Wypadek w Chorwacji. Trzy kolejne osoby wrócą do Polski w następnym tygodniu

2022-08-11 12:32 aktualizacja: 2022-08-11, 14:52
Samolot transportowy Wojska Polskiego CASA C-295 z osobami poszkodowanymi w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji, Fot. PAP/Marcin Obara
Samolot transportowy Wojska Polskiego CASA C-295 z osobami poszkodowanymi w wypadku polskiego autokaru w Chorwacji, Fot. PAP/Marcin Obara
Prawdopodobnie trzy osoby, które uległy wypadkowi w Chorwacji, będą transportowane do Polski w następnym tygodniu - przekazał w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceszef resortu zdrowia pytany w RMF FM o rannych w wypadku w Chorwacji przekazał, że w piątek będzie wiadomo, ile osób w następnym tygodniu zostanie przetransportowanych do Polski. "Prawdopodobnie będą to trzy osoby, które będą transportowane samolotem Lotniczego Pogotowia Ratowniczego" - dodał.

Wyjaśnił, że dzisiaj - w czwartek - osoby, które są w innych szpitalach niż w Zagrzebiu, zostaną przetransportowane do stolicy Chorwacji, czyli będą znajdować się już w jednym miejscu. "Jutro odbędzie się wideokonferencja naszych lekarzy z lekarzami z Zagrzebia, aby omówić stan tych pacjentów i ewentualny transport w przyszłym tygodniu do naszego kraju" - zaznaczył.

Jednocześnie Kraska podkreślił, że sytuacja rannych jest sytuacją dynamiczną. Jak wskazywał, są to osoby ciężko ranne, które przeszły nawet dwa zabiegi operacyjne.

Dopytywany o to, czy przewidziane są jeszcze jakieś operacje rannych znajdujących się w Chorwacji odpowiedział, że na tę chwilę ich stan zdrowia jest stabilny i możliwe, że nie będą potrzebować kolejnych operacji.

Z drugiej strony zaznaczył, że obecnie bardzo ważna jest pomoc psychologiczna. "To naprawdę dla nich wielka trauma i na każdym kroku podkreślają, ze nie mogą sobie z tym poradzić" - wskazał.

Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę 6 sierpnia nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie - przekazała policja. W wypadku zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Miediugorie.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

kw/