керівництво ГРУ – начальник управління Ігор Костюков і його перший заступник Володимир Алєксєєв. Нардеп, зокрема, отримував кошти від ГУ ГШ рф для створення приватних охоронних структур, які ворог планував використати для захоплення України. На реалізацію своїх планів ГРУ виділяло по 3-4 мільйони доларів США раз на кілька місяців. Як свідчать матеріали слідства, значна частина цих коштів осіла в кишенях Деркача. Сам Колєсніков після затримання пішов на угоду зі звинуваченням і дав багато цікавих свідчень. У травні суд вже оголосив йому вирок за державну зраду. Відтак він розповів деталі діяльності мережі та відведену їй роль у підготовці до повномасштабної війни. «Під час входження військ, коли буде зрозуміло, що міста здаються, ці ЧОПи («частные охранные предприятия» – прим.) повинні були забезпечувати проходження техніки, сідати на броню з російськими прапорами, і таким чином забезпечувати мирний вхід у міста», – деталізує Колєсніков. Також Колєсніков розповів, що ГРУ при захопленні столиці планувало використовувати дві бригади спецназу і сили спецоперацій, які мали зайти з території Білорусі. Звідти – швидко просунутися до Києва, захопити Урядовий квартал і зібрати віче у Верховній Раді, яке б проголосувало за створення нового уряду. Однак ці плани були повністю зруйновані українськими захисниками. СБУ продовжує оперативно-слідчі заходи, аби притягнути до відповідальності усіх осіб, причетних до розгалуженої агентурної мережі. #СБУ

Posted by Служба безпеки України on Friday, June 24, 2022

15:15 W wyniku precyzyjnych ukraińskich ostrzałów, do których doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek, most na Dnieprze w okupowanej Nowej Kachowce na południu Ukrainy jest niezdatny do użytku - oświadczyły w środę dowództwo operacyjne Południe ukraińskich sił zbrojnych i władze obwodu chersońskiego.

 

Поточна оперативна обстановка на півдні України: станом на 11.00 10.08.2022. https://youtu.be/8vwaclBvYpU 📌Обстановка в операційній зоні на південнобузькому напрямі стабільно напружена, але контрольована. 🖇Ворог не демонструє суттєвих змін у складі та положенні, а також в тактиці дій. 📎Протягом ночі продовжував наносити ураження реактивними снарядами. Внаслідок удару системами залпового вогню “Смерч” по Миколаєву та передмістю, пошкоджено 8 приватних будинків, в одному з них через влучання боєприпасів сталася пожежа. В лісі, поблизу села Галіцинове, виникло два місця займання. Пожежі оперативно ліквідовані. На одному з підприємств від обстрілів понівечені склади та автобаза. Попередньо відомо, що поранення отримали троє осіб, серед них – одна дитина. 🖇Ворог двічі обстріляв Нікопольський район з «Градів». Скерував по житлових кварталах 80 реактивних снарядів. Свідомо і підступно ударив, коли люди спали. Під вогонь потрапили Марганець та Мирівська громада. У Марганці 13 людей загинули, 11 постраждали, з них 5 у важкому стані. У місті понівечені понад 20 багатоповерхівок, Центр надання адмінпослуг, Палац культури, гуртожиток, дві школи, будівля міськради та ще кілька адмінбудівель. Тривають роботи з розбору завалів. 📎У Вищетарасівці Мирівської громади загинула одна жінка. Її будинок вщент зруйнований ворожим снарядом. Постраждало подружжя. Жінка з пораненнями у лікарні в стані середньої важкості. Чоловік лікується вдома. У селі пошкоджені 11 приватних будинків та газогони. 📌Тим часом, наш вогневий контроль транспортно-логістичних шляхів на тимчасово окупованих територіях Херсонщини призвів до закріплення статусу мосту в районі Каховської ГЕС, як непридатного для використання. Влучання акуратне, але дієве. ⚓️В Чорному морі роздувається шторм, тож 10 кораблів та катерів ворожого флоту все щільніше притискаються до кримського узбережжя у віддалених районах, уникаючи ураження. Але 2 надводних ракетоносії тримають напоготові 16 ракет типу «Калібр», а один великий десантний корабель – своєю присутністю позначає, що висадка десанту гіпотетично не виключена. 🪝Тим часом функціонування «зернових коридорів» під контролем Стамбульського координаційного центру і міжнародними гарантіями триває. Вчора ще 2 судна вийшли в рейси і 1 прибуло під завантаження. ❗️Не дозволяйте ворожій пропаганді і фейковим вкидам ширити паніку і вносити деструктив, будьте пильні і свідомі, не допомагайте ворогу поширенням інформації про розташування, дії та переміщення Сил оборони, виявляючи підозрілих осіб чи небезпечні предмети, інформуйте про них компетентні органи. За сигналами повітряних тривог дійте оперативно та доцільно. Бережіть себе, разом бережемо Україну!

Posted by Оперативне командування "Південь"/Operational Command “South” on Wednesday, August 10, 2022

O braku możliwości dalszego korzystania z mostu w Nowej Kachowce, używanego dotąd przez rosyjskich najeźdźców do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego, powiadomiła też na Facebooku lojalna wobec Kijowa administracja regionu chersońskiego 

 

Інформація щодо ситуації у Херсонській області станом на 10.08 📞Понад два місяці Херсонщина залишається без зв’язку від...

Posted by Херсонська обласна державна адміністрація on Wednesday, August 10, 2022

15:11 Wtorkowy atak na bazę rosyjskich sił powietrznych w Nowofedoriwce na zaanektowanym Krymie był dziełem ukraińskich sił specjalnych - podał w środę dziennik "Washington Post", powołując się na ukraińskiego urzędnika.

15:04 Duże oburzenie wywołało zdjęcie minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) z jej wizyty w Kijowie. Roześmiana Faeser, z lampką szampana w dłoni, stoi w towarzystwie ambasadora Niemiec w Kijowie i burmistrza Kijowa Witalija Kliczki. „To było nieodpowiednie” – przyznała Faeser we wtorek wieczorem w programie RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

14:37 Pochwalam odwagę wszystkich pracowników Amnesty International (AI), którzy zdecydowali się odejść z organizacji po publikacji zwodniczego raportu o Ukrainie - napisał w środę na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

14:15 W związku z sankcjami nałożonymi przez państwa zachodnie w Rosji pojawiło się nieznane dotąd zjawisko turystyki lekowej - poinformował w środę portal Wiorstka.

14:02 Wzywamy Rosję do natychmiastowego wycofania swoich wojsk z terytorium Ukrainy i przekazania rządowi w Kijowie pełnej kontroli nad Zaporoską Elektrownią Atomową na południu kraju - oświadczyli w środę ministrowie spraw zagranicznych państw G7. Treść ich komunikatu przekazała agencja Reutera.

14:00 Pożar magazynu paliw w Jersku. 

13:55 Władze  Ukrainy wprowadziły na Krymie status wysokiego zagrożenia terrorystycznego. 

13:41 Pod oknami wielu szpitali położniczych i ośrodków okołoporodowych w Rosji  pojawia się napis: „Urodziłaś syna nie na wojnę”, będący nową formą protestu przeciw reżimowi Putina. 

13:36 Zbudowany w 1945 roku przez Sowietów pomnik w Malborku został zniszczony na znak solidarności z Ukrainą

13:12 Rosyjskie władze okupacyjne starają się przekonać mieszkańców zajętych terenów Ukrainy, że kraj został podzielony między Polskę i Rosję – poinformował w środę ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na swojej stronie internetowej.

