Będzie aukcja węgla-groszku. Olsztyński MPEC wystawia na sprzedaż 300 ton

2022-09-20 13:39 aktualizacja: 2022-09-20, 13:58
Będzie aukcja węgla-groszku w Olsztynie Fot. PAP/Leszek Szymański
Będzie aukcja węgla-groszku w Olsztynie Fot. PAP/Leszek Szymański
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) w Olsztynie wystawi na aukcję 300 ton węgla-groszku. Aukcja jest zaplanowana na najbliższy piątek, mogą wziąć w niej udział firmy i osoby prywatne. Minimalnie trzeba kupić 5 ton, cena wywoławcza za tę ilość to 12,3 tys. zł.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie ma do sprzedania 300 ton węgla - groszku. Rzecznik MPEC Kamila Rostkowska- Różacka wyjaśniła PAP, że jest to węgiel z Kazachstanu. "Charakteryzuje się on wysoką kalorycznością i odpowiednimi parametrami — po odpowiednim odsianiu do postaci groszku może być stosowany w domowych piecach" - powiedziała i wyjaśniła, że przedsiębiorstwo potrzebuje do swoich kotłów miału węglowego, z tego powodu powstały z odsiania groszek może zostać sprzedany.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to ilość niewielka, że potrzeby na rynku są dużo większe. Wiemy, że węgla na rynku jest mało i w geście solidarności społecznej wystawiamy na sprzedaż to, co możemy sprzedać. Podkreślam, że to produkt pełnowartościowy" - powiedziała Rostkowska-Różacka.

Chętni do kupienia groszku z olsztyńskiego MPEC muszą założyć konto elektroniczne, ponieważ będzie to aukcja internetowa. Konto należy założyć na platformie pod adresem: https://mpecolsztyn.eb2b.com.pl/contractor-registration.html. W przypadku problemów z założeniem konta należy skontaktować się z działem pomocy technicznej pod nr tel. +48 22 428 19 28 lub adresem mailowym: admin@eb2b.com.pl.

W regulaminie aukcji zastrzeżono, że każdy oferent może posiadać jedno aktywne konto na tym portalu.

Rostkowska-Różacka poinformowała PAP, że minimalnie będzie można kupić 5 ton groszku, którego cena wywoławcza wynosi 12,3 tys. zł. Każde postąpienie w aukcji to 50 zł.

"Przychód pozyskany ze sprzedaży groszku MPEC przeznaczy na spłatę kredytów, które w czerwcu 2022 spółka zaciągnęła na zakup paliw niezbędnych do zapewnienia odpowiedniej ilości ciepła naszym odbiorcom w sezonie grzewczym 2022/2023" - poinformowała Rostkowska-Różacka.

Olsztyński MPEC oprócz miału spala w ciepłowni biomasę. Olsztyn buduje nową miejską ciepłownię, która ma być opalana paliwem alternatywnym - ta inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku. (PAP)

autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

mar/