Łotwa. Budowa ogrodzenia na granicy z Białorusią zakończy się w 2024 roku

2022-09-15 09:35 aktualizacja: 2022-09-15, 14:13
Fot. Valda Kalnina PAP/EPA
Fot. Valda Kalnina PAP/EPA
Budowa stałego ogrodzenia na granicy Łotwy z Białorusią zakończy się w 2024 roku - podała agencja LETA. Łotewska straż graniczna podkreśla, że obecnie napływ nielegalnych migrantów na granicę z terytorium Białorusi jest na "średnim poziomie".

Jak pisze agencja LETA, na łotewsko-białoruskiej granicy zbudowano 60-kilometrowe tymczasowe ogrodzenie, które "ma zapobiegać hybrydowemu atakowi na granicę Łotwy z wykorzystaniem nielegalnych migrantów przez białoruski reżim". Pod koniec sierpnia ruszyły zaś prace przy budowie stałego ogrodzenia. Dotychczas zbudowano 5 km tego zabezpieczenia - podaje portal LSM.

Przy wyborze ogrodzenia stałego straż graniczna kierowała się doświadczeniem Litwy i Polski, m.in. jeśli chodzi o dobór najbardziej optymalnego rozwiązania i najniższe koszty budowy - podkreśla LETA.

Na granicy zbudowano już cztery mosty przez rzeki, w planach jest też postawienie sześciu wież, budowa dróg i ścieżek do patrolowania oraz innej koniecznej infrastruktury. Odcinek o długości 82 km musi zostać wylesiony.

Budowa stałego ogrodzenia na granicy ma być zakończona w lutym 2024 roku.

Łotewska straż graniczna zaznacza, że obecnie napływ migrantów z terytorium Białorusi pozostaje na "średnim poziomie". W ciągu tygodnia próby przedostania się przez granicę podejmuje około 60-80 osób.

Z Rygi Natalia Dziurdzińska (PAP)

mj/