12:45 Dane dotyczące rosyjskiego ostrzału miasta Marganiec. 

12:29 Ostrzegamy, że wszyscy obywatele Uzbekistanu, którzy wstąpią do tzw. uzbeckiego batalionu ochotniczego i pojadą walczyć na Ukrainę po stronie rosyjskiej armii, narażą się na karę 10 lat pozbawienia wolności - oświadczyła w środę ambasada Uzbekistanu w Moskwie.

12:11 Oblężony Bachmut coraz bardziej przypomina Mariupol. 

11:36 W okupowanym przez Rosjan Mariupolu rozpoczęła się tajna mobilizacja na wojnę z Ukrainą; mieszkańcy otrzymują SMS-y z propozycjami dobrze płatnej służby w armii wroga, ale to podstęp - poinformowała w środę na Telegramie lojalna wobec Kijowa rada miasta.

 

11:30 Pisarz i członek Akademii Szwedzkiej Per Waestberg zrezygnował z członkostwa w Amnesty International w Sztokholmie, oddziału, który założył w latach 60. Powodem jest kontrowersyjny raport tej organizacji, zarzucający ukraińskiemu wojsku m.in. łamanie prawa konfliktów zbrojnych.

10:26 Płonie zbiornik ropy naftowej w rosyjskim Jejsku, który leży naprzeciwko okupowanego przez Rosjan ukraińskiego Mariupola nad Morzem Azowskim – poinformował w środę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

 

09:18 Ukraińscy partyzanci uszkodzili sztab putinowskiej partii Jedna Rosja w okupowanym Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy – poinformował w środę mer miasta Iwan Fedorow w ukraińskiej telewizji.

08:23 "Tragiczna noc. (...) Wróg dwukrotnie zaatakował okolicę z wyrzutni Grad, wystrzeliwując 80 pocisków w kierunku dzielnic mieszkalnych. Uderzenie było celowe i podstępne, bowiem dokonano go, gdy ludzie spali w swoich domach" - przekazał  gubernator Wałentyn Rezniczenko na Telegramie w komentarzu dot. ataku rakietowego w obwodzie dnierpropietrowskim.

 

08:20 Trzy osoby zginęły w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodów donieckiego i zaporoskiego Ukrainy – poinformowały w środę władze obwodowe na Telegramie.

 

08:00 Rosyjska rakieta wyniosła we wtorek na orbitę okołoziemską irańskiego satelitę zwiadowczego, który może zostać wykorzystany do zbierania wojskowych danych wywiadowczych na temat Ukrainy – ocenia amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Władze Iranu twierdzą, że satelita teledetekcyjny Chajam, wyposażony w kamerę o wysokiej rozdzielczości, będzie używany do celów cywilnych. Amerykańscy urzędnicy i niezależni eksperci sądzą jednak, że podniesie on zdolności Teheranu do monitorowania potencjalnych celów w Izraelu i na całym Bliskim Wschodzie – podał dziennik „New York Times”.

07:23 Nauczyciele z okupowanego przez siły rosyjskie Enerhodaru w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy utworzyli dla dzieci tego miasta szkołę online, prowadzoną z terenów kontrolowanych przez władze ukraińskie – podał w środę mer Enerhodaru Dmytro Orłow. "Nasze dzieci będą się uczyć w szkole ukraińskiej" - oświadczył.

„Kierownictwo nad tym projektem objęły osoby przebywające w Zaporożu. Od 1 września wszyscy uczniowie enerhodarskich placówek oświatowych będą mogli włączyć się do nauki” – zapewnił Orłow na Telegramie 

07:20 Siły rosyjskie usiłują wznowić natarcie w kierunku Donieck-Pisky na wschodzie Ukrainy; trwają ostrzały miejscowości na wschodzie i południu kraju – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Do czwartku mają trwać rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Na kierunku wołyńskim i poleskim utrzymuje się zagrożenie rosyjskich ataków rakietowych i lotniczych z terytorium Białorusi.

W obwodzie donieckim na wschodzie siły rosyjskie atakowały m.in. okolice Marjinki, Awdijiwki i Krasnohoriwki, a także Bachmutu i Wuhłedaru. Wojska ukraińskie odparły natarcie przeciwnika na kierunkach Mineralne-Awdijiwka i Spartak-Awdijiwka.

Wojska rosyjskie ostrzeliwały też liczne miejscowości w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju oraz miejscowości na linii frontu na południu

 

Оперативна інформація станом 06.00 10.08.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних Сил...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Tuesday, August 9, 2022

02:23 Ukraina nie bierze odpowiedzialności za wtorkowe eksplozje w rosyjskiej bazie lotniczej na Krymie - oświadczył we wtorek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak i zasugerował, że za atak mogą być odpowiedzialni partyzanci - podała agencja Reutera, cytując wypowiedź Podolaka dla największej rosyjskiej niezależnej telewizji Dożd.

00:19 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) nie widzi bezpośredniego zagrożenia w ukraińskiej elektrowni atomowej w Enerhodarze, po tym, jak władze Ukrainy poinformowały agencję, że pomiary promieniowania pozostają na normalnym poziomie - oświadczył we wtorek w siedzibie organizacji w Wiedniu szef MAEA Rafael Grossi. W piątek i sobotę wojska rosyjskie ostrzelały teren elektrowni.

22:24 Zwiększenie presji sankcyjnej na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę i zbrodniami wojennymi żołnierzy rosyjskich, a także współpraca ekonomiczna i energetyczna między Polską i Litwą - były wśród tematów rozmów wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego i litewskich ministrów, które odbyły się we wtorek w Wilnie.

22:20 Wybuchy w okupowanej przez Rosjan Kiryłówce w obwodzie zaporoskim. 

21:56 "Od wczorajszego dnia szerzą się paniczne słuchy, jakoby z miasta miano ewakuować ludzi. Chcę wszystkich uspokoić – obecnie nie ma powodów do masowej ewakuacji mieszkańców miasta"- napisał na Telegramie sekretarz rady miejskiej położonego na południu Ukrainy Zaporoża Anatolij Kurtiew.

21:50 "Steven Seagal wystąpił dziś znów w roli aktora rosyjskiej propagandy. Rosyjskie media pokazują nagrania z wizyty w Donbasie, gdzie ma kręcić dokument o rosyjskiej "operacji specjalnej". Odwiedził obóz filtracyjny w Ołeniwce, w którym zginęło co najmniej 40 ukraińskich jeńców" - podał Biełsat.

"Seagal sfotografował się też z przywódcą separatystów Denisem Puszylinem. Według rosyjskich mediów ma spędzić na miejscu kilka dni, a w ramach zdjęć do filmu zorganizowano dla niego spotkania z przetrzymywanymi na miejscu ukraińskimi żołnierzami" - dodano. 

21:45 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na filmie podsumowuje 167 wojny z Rosją.

21:37 Ukraińskie media informują o możliwej skali zniszczeń w związku z wybuchami na rosyjskim lotnisku wojskowym na Krymie.  Według portalu Tpyxa zniszczono więcej niż jeden samolot. "W tej chwili wiadomo, że na 4 godziny przed wybuchem na terenach otwartych lotniska Saky znajdowały się:13x Cu-30CM, 12x Su-24M/R,1x IL-76, 6x Mi-8".

21:32 Film z frontu. Tak walczy Ukraina:

21:25 Amerykański Departament Stanu poinformował we wtorek, że przekaże Ukrainie 89 mln dolarów na usuwanie min pozostawionych przez rosyjskie wojska. Porównał przy tym praktyki sił rosyjskich w tym względzie do taktyki Państwa Islamskiego i dodał, że teren dotknięty problemem równy jest ok. połowie powierzchni Polski.

Jak zapowiedział urzędnik podczas telefonicznego briefingu, pieniądze mają sfinansować pracę, sprzęt i przeszkolenie stu zespołów, które w przyszłym roku zajmą się rozminowywaniem. Oficjel powiedział, że będzie to "jedno z największych wyzwań dotyczących min lądowych od dekad", a pozostawione w efekcie wojny miny pokrywają ok. 160 tys. km2. - to powierzchnia równa ok. połowie całego terytorium Polski. Istnieją dowody na to, że część min i bomb pozostawionych przez siły rosyjskie miało skrzywdzić cywilów - zaznaczył urzędnik. Przywołał przykład materiałów wybuchowych pozostawionych w pianinie 10-letniej dziewczynki w Buczy pod Kijowem.

"Groteskowe użycie materiałów wybuchowych, jakie obserwujemy na Ukrainie ze strony sił rosyjskich kojarzone było wcześniej tylko z ISIS w Syrii. Te środki wybuchowe blokują dostęp do żyznych ziem uprawnych, opóźniają odbudowę, uniemożliwiają powrót wysiedlonych społeczności do domów i nadal zabijają i ranią wielu ukraińskich cywilów" - napisano w oświadczeniu resortu.

20:40 W pobliżu granicy z Białorusią znaleziono skrytkę Rosjan z bronią i odzieżą.

19:35 "Przyszłością Krymu jest bycie perłą Morza Czarnego, parkiem narodowym z unikalną przyrodą, światowym kurortem, a nie bazą wojskową dla terrorystów" -  przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w reakcji na wtorkowe wybuchy w rosyjskiej bazie wojskowej na Krymie. Do sprawy odniosło się również ukraińskie ministerstwo obrony.

19:20 "Sądy ukraińskie wydały już osiem wyroków na rosyjskich żołnierzy walczących przeciw Ukrainie" – poinformował prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin na stronie internetowej Prokuratury Generalnej.

18:45 "Rosja zaczęła proces przyłączania Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy do swojej sieci energetycznej i odłączania jej od sieci ukraińskiej" – poinformował prezes ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin w ukraińskiej telewizji.

18:24 "Wybuchy, do których doszło we wtorek na rosyjskim lotnisku wojskowym na okupowanym przez Rosjan Krymie, są przypomnieniem o tym, do kogo należy półwysep" – oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

17:08 Pentagon potwierdził, że USA przekazały Ukrainie pociski przeciwradarowe AGM-88 HARM - podała we wtorek telewizja CNN. Wcześniej po raz pierwszy o dostawach pocisków przeciwradarowych wspomniał podsekretarz obrony ds. politycznych Colin Kahl, nie precyzując jednak o jakie rakiety chodzi.

16:53 Ponad trzy tysiące osób – w tym 600 dzieci i 1400 kobiet - zostało ewakuowanych z obwodu donieckiego w ciągu ostatnich sześciu dni – poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie. Jak dodał, od początku wojny z terytorium obwodu ewakuowano już ponad 1,3 mln osób. 

W zeszłym tygodniu rząd Ukrainy wydał rozporządzenie o przymusowej ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego w związku z wojną. Dokument przewiduje przesiedlenie ich w bezpieczne miejsca w centralnych i zachodnich obwodach kraju. Wcześniej ukraińska Rada Ministrów wyjaśniała, że ewakuacja jest konieczna ze względu na brak możliwości dostaw gazu na te tereny w sezonie grzewczym.

16:48 Na rosyjskim lotnisku wojskowym w miejscowości Nowofedoriwka na okupowanym przez Rosjan i należącym do Ukrainy Krymie doszło do serii wybuchów; płonie magazyn z amunicją i pas startowego – podały we wtorek sieci społecznościowe, a za nimi ukraińskie media.

16:09 "Okupowany przez siły rosyjskie Siewierodonieck w obwodzie ługańskim Ukrainy cofnął się do średniowiecza, w mieście nie ma bowiem kanalizacji, bieżącej wody ani prądu" – oświadczył we wtorek szef miejskiej administracji Ołeksandr Striuk w ukraińskiej telewizji.

16:07 "Ukraiński noworodek trafił do szpitala z udarem cieplnym po tym, jak rosyjscy okupanci przetrzymywali samochód jego rodziców przez dwa dni w punkcie kontrolnym" – poinformował we wtorek mer Melitopola w obwodzie zaporoskim Iwan Fedorow na Telegramie.

15:31 Policja ukraińska rozbiła grupę oszustów, którzy, udając wolontariuszy, wwozili do kraju samochody jako pomoc humanitarną dla ukraińskiej armii, a następne je sprzedawali – poinformowała we wtorek ukraińska policja na swojej stronie internetowej.

14:27 Władze Ukrainy sprowadziły do kraju ciała kolejnych 17 poległych żołnierzy - powiadomiło we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych. Operację zrealizowano dzięki współpracy rzecznika ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeha Kotenki z ukraińskimi strukturami siłowymi.

13:54 Rosyjski 331. pułk powietrznodesantowy został niemal doszczętnie rozbity podczas walk na Ukrainie; formacja straciła 85 proc. składu osobowego i uzbrojenia, lecz dowództwo wroga nie oszczędziło 70 ocalałych spadochroniarzy i ponownie rzuciło ich do walki - poinformował we wtorek ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

 

13:44 Zdjęcia ukraińskiego żołnierza pokazują zmiany, jakie zaszły w okupowanym Mariupolu.

13:30 Dyrekcja szpitala wojskowego w Sewastopolu na zaanektowanym przez Rosję Krymie przeprowadziła deratyzację, rozsypując trutkę na szczury w całym budynku, w tym w kuchni; ośmiu rosyjskich żołnierzy zatruło się posiłkiem i zmarło, a 18 walczy o życie - poinformował ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.

 

12:52 Niezwykły gest 10-latki z Ukrainy.

12:37 Brytyjskie Ministerstwo Obrony podaje najnowsze dane dotyczące sytuacji na Ukrainie.

12:15 Wzywamy społeczność międzynarodową do ustanowienia reżimu demilitaryzacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy; tę decyzję trzeba podjąć w imię bezpieczeństwa całej ludzkości - zaapelował we wtorek szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

12:05 Ukraiński ruch oporu w okupowanym przez rosyjskie wojska Chersoniu na południu kraju rozpoczął kolportaż podziemnej gazety "Głos Partyzanta"; mieszkańcy miasta otrzymali już 1200 egzemplarzy tego wydawnictwa - powiadomił związany z władzami w Kijowie portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

12:00 Większość mikroczipów znajdujących się w broni, jakiej Rosja używa przeciwko Ukrainie, jest produkcji zagranicznej, głównie amerykańskiej - wynika z raportu brytyjskiego instytutu badań nad obronnością RUSI.

11:54 „Korytarzem zbożowym” z atakowanej przez Rosję Ukrainy wypłynęły we wtorek dwa kolejne statki z ładunkiem ziarna i produktów rolnych – poinformowała Administracja Portów Morskich Ukrainy. Rano jednostki opuściły port w Czarnomorsku.

11:26 Premier Estonii Kaja Kallas: „Przestańcie wydawać Rosjanom wizy turystyczne. Odwiedzanie Europy to przywilej, a nie prawo człowieka.

11:00 Od początku lutego aktywiści w Tallinie przyklejają antywojenne plakaty na budynek ambasady Rosji.

10:46 Około 10 tys. obywateli Ukrainy, mieszkających na okupowanych przez rosyjskie wojska terenach na południu i wschodzie kraju oraz w pobliżu linii frontu, otrzyma dodatkowe wsparcie finansowe dzięki współpracy Kijowa z francuską organizacją ACTED - poinformował we wtorek ukraiński resort polityki społecznej.

10:18 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przypuszcza, że kolejny pakiet sankcji Unii Europejskiej przeciwko Rosji zostanie przyjęty jesienią. Jego wypowiedź przytoczyła we wtorek agencja informacyjna Ukrinform.

10:02 Kraje zachodnie powinny nałożyć zakaz podróżowania na wszystkich obywateli Rosji, aby powstrzymać aneksję ukraińskich terytoriów - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w poniedziałek wieczorem wywiadzie dla "Washington Post".

08:49 Siły rosyjskie najpewniej składują broń w pobliżu reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze i używają groźby katastrofy jądrowej, by osłabić wolę Zachodu do przekazywania pomocy wojskowej Ukrainie – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

08:36 Najnowsze postulaty Wołodymyra Zełenskiego do Zachodu.

08:25 Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,369 mln osób – przekazała we wtorek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 22,7 tys. osób.

08:19 Trzech cywilów zginęło, a 19 osób zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.

 

08:01 Ukraińcy powinni uzbroić się w cierpliwość i przygotować na wieloletnią wojnę z Rosją, która może potrwać rok lub dwa, ale może też np. 10 lat; relacje z Moskwą zmienią się dopiero wówczas, gdy dojdzie do transformacji w trzech kolejnych pokoleniach Rosjan - ocenił we wtorek ukraiński ekspert wojskowy Petro Czernyk w rozmowie z portalem tsn.ua.

07:25 Potrzeba niemal 4,3 mld dol., by odpowiedzieć na pogarszającą się sytuację humanitarną na Ukrainie - przekazało w raporcie Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

07:06 "Lotnictwo przeciwnika prowadzi systematyczne działania bojowe w celu wsparcia działań zgrupowań lądowych. (Jego) wysiłki koncentrują się na atakowaniu obiektów wojskowych na kierunku donieckim" - czytamy w oświadczeniu Sztabu Generalnego.

 

Оперативна інформація станом 06.00 09.08.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних Сил...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Monday, August 8, 2022

22:30 Wojna na Ukrainie obnażyła prawdę nie tylko o Rosji, ale też o Unii Europejskiej, która nie chciała słuchać ostrzeżeń płynących m.in. z Polski - napisał premier Mateusz Morawiecki w tekście opublikowanym w poniedziałek na portalu brytyjskiego tygodnika "The Spectator".

22:00 Okupanci zamierzają w najbliższym czasie nielegalnie deportować do Rosji 104 dzieci z zajętych terenów obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy; są to plany przedstawione przez rosyjską rzeczniczkę praw dziecka Marię Lwową-Biełową - powiadomił w poniedziałek lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

21:20 Pentagon ogłosił w poniedziałek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 1 mld dolarów. W transzy znalazła się m.in. amunicja do systemów HIMARS i obrony powietrznej NASAMS, a także 20 moździerzy kalibru 120 mm oraz 75 tys. pocisków do haubic kalibru 155 mm. Podsekretarz obrony Colin Kahl zdradził też, że rosyjskie straty wynoszą ok. 70-80 tys. żołnierzy, wliczając to rannych.

20:40 Żołnierze kanadyjskich sił specjalnych prowadzą szkolenia dla ukraińskich żołnierzy na Ukrainie – twierdzą kanadyjskie media. Minister obrony Kanady Anita Anand nie zaprzeczyła tym informacjom.

Telewizja Global News, która podała tę informację w weekend, powołując się na „wiele źródeł”, nie podała, jakie jednostki biorą udział w szkoleniach, ze względu na ich bezpieczeństwo. Żołnierze kanadyjskich jednostek specjalnych mają też wspierać dostawy broni i sprzętu.

Anand powiedziała Global News, że „jeśli chodzi o siły specjalne i ich rozmieszczenie (…) byłoby nieostrożnością podawanie tej informacji”. Wcześniej amerykański dziennik „New York Times” podawał, że na Ukrainie są żołnierze kanadyjskich jednostek specjalnych.

20:00 Jakość usług medycznych w okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy jest katastrofalna; chorzy leżą na ulicy przed szpitalem, a współczynnik umieralności wzrósł pięciokrotnie - zaalarmowała w poniedziałek lojalna wobec Kijowa rada miasta.

 

19:20 Na Ukrainie kształtuje się dziś układ sił w Europie na następne 50-100 lat – powiedział doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro". Omówienie rozmowy zamieszczono w poniedziałek na stronie internetowej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

18:52 Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 4,5 mld dol. pomocy finansowej - ogłosiła rządowa agencja USAID. Pieniądze te mają posłużyć do wsparcia dalszego funkcjonowania państwa ukraińskiego i świadczeń socjalnych w tym kraju.

Jak ogłosiła agencja, środki trafią na Ukrainę za pomocą Banku Światowego, a ich wypłata odbędzie się w transzach, z których pierwsza wyniesie 3 mld dol. W lipcu USA przekazały 1,7 mld., zaś w czerwcu - 1,3 mld., zaś łączna wartość bezpośredniej pomocy budżetowej dla Ukrainy wyniesie 8,5 mld. Niemal drugie tyle wynosi wartość sprzętu wojskowego przekazanego przez USA Kijowowi. Jeszcze w poniedziałek ogłoszony ma zostać kolejny pakiet wart ok. 1 miliarda.

Środki z USAID mają zostać przeznaczone na finansowanie dalszego działania państwa ukraińskiego, w tym państwowej pomocy dla ubogich i uchodźców. Jak podała USAID, dotychczasowe wsparcie umożliwiło Ukrainie utrzymanie działania szpitali, szkół i innej infrastruktury krytycznej w obliczu dotkliwych skutków rosyjskiej agresji dla ukraińskich finansów publicznych.

18:14 Działania wroga popiera nie więcej, niż 10 proc. mieszkańców okupowanego Melitopola na południu Ukrainy, dlatego ogłoszenie pseudoreferendum o przyłączeniu do Rosji było propagandową inscenizacją - oświadczył lojalny wobec Kijowa mer miasta Iwan Fedorow.

Samorządowiec podkreślił na Telegramie, że tak niewielkie poparcie dla Kremla utrzymuje się "nawet pod lufami rosyjskich karabinów". Dlatego poniedziałkowe spotkanie organizacji "Jesteśmy razem z Rosją", podczas którego szef okupacyjnej administracji zapowiedział zorganizowanie tzw. referendum, było w rzeczywistości "propagandowym obrazkiem dla rosyjskich mediów". "(Najeźdźcy) przywieźli do Melitopola ludzi z innych tymczasowo okupowanych terenów obwodu zaporoskiego - 700 osób, bo nawet tylu nie dałoby się zwerbować wśród lokalnych mieszkańców. Następnie zorganizowali +forum+ w miejskim Pałacu Kultury" - napisał Fedorow.

Szef nowych władz z nadania Moskwy Jewhen Bałycki był w latach 2012-14 deputowanym do ukraińskiego parlamentu z ramienia prorosyjskiej Partii Regionów. "Swego czasu (Bałycki) poniósł sromotną klęskę w wyborach samorządowych, uzyskując mniej, niż 10 proc. poparcia" - zauważył mer.

Wcześniej w poniedziałek kolaborant oświadczył, że podpisał zarządzenie o "początku przygotowań" do organizacji pseudoreferendum. Bałycki nie sprecyzował, kiedy miałoby się odbyć nielegalne głosowanie.

16:55 Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który w poniedziałek spotkał się w Johannesburgu z szefową dyplomacji Republiki Południowej Afryki Naledi Pandor, powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej, że nie można pozwolić Rosji na odbieranie terytorium Ukrainie.

"Jeśli pozwolimy wielkiemu krajowi, by znęcał się nad mniejszym, po prostu dokonywał inwazji i zabierał jego terytorium, to będzie to początek sezonu myśliwskiego (dla wielkich krajów) nie tylko w Europie, ale na całym świecie" - oświadczył Blinken po rozmowach z Pandor, które według zapowiedzi miały między innymi dotyczyć wojny na Ukrainie.

Minister odpowiedziała, że nikt w RPA nie popiera tej wojny, ale wytyczne prawa międzynarodowego nie są stosowane w sposób równy i sprawiedliwy. "Powinniśmy być równie zaniepokojeni tym, co dzieje się z ludźmi w Palestynie, jak tym, co dzieje się z narodem ukraińskim" - oznajmiła Pandor.

16:53 Mychajło Jeżel, były minister obrony Ukrainy i były dowódca ukraińskiej marynarki wojennej, został oskarżony o zdradę stanu - poinformowało Państwowe Biuro Śledcze (DBR). Sprawa dotyczy uzgodnienia przez Jeżela w 2010 r. umowy przedłużającej stacjonowanie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie.

Admirał Mychajło Jeżel w latach 1996-2003 był dowódcą ukraińskiej marynarki wojennej, w latach 2010-2012 sprawował stanowisko ministra obrony w rządzie Mykoły Azarowa, a następnie do 2015 r. był ambasadorem Ukrainy na Białorusi. DBR oskarżył go o zdradę stanu za uzgodnienie w 2010 r. umowy przedłużającej stacjonowanie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie o kolejne 25 lat, do 2042 r., w zamian za co otrzymał zniżkę na kupowany w Rosji gaz.

Jak podkreśliło DBR, jako były dowódca marynarki wojennej oraz minister obrony Jeżel dysponował wiedzą i był świadom ryzyka wiążącego się z dalszym stacjonowaniem rosyjskich sił zbrojnych na półwyspie, a mimo to uzgodnił projekt porozumienia, a przy tym nie był nawet obecny na posiedzeniu Rady Ministrów Ukrainy 21 kwietnia 2010 roku, na którym projekt był omawiany, oraz nie zasięgnął obowiązkowej opinii prawnej dotyczącej zgodności projektu umowy z konstytucją i innymi aktami prawnymi Ukrainy.

16:16 Rosyjski wywiad wojskowy próbował zabić ministra obrony Ukrainy i szefa Głównego Zarządu Wywiadu.

Jak donosi centrum prasowe Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, w wyniku wieloetapowej operacji specjalnej grupa dywersyjno-wywiadowcza Głównego Zarządu Wywiadu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU) została zneutralizowana.

15:45 W gminie buczańskiej w obwodzie kijowskim na Ukrainie znaleziono i zidentyfikowano ciała 458 osób, które zginęły wskutek rosyjskiej agresji – podały lokalne władze. Dziesięć osób uznano za zaginione.

Spośród 458 znalezionych i zidentyfikowanych ofiar 419 osób zostało zabitych przez rosyjskich wojskowych - poinformowała zastępczyni mera Buczy Mychajłyna Skoryk-Szkariwska, cytowana przez portal Suspilne. Wśród zabitych jest 12 osób poniżej 21. roku życia. 116 zwłok znaleziono w zbiorowym grobie obok cerkwi. Zastępczyni mera przekazała, że ponad 50 znalezionych ciał nie było pochowanych. Wśród nich są ciała niezidentyfikowane. W pięciu przypadkach niemożliwe jest nawet określenie płci.

Do rosyjskiej niewoli trafiło ponadto 14 mieszkańców gminy. 10 osób uznanych jest za zaginionych.

15:33 Szef okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy Jewhen Bałycki ogłosił w poniedziałek, że zostanie tam przeprowadzone referendum w sprawie przyłączenia do Rosji - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za rosyjskimi mediami państwowymi.

Bałycki, w latach 2012-14 deputowany prorosyjskiej Partii Regionów do parlamentu Ukrainy, oświadczył, że podpisał zarządzenie o "początku przygotowań" do organizacji tego pseudoreferendum. Kolaborant, występujący na spotkaniu koordynowanego przez Kreml ruchu społecznego "Jesteśmy razem z Rosją", nie sprecyzował, kiedy miałoby się odbyć nielegalne głosowanie - przekazała Ukrainska Prawda za nagraniem z posiedzenia, opublikowanym przez rosyjską państwową agencję RIA Nowosti. W niedzielę lojalne wobec Kijowa władze sąsiedniego obwodu chersońskiego powiadomiły, że rosyjscy najeźdźcy obiecują mieszkańcom nagrodę w wysokości 10 tys. rubli (około 770 zł) za udział w nielegalnym referendum, sankcjonującym aneksję tych obszarów przez Kreml.

Miasto Chersoń, niemal cały obwód chersoński i południowa część regionu zaporoskiego znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Od kwietnia ukraińskie władze i media informowały, że trwają przygotowania do przeprowadzenia pseudreferendów w sprawie przyłączenia tych terenów do Rosji lub utworzenia tam zależnych od Moskwy tzw. republik ludowych.

14:44 Turecka firma Baykar, producent dronów bojowych znanych jako Bayraktar, będzie wytwarzać te maszyny również na Ukrainie; przed tygodniem rząd w Kijowie zatwierdził i przekazał do parlamentu w celu ratyfikacji ukraińsko-turecką umowę w tej sprawie - poinformował ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.

"Drony Bayraktar odgrywają bardzo ważną rolę (w wojnie z Rosją) i stały się legendarnym symbolem naszego oporu. (...) Szef firmy Baykar utworzył na Ukrainie filię tego przedsiębiorstwa, a spółka-córka została już właścicielem działki, na której powstanie zakład. Opracowano też dokumentację projektową fabryki. Ta koncepcja zostanie zrealizowana do końca, ponieważ wybudowanie zakładu na Ukrainie było niemalże osobistym zobowiązaniem kierownictwa Baykara" - relacjonował Bodnar w rozmowie z portalem RBK-Ukraina.

14:09 Mieszkańcy okupowanego przez Rosjan stoją w kolejce po jedzenie i wodę. 

14:08 Rosyjski czołgista Michaił Kulikow został skazany na 10 lat pozbawienia wolności za ostrzelanie w lutym budynku mieszkalnego w Czernihowie; podczas procesu sądowego wojskowy przeprosił naród ukraiński za działania najeźdźców - poinformował w poniedziałek portal Suspilne.

13:23 Warto było zamknąć miasto i przeprowadzić w weekend w Mikołajowie operację przeciwko kolaborantom; w rezultacie tych działań zatrzymano pięć poszukiwanych osób, a także rozbito grupę współpracującą z wrogiem - powiadomił w poniedziałek szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

 

13:21 "Nasi ludzie zjednoczyli wolny świat nie tylko w walce o wolność, ale w zrozumieniu, jak krucha jest nasza wolność. Tej kruchości można chronić tylko wspólnymi działaniami" - napisał Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.

12:59 W niedzielnym ataku rakietowym na obwód winnicki Rosjanie użyli swoich najnowocześniejszych pocisków Ch-47M Kindżał; dotąd ostrzeliwali tymi rakietami tylko najważniejsze dla nich cele - zakomunikowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy.

 

ПО ВІННИЧЧИНІ ВДАРИЛИ "КИНДЖАЛАМИ" 7 серпня по військових об’єктах у Вінницькій області російські окупанти застосували...

Posted by Командування Повітряних Сил ЗСУ / Air Force Command of UA Armed Forces on Monday, August 8, 2022

12:37 Na okupowanych terenach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy rosyjscy najeźdźcy obiecują mieszkańcom nagrodę w wysokości 10 tys. rubli (około 770 zł) za udział w nielegalnym referendum, które miałoby usankcjonować przyłączenie tych obszarów do Rosji - powiadomiły lojalne wobec Kijowa władze regionu.

 

Інформація щодо ситуації у Херсонській області станом на 07.08 Понад два місяці Херсонська область залишається без...

Posted by Херсонська обласна державна адміністрація on Sunday, August 7, 2022

12:36 Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek polski program pomocy publicznej w wysokości 140 mln euro dla firm w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. W ramach programu wsparcie przyjmie formę bezpośrednich dotacji i pożyczek.

12:01 Ukraiński koncern Enerhoatom zaapelował w poniedziałek o zdemilitaryzowanie terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i o to, by znalazły się tam siły pokojowe. Koncern oskarżył wojska rosyjskie o groźbę zniszczenia elektrowni.

11:16 Rozpoczęła się produkcja Bayraktarów na Ukrainie.

10:58 W Helsinkach zdemontowano w poniedziałek pomnik "Pokój na świecie", który w czasach sowieckich Moskwa podarowała stolicy Finlandii - poinformował fiński nadawca publiczny Yle.

10:47 Rosja konsekwentnie nie rezygnuje z podboju Ukrainy. Może to zająć lata - powiedział w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Dodał, że przełomowe rozstrzygnięcia powinny nastąpić do października.

10:26 Mieszkaniec Charkowa, na północnym wschodzie Ukrainy, zginął w poniedziałek rano w wyniku ostrzału tego miasta przeprowadzonego przez wojska rosyjskie - poinformował mer Charkowa Ihor Terechow.

 

09:41 Międzynarodowa agencja pozarządowa Amnesty International przeprosiła za swój raport, w którym zarzuciła wojskom ukraińskim naruszanie bezpieczeństwa ludności cywilnej. Jak podaje portal NEXTA, organizacja w swoich najnowszych komunikatach określa wygłoszoną opinię jako tworzącą "ból i gniew".

09:26 Pięciu mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło w niedzielę w wyniku ostrzałów rosyjskich, 17 osób zostało rannych - przekazał w komunikacie na serwisie Telegram szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. O czterech ofiarach śmiertelnych informowała wcześniej Prokuratura Generalna Ukrainy.

 

09:17 Sztab Generalny Sił Zbrojnych #Ukraine poinformował, że obrońcy #Ukrainian odparli ofensywę okupanta w pobliżu #Peski , #Marinka i #Avdiivka .

08:36 Kolejne dwa statki, przewożące soję warzywną i kukurydzę, wypłynęły w poniedziałek z Ukrainy - poinformowało tureckie ministerstwo obrony. Z czarnomorskich portów ukraińskich wyruszyło od zeszłego tygodnia łącznie 10 statków przewożących produkty rolne.

08:19 W obwodzie orenburskim w Rosji powstaje 72. samodzielna brygada zmotoryzowana, prawdopodobnie w niej będą służyć ochotnicy werbowani ostatnio w obwodzie penzeńskim na wojnę z Ukrainą - wskazuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

08:11 Rosja najprawdopodobniej rozmieszcza wzdłuż swych linii obronnych w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, miny przeciwpiechotne, w tym pochodzące z sowieckich zapasów  PFM-1 i PFM-1S, które stanowią duże zagrożenie dla ludności cywilnej - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

07:15 Siły ukraińskie wykryły i unieszkodliwiły grupy dywersyjno-zwiadowcze w rejonie atakowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu i pobliskich miejscowości w obwodzie donieckim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie w poniedziałek rano.

 

Оперативна інформація станом 06.00 08.08.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних Сил...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Sunday, August 7, 2022

06:35 Siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na kilka celów wojskowych w obwodzie winnickim, w środkowej Ukrainie; są poszkodowani - poinformowały ukraińskie siły powietrzne w komunikacie na serwisie Telegram.

 

22:52 Amerykańska aktorka Jessica Chastain spotkała się z prezydentem Zełenskim w Kijowie.

22:40 Sewerodonieck po "nadejściu Rosjan".

21:48 Przeprowadzenie nielegalnych referendów w zaanektowanych regionach zamknie możliwości jakichkolwiek negocjacji z Rosją - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

21:45 "Cmentarzysko" zniszczonych autobusów w oblężonym Mariupolu.

21:06 Mnożą się doniesienia, że rosyjscy okupanci szykują się do pseudoreferendów w zajętych przez siebie rejonach południa Ukrainy, ale nie oddamy im tego, co nasze – oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu.

20:21 Cztery osoby cywilne zginęły, a sześć doznało obrażeń w niedzielę w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy – poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna na Telegramie.

 

19:19 Szesnaście osób zginęło w wyniku rosyjskich ostrzałów Ukrainy w ciągu ostatniej doby – poinformował w niedzielę ukraiński wiceminister spraw wewnętrznych Jewhenij Jenin na stronie internetowej resortu.

18:50 "Czekamy na bardzo szybkie ogłoszenie wizyty papieża na Ukrainie" - oświadczył ambasador tego kraju przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz po sobotniej audiencji u Franciszka, której tematem były plany tej podróży. Dyplomata wyraził nadzieję, że dojdzie do niej  może jeszcze w sierpniu i przede wszystkim przed wrześniową wizytą papieża w Kazachstanie.

18:27 Prawie 600 Ukraińców powróciło już z rosyjskiej niewoli od początku wojny – poinformował w niedzielę szef Narodowego Biura Informacyjnego Ołeksandr Smyrnow. Biuro, które powstało 17 marca, gromadzi dane o jeńcach, osobach zaginionych i bezprawnie zatrzymanych przez żołnierzy rosyjskich.

17:34 Sytuacja w Bachmucie, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, pogarsza się z powodu ciągłych ostrzałów rosyjskich, ale na razie nie ma kryzysu humanitarnego – powiedział w niedzielę wicemer miasta Ołeksandr Marczenko portalowi Suspilne.

16:42 Prokuratorzy badają prawie 26 tys. domniemanych przypadków zbrodni wojennych popełnionych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę; oskarżono już 135 osób – powiedział agencji Reutera szef wydziału zbrodni wojennych Prokuratury Generalnej Ukrainy Jurij Biłousow.

16:31 Szwedzkie wojsko wyśle do Wielkiej Brytanii 120 swoich instruktorów w celu przeszkolenia wraz z Brytyjczykami do końca roku 10 tys. Ukraińców, którzy mają wzmocnić zdolności obronne swojego kraju - poinformował w niedzielę rząd Szwecji.

15:46 Amerykańska gwiazda filmowa Jessica Chastain przybyła w niedzielę do Kijowa, gdzie odwiedziła szpital dziecięcy – poinformował ukraiński portal Suspilne.

15:17 Na wyzwolonych terenach obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, znajdowane są ładunki wybuchowe pozostawione przez wojska rosyjskie w budynkach mieszkalnych, sklepach i na placach zabaw – poinformowało w niedzielę na Facebooku operacyjne zgrupowanie ukraińskich wojsk Kachowka.

 

Неприємні знахідки на деокупованих територій Херсонщини 😱 Щодня нашими спеціальними підрозділами проводяться такбимовити...

Posted by Оперативне угруповання військ "Каховка" / Grouping of troops "Kakhovka" on Sunday, August 7, 2022

13:40 "Rosyjski terror związany z obiektami nuklearnymi musi spotkać się z silniejszą odpowiedzią świata, w tym sankcjami na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne" - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę, po rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.

12:28 Siły rosyjskie w sobotę wieczorem ostrzelały teren kontrolowanej przez siebie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - poinformował w niedzielę ukraiński koncern Enerhoatom. Jeden pracownik obiektu został ranny.

12:03 W ciągu minionej doby straty osobowe wojsk rosyjskich na Ukrainie sięgnęły 300 osób. Rosjanie stracili też trzy czołgi i trzy systemy artyleryjskie - poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

11:39 "Od początku pełnowymiarowej wojny tylko jeden obwód na Ukrainie nie został ostrzelany przez siły rosyjskie - leżący na południowym zachodzie kraju region czerniowiecki" - poinformował w niedzielę wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin.

10:51 Atak na obóz w Ołeniwce to rosyjska operacja specjalna, mająca na celu wstrzymanie dostaw zachodniego uzbrojenia na Ukrainę - napisał w niedzielę w komunikatorze Telegram ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

10:02 "Z portów nad Morzem Czarnym, w Odessie i Czornomorsku wypłynęły w niedzielę cztery statki transportujące prawie 170 tys. ton ukraińskiej produkcji rolnej" - przekazał minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

O wypłynięciu czterech statków z portów ukraińskich poinformowało również na Twitterze ministerstwo obrony Turcji. Jak głosi komunikat resortu, na pokładzie statków Glory i Riva Wind znajduje się, odpowiednio, ok. 66 tys. i 44 tys. ton kukurydzy. Mustafa Necati transportuje ok. 6 tys. ton oleju słonecznikowego. Star Helena przewozi ok. 45 tys. ton ziaren słonecznika. 

09:12 "Pięć osób zginęło w ciągu minionej doby w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku ostrzałów rosyjskich, osiem osób zostało rannych" - poinformował w niedzielę szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

08:37 Od początku napaści na Ukrainę co najmniej sześciu rosyjskich generałów zostało zdymisjonowanych z powodu niezadowalających wyników, co wraz z tym, że 10 kolejnych zginęło w walkach negatywnie wpływa na spójność dowodzenia - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

07:25 W rosyjskich mediach państwowych pojawiły się wezwania do represji i przemocy wobec ukraińskich partyzantów i cywilów, którzy odmawiają współpracy z administracją rosyjską na terenach okupowanych - zwraca uwagę amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:05 Armia rosyjska rozlokowuje dodatkowe siły i środki obrony przeciwlotniczej na terytorium Białorusi - informuje w niedzielę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:45 "Za agresję przeciwko Ukrainie przywódcy Rosji  powinni być traktowani, jak naziści. Właśnie dlatego Kijów dąży do powołania specjalnego trybunału do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych" - powiedział w wywiadzie dla PAP Anton Korynewycz, ambasador specjalny ukraińskiego MSZ ds. międzynarodowego prawa karnego.

22:05 Robimy wszystko, by otrzymać jeszcze więcej skutecznej i nowoczesnej broni - powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W wystąpieniu opublikowanym na Telegramie podziękował wszystkim krajom, które dostarczają Ukrainie uzbrojenie.

"W tym tygodniu uzgodniony został kolejny pakiet wsparcia od Stanów Zjednoczonych, zawierający amunicję do wyrzutni HIMARS" - przypomniał Zełenski. Zapewnił, że broń dostarczana Ukrainie "jest używana maksymalnie precyzyjnie i z korzyścią dla ogólnej strategii obrony" prowadzonej przez armię.

"W ciągu tego tygodnia siły zbrojne i wywiad Ukrainy uzyskały mocne rezultaty w niszczeniu logistyki armii rosyjskiej i baz na tyłach wroga" - ocenił Zełenski.

21:37 Wojska rosyjskie zaminowały w okupowanym Chersoniu infrastrukturę dostarczającą gaz, prąd i wodę - poinformował w sobotę Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

"To strategia terroru i spalonej ziemi, którą Rosjanie prowadzą w obliczu nieuniknionej kontrofensywy sił ukraińskich na południu" - powiedział Jusow w telewizji ukraińskiej. "Ta strategia nie zadziała" - zapewnił.

Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało w sobotę, że Rosja przerzuca swoje siły z Donbasu i innych okupowanych terenów na południe Ukrainy, zwłaszcza w okolice Chersonia, gdzie na ok. 350-kilometrowym odcinku między Zaporożem a Chersoniem będą się teraz toczyć najcięższe walki. 

21:25 Do ukraińskiego portu wpłynął pierwszy od początku rosyjskiej inwazji statek w celu załadunku - poinformował w sobotę minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. Jak podkreślił, oznacza to pełnowartościowe funkcjonowanie korytarza eksportu zboża z Ukrainy.

"Dzięki wysiłkom prezydenta Ukrainy, sił zbrojnych, ministerstwa infrastruktury i naszych partnerów, ONZ i Turcji, zadziałał 'korytarz zbożowy' z portów Ukrainy w obu kierunkach (wywozu i wwozu-PAP)" - oświadczył minister. Jednostką, która przybyła na Ukrainę jest masowiec Fulmar S pod banderą Barbadosu.

Ukraina chciałaby, by w jej portach w obwodzie odeskim przeładunek sięgnął 3 mln ton produkcji rolnej w ciągu miesiąca - dodał Kubrakow. Zapewnił, że władze w Kijowie robią wszystko, co możliwe, by porty ukraińskie mogły przyjmować i obsługiwać jak najwięcej statków. Władze planują, że za dwa tygodnie porty będą w stanie przyjmować co najmniej trzy do pięciu jednostek w ciągu doby.

20:25 Ukraiński koncern Enerhoatom oświadczył w sobotę, że celem dokonanych w piątek przez wojska rosyjskie ostrzałów na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest odłączenie siłowni od systemu energetycznego kraju i pozbawienie południa Ukrainy elektryczności.

"Akty terroryzmu jądrowego na Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, jej ostrzały artyleryjskie, mają na celu zniszczenie infrastruktury elektrowni, uszkodzenie wszystkich linii przesyłowych, przez które energia elektryczna jest przekazywana do systemu energetycznego Ukrainy, przerwanie dopływu prądu na południe kraju" - oświadczył Enerhoatom.

19:36 Wojska rosyjskie znajdują się "dość blisko" Bachmutu, miasta w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w sobotę szef administracji tego regionu Pawło Kyryłenko w ukraińskiej telewizji państwowej.

"Okupanci rosyjscy stale ostrzeliwują Bachmut, Siewiersk, Sołedar. To główna linia, do której chcą się zbliżyć. Są dość blisko Bachmutu" - powiedział Kyryłenko, cytowany przez portal Suspilne.

Poinformował także, że Rosjanie próbują przebić się z sąsiedniego okupowanego obwodu ługańskiego.

Armia ukraińska ocenia, że Rosjanie koncentrują się teraz w Donbasie na zajęciu Sołedaru i odległego od niego o 11 km Bachmutu, miasta liczącego przed wojną ok. 80 tys. mieszkańców. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w sobotę rano, że w rejonie Bachmutu trwają walki. Wieczorem poinformował o odpartych atakach rosyjskich na tych terenach.

19:20 Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi powiedział w sobotę, że ostrzał terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie wywołuje ogromne zaniepokojenie i unaocznia ryzyko katastrofy jądrowej. Elektrownia jest zajęta przez wojska rosyjskie.

"Jestem nadzwyczaj zaniepokojony wczorajszym ostrzałem w największej europejskiej elektrowni nuklearnej, który unaocznia realne ryzyko katastrofy nuklearnej" - powiedział Grossi. Zaapelował do wszystkich stron konfliktu o "maksymalną powściągliwość".

18:53 Siły ukraińskie odparły ataki wojsk rosyjskich w Donbasie na trzech kierunkach: Bachmutu, Awdijiwki i Słowiańska - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie w sobotę.

Na kierunku Słowiańska wojska rosyjskie atakowały na zachód od miejscowości Bohorodyczne i w obliczu niepowodzenia wycofały się - podał sztab. Na tym odcinku frontu Rosjanie prowadzili ostrzały z artylerii lufowej i rakietowej.

18:48 Państwa Zachodu są coraz bardziej zaniepokojone pogłębianiem współpracy gospodarczej między Turcją a Rosją i biorą pod uwagę podjęcie działań przeciw Ankarze, jeśli będzie ona pomagać w unikaniu sankcji nałożonych na Moskwę - podał w sobotę "Financial Times".

Sześciu zachodnich urzędników powiedziało gazecie, że są zaniepokojeni zobowiązaniem do rozszerzenia współpracy w zakresie handlu i energii, które w piątek po czterogodzinnym spotkaniu w Soczi złożyli prezydenci Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin.

Jeden z urzędników UE wskazał, że Unia "coraz dokładniej" monitoruje współpracę turecko-rosyjską, co jest odzwierciedleniem obaw, iż Turcja "coraz bardziej" staje się platformą dla handlu z Rosją. Inny opisał zachowanie Turcji wobec Rosji jako "bardzo oportunistyczne", dodając: "Próbujemy sprawić, by Turcy zwrócili uwagę na nasze obawy".

18:10 Rosyjska firma najemnicza nazywana grupą Wagnera zwerbowała w zakładach karnych w Rosji ponad 1800 więźniów na wojnę przeciw Ukrainie; niektórzy zostali ranni bądź zginęli na froncie - podał portal Wiorstka, który zebrał dane we współpracy z fundacją Ruś Siedząca.

Ustalenia te publikują w sobotę rosyjskie media niezależne; portal ogłosił je w piątek. Ruś Siedząca to organizacja broniąca praw więźniów.

Werbownicy z grupy Wagnera odwiedzili co najmniej 17 kolonii karnych w 10 regionach Federacji Rosyjskiej. Chodzi o regiony w europejskiej części Rosji - obwody archangielski, jarosławski, leningradzki, nowogrodzki, pskowski, riazański, tulski, republikę Komi i republikę Karelii oraz miasto Petersburg. "Według danych obrońców praw człowieka werbownicy prawdopodobnie odwiedzili analogiczne zakłady karne jeszcze w dziewięciu regionach kraju, ale nie udało się nam tego potwierdzić wśród więźniów" - piszą autorzy materiału.

15:05 Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w sobotę, że podczas piątkowej rozmowy ze swym rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem w Soczi zaproponował mu spotkanie w Stambule z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Turcja będzie kontynuować dialog z Rosją - zapewnił Erdogan.

"Od początku podkreślam, że w wojnie na Ukrainie nie będzie zwycięzcy. Mimo trudności w terenie jestem przekonany, że kryzys rozstrzygnie się za stołem rozmów. Jeszcze raz przypomniałem panu Putinowi, że możemy być gospodarzami jego spotkania z panem Zełenskim" - oświadczył prezydent Turcji.

14:15 "Bez względu na to, kto przejmie władzę po Władimirze Putinie, "zbiorowy Putin" nigdzie nie zniknie" - ocenił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

13:53 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powołał grupę, która ma opracować i wdrożyć mechanizm ściągania od Rosji odszkodowań za straty poniesione przez Ukrainę w związku z rosyjską agresją zbrojną - poinformowało w sobotę jego biuro.

13:08 "Siły rosyjskie stosują niebezpieczne prowokacje na terenie kontrolowanej przez nie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy" - podkreślił w sobotę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

11:30 Siły rosyjskie ostrzelały nocą z piątku na sobotę wiele ukraińskich regionów. W Nikopolu i Mikołajowie rannych zostało kilka osób - pisze w sobotę portal Suspilne.

11:02 W wyniku agresji Rosji na Ukrainę zginęło dotychczas 361 dzieci – poinformowało w sobotę biuro prokuratora generalnego w Kijowie. Liczba dzieci, które ucierpiały na skutek wojny, przekroczyła tysiąc – przekazano na Telegramie.

09:44 Rosja przerzuca swoje siły z Donbasu i innych okupowanych terenów na południe Ukrainy, zwłaszcza w okolice Chersonia; tam, na ok. 350-kilometrowym odcinku między Zaporożem a Chersoniem będę teraz toczyć najcięższe walki - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

08:21 "W obwodzie donieckim w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej zginęło w piątek pięciu cywilów, a 14 osób zostało rannych" - poinformował w sobotę gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko.

07:36 Ukraińscy urzędnicy potwierdzili, że Rosja zaczęła używać na Ukrainie dronów z Iranu. Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz oświadczył w piątek, że Iran przekazał Rosji 46 dronów, i że zauważono je już na polu bitwy - podał ISW.

07:18 Kreml wysyła swoich urzędników, przyspiesza wydawanie paszportów, narzucanie waluty i zbieranie danych osobowych mieszkańców na okupowanych przez wojsko rosyjskie obszarach Ukrainy w celu przyłączenia tych terenów do Rosji – poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

06:57 Na południu Ukrainy siły rosyjskie prowadzą operację obronną, na wschodzie ofensywę na dwóch kierunkach: bachmuckim i awdijiwskim - informuje w sobotę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:45 Niemcy blokują wypłatę kolejnych transz pomocy makrofinansowej UE dla Ukrainy – przekazały PAP unijne źródła dyplomatyczne. Powodem jest kwestia gwarancji dla 8 miliardów euro pożyczek, które mają być udzielone Ukrainie w związku z rosyjską agresją. Strona niemiecka nie komentuje tych doniesień.

03:22 Ukraińskie wojsko zniszczyło rosyjski skład amunicji w Berisławiu w odwodzie Chersońskim - podał portal Nexta.

22:59 Bułgaria zaprzestała wydawania wiz turystycznych Rosjanom i wiz dla właścicieli nieruchomości. Wcześniej Federacja Rosyjska zadeklarowała 14 bułgarskich dyplomatów persona non grata.

22:29 Insider i Bellingcat identyfikują rosyjskiego żołnierza, który odciął genitalia ukraińskiemu jeńcowi i zabił go. Jak dowiedzieli się śledczy, był to Ochur-Suge Mongush, urodzony w 1993 roku najemnik z batalionu Akhmat.

21:54 Rosyjski ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej to akt terroru, który spowodował ryzyko dla całej Europy - oświadczył w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

(PAP